ییلاق‌ های اطراف تهران خیلی زیاد است، اما هیچ کدام جای یک ییلاق طبیعی را پر نمی‌کند.

ییلاق‌ های اطراف تهران – تنگه واشی فیروزکوه

ییلاق‌ های اطراف تهران قبل از آن که شروع کنیم به تعریف و توصیف تنگه واشی، نخست لازم است بررسی کنیم که اصلا به چه دلیل باید این مکان را در لیست بهترین ییلاق های اطراف تهران بگذاریم و بحساب بیاوریم. با رسیدن و تماشا کردن طبیعت و سرسبزی که تنگه واشی دارد، از پیمودن مسیر آن به هیچ عنوان پشیمان نخواهید شد.

قبل از این که به خودِ تنگه واشی برسید، به روستایی به اسم «جِلیزجَند» خواهید رسید که روستایی زیبا و پر از دشت‌های قشنگ است. کمی جلوتر که قدم برمیدارید ( تقریبا در حدود ده دقیقه رانندگی )، دیگر تقریبا به آخر مسیر رسیده‌اید و باید ماشین‌ خود را در پارکینگ پارک کنید. توجه داشته باشید که برای استفاده از این پارکینگ که در این مکان واقع شده است باید پول پرداخت کنید، اما به این خاطر که این پارکینگ امنیت ماشین شما در وسط دشت را تامین می‌کند، هزینه ای که پرداخت می کنید منطقی محسوب می شود.

قصه ی گشت و گذار های ییلاق های اطراف تهران از همین‌نقطه شروع می‌شود. این ییلاق که اکثرا به اسم تنگه واشی شناخته می‌شود در حقیقت دارای دو تنگه جدا از هم است: تنگه «واشی» و تنگه «سا». دشتی هم که در این مکان واقع شده است به دشت «ساواشی» معروف است.

از نقطه ای که ماشین‌ خود را پارک کردید، تا ابتدای راه تنگه واشی کمی پیاده‌روی دارید (بین ۱۰ تا ۱۵ دقیقه). بعد از گذشتن از تنگه اول، به دشت ساواشی خواهید رسید و تازه آن‌جا این موضوع را متوجه می شوید که به چه علت این منطقه یکی از بهترین ییلاق های اطراف تهران است.

ییلاق‌ های اطراف تهران

تصویر یکی از ییلاق های اطراف تهران

مطالب پیشنهادی: معرفی موزه های تهران

 

تا جایی که چشم‌ هایتان کار می‌کند، دشتی صاف هست که روی آن را سرتاسر پوشش گیاهی سبزی پوشانده و در انتهای این دشت، تپه‌های به نسبت مرتفعی هستند. چنانچه از این پیاده‌روی خسته شدید، می‌توانید زیر سایه درختان انبوه آن مقداری به استراحت بپردازید و از این بابت که در یکی از مناطق خنک اطراف تهران هستید لذت ببرید.

همچنین در قسمت ‌هایی از مسیر، آبشارهای کوچک پلکانی قرار دارند که مسیر را خیس و لغزنده کرده‌اند و در جای دیگری هم مجبورید که از آب مسیرتان را طی کنید. همه این ها به این منظور  است که کفش و لباس مناسب برای این ماجراجویی در یکی از بهترین ییلاق های اطراف تهران به همراه خودتان داشته باشید.

اکنون به ادامه مسیر می پردازیم. در راستای دشت ساواشی جلو بروید تا به تنگه سا برسید. این تنگه هم نیز به اندازه قبلی، جاذبه طبیعی دارد. از آبی که راهش را در دل کوه و صخره باز کرده و با این کار، آب و هوای این منطقه را به کلی عوض کرده است تا گیاهانی که در این قسمت رشد می‌کنند، همگی برای گذراندن یک تعطیلات به یادماندنی در بهترین ییلاق‌ های اطراف تهران انتخاب خیلی خوبی هستند.

دریاچه ارواح

این نکته صحیح است که نام دریاچه ارواح را به دلیل نزدیکی‌اش در لیست بهترین ییلاق‌ های اطراف تهران آورده‌ایم، ولی در اصل این دریاچه در استان مازندران و در ۱۲ کیلومتری نوشهر واقع شده است.

هنگام عبور از روستای چلندر که خود آن به تنهایی یکی از بهترین ییلاق های اطراف تهران است، اگر از محلی‌ها در خصوص این دریاچه بپرسید ممکن است با نام دریاچه ممرز هم نیز روبرو شوید. تعجب نکنید چون ممرز نام دیگرِ دریاچه ارواح است.

تعدادی درخت در وسط دریاچه ارواح وجود دارد که در نگاه اول سر و ته به نظر می‌آیند. به آن معنا که انگار که ساقه و برگ‌های آنان زیر آب است و ریشه‌هایشان بیرون از آب سر زده‌اند. این درخت‌ها به نام درختان مرده شهرت دارند و در کنار مه غلیظی که معمولا اطراف دریاچه را می‌گیرد، واقعا حس ارواح‌زدگی را در بازدید کننده به وجود می آورد.

فیلبند بابل

در بین کلیه مکان‌ های دنج اطراف تهران ممکن است اسم فیلبند از قبل به گوشتان خورده باشد. این مکان یکی از معروف‌ترین جاذبه‌های گردشگری و توریستی است که در جهان شهرت دارد و به دلیل جبر خارق‌العاده‌اش همیشه مورد ستایش توریست‌ها قرار گرفته است. این مکان دنج به اقیانوس ابر نیز معروف است.

برای رسیدن به روستا، باید یک مسیر پر پیچ و خم کوهستانی را باید طی کنید. دقت کنید که وسیله نقلیه‌تان حتما به لحاظ امکانات و امنیت پیش از سفر بررسی شده باشد. پس از رسیدن به ارتفاع کوه متوجه این موضوع خواهید شد که به چه علت فیلبند یکی از زیباترین ییلاق‌ های اطراف تهران هست.

ییلاق‌ های اطراف تهران

نمای یکی از ییلاق‌ های اطراف تهران

ییلاق‌ های اطراف تهران تمام نشدنی ‌اند

همانگونه که در آغاز این مقاله هم ذکر کردیم، هدف ما از معرفی بهترین ییلاق های اطراف تهران این بود که شما را با برخی از جاهای دیدنی طبیعی آشنا کنیم که هنوز اصالت و طبیعت خودشان را توانسته اند حفظ کنند و برای تعطیلات یک یا چندروزه می‌توانند جای دنجی باشند.