باغ دولت آباد یکی از مقاصد گردشگری شهر و استان یزد است که از میراث جهانی ایران نیز به شمار می‌ رود. باغ دولت آباد یزد به‌ عنوان یکی از باغ های ایرانی در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است. این باغ زیبا در محله ای به نام چهار منار قرار گرفته است و یکی از کهن سال‌ ترین باغ ‌‌های شهر یزد هم می باشد. در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر با این باغ آشنا شویم.

 

تصویر داخل باغ دولت آباد یزد

 

باغ دولت آباد یکی از اماکن دیدنی یزد و از میراث جهانی یونسکو در ایران است. این بنای تاریخی در خیابان شهید رجایی و در محله چهار منار داخل کوچه فردوسی قرار گرفته‌ است و از بلوار دولت آباد نیز برای رفتن به این باغ دسترسی دارید. این باغ در دوران قاجاریه متصل به دروازه چهار منار بود اما هنوز خارج شهر قرار می‌گرفت. با گذشت زمان، بافت شهری بزرگتر شد و اطراف آن را پر کرد، به ‌طوری که در دوران پهلوی ساخت‌ و ساز شهری بیشتر شد و به ‌تدریج باغ در مرکز شهر یزد واقع شد.

وسعت باغ دولت آباد

باغ دولت آباد یکی از زیباترین باغ ‌های ایران و جذاب ‌ترین باغ های دیدنی استان یزد به شمار می‌رود که با وسعتی حدود ۶/۴ هکتار ساخته‌ شده است. در زمان محمدتقی‌خان، باغ از شمال به خیابانی می‌رسید که درختان زیادی داشت؛ به طوری از خارج باغ درختان مانع دیدن داخل می‌شدند. برای همین این خیابان به هزار درخت نیز معروف است که عرض چهار تا پنج متر و طولی بیش از ۲۰ کیلومتر داشت. در این زمان باغ خارج از حصار شهر یزد قرار داشت.

 

تصویر فضای سبز باغ دولت آباد یزد

 

آنچه این باغ را در میان باغ‌ های ایرانی خاص می کند، بادگیر بسیار بلند آن است که با بیش از  ۳۳/۸ متر بلندترین بادگیر جهان‌ است. از دیگر شاخصه های این بادگیر، هشت ‌ضلعی بودن آن‌ است که باعث می‌شود از هر جهتی که باد بوزد و به ‌راحتی و به ‌سرعت به قسمت پایینی هدایت شود. از جهتی دیگر در زیر این بادگیر حوضی قرار دارد که با وزیدن باد به سطح آب حوض، هوای خنک را داخل بنا به گردش در می آورد. در اینساختمان با تلفیق باد و آب که درحوض ‌های داخل ساختمان در جریان است، هوای خنک از زیر بادگیر به قسمت شاه‌نشین و تالارها انتقال پیدا می‌کند.