یکی از شیوه هایی که برای سفر کردن وجود دارد کوله گردی است. یکی از  مهمترین وسایل کوله گردی و طبیعت گردی که نقش مهمی را ایفا می کند، کیسه خواب است. با این وسیله می توانید در جایی گرم و نرم بخوابید، شب را استراحت کنید. ممکن است شما هم به فکر خرید افتاده باشید، ولی در مورد  انتخاب بهترین کیسه خواب اطلاعات کافی نداشته باشید. به همین دلیل در این مطلب قصد داریم تا نکات مهم در مورد خرید و انواع آن را با شما در میان بگذاریم. با ما همراه باشید تا بدانید بهترین کیسه خواب کدام است.

 

تصویر دو کیسه خواب در چادر

بهترین کیسه خواب برای سفر طبیعت گردی

اگر شما هم اهل سفرهای طبیعت گردی و ماجراجویانه هستید، حتما به یک کیسه خواب نیاز پیدا خواهید کرد.وقتی برای خرید کیسه خواب به بازار مراجعه می کنید با انواع مختلفی از کیسه های خواب مواجه خواهید شد که هر کدام خصوصیت ها و البته قیمت های متفاوتی دارند.

کیسه خواب ها به طور کل به دو دسته  ۱- پر  ۲- الیاف تقسیم می شوند

کوهنوردان حرفه ای معمولا دو نوع کیسه خواب دارند، یک کیسه خواب سه فصل که برای هوای گرم استفاده می شود، یعنی برای فصول بهار، تابستان و اوایل پاییز مناسب است. دیگری کیسه خواب زمستانی است که برای هوای سرد و دماهای پایین استفاده می شود.

  • پر:

پر معمولا از پر قو ساخته می شود که از کیفیت بالاتری برخوردار است و از قدیم مورد توجه کوهنوردان قرار داشته. این کیسه ها علاوه بر گرمای خوبی که دارند، وزن خیلی کمی دارند و راحتتر جمع می شوند بنابراین به آسانی داخل کوله پشتی جا می گیرند.

تنها ایراد پر این است که در صورت خیس شدن مدت زمان بیشتری برای خشک شدن نیاز دارد، حتی خشک کردن آن نیز فرآیند های خاصی خود را دارد. پر نیاز به مراقبت و نگهداری بیشتری نسبت به الیاف را دارد، اما به دلیل گرمای فوق العاده نسبت به وزن کم و عمر طولانی و دوام بالایی که دارد بسیار مورد علاقه کوهنوردان حرفه ای قرار دارد.

 

تصویر نحوه استفاده از کیسه خواب

  •  الیاف :

کیسه الیاف، از الیاف مصنوعی ساخته شده و گرمای خوبی دارد در صورت خیس شدن هم راحت تر خشک می شود. این کیسه نسبت به رطوبت، مقاومت بیشتری از پر دارد و قابلیت عایق بیشتری دارد.

اما ایراد اصلی الیاف نسبت به پر سنگین تر بودن آن است و هنگام جمع شدن، فضای بیشتری را اشغال می کند. عمر و دوام آن با کیسه خواب پر یکسان است. این کیسه ها برای گرم کردن نیاز به زمان بیشتری دارند. قیمت الیاف از پر خیلی خیلی ارزان تر است و اگر قصد سفرهای طبیعت گردی دارید، بهترین کیسه خواب برای شما الیاف می باشد.

 

تصویر کیسه خواب برای سفر

 

  • دما :

Maximum Comfort temperature: حداکثر دمای که یک فرد عادی بدون اینکه عرق کند بخوابد. در حالت حداکثر دما، زیپ باز است، کلاه هم باز است و دست های فرد نیز بیرون از کیسه قرار میگیرد.

Comfort temperature: دمای کامفورت یا دمای راحت به دمایی گفته می شود که یک زن عادی به راحتی و بدون احساس گرما یا سرما بتواند در کیسه بخوابد.

Extreme temperature: حداقل یا کمترین دما، دمای اکستریم نامیده می شود و به معنای کمترین دمایی است که یک زن عادی بتواند بدون سختی و از دست دادن گرمای بدن استراحت کند.