به روزرسانی شده در تاریخ ۱۴۰۰/۴/۱

کول چپ لرستان تابلوی زیبایی از کنده کاری های خلقت روی صخره هاست. آبشاری قشنگ در دل این منطقه به نام آبشار کول چپ هم بر زیبایی حوزه‌ افزوده است. در پای این آبشار از زیستگاه های سمندر لرستانی است که در خطر انقراض قرار دارد.
این ناحیه از لحاظ تاریخی هم پر اهمیت است. در حوالی این ناحیه نماد هایی از غار نشینی به چشم میخورد. سازه ها و آسیاب هایی تاریخی این ناحیه حاکی از آن است که تعداد متعددی از مردمان در زمان های قدیم در آن زندگی کرده اند. از زیبایی های دیگر کول چپ لرستان، باغ های چشم نواز و پربار انار و انگور است که خنکای خویش را بر سر مسافران و گردشگران گسترانده اند.

 

همه چیز در مورد آبشار کول چپ لرستان

کمتر از صد کیلومتری آزادراه خرم آباد – پل زال نرسیده به تونل دره کی تنگه ای زیبا با آبشارهای کوتاه و بلند موجود است به اسم کول چپ لرستان. کول چپ همینطور روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان پل دختر در استان لرستان است. این روستا در دهستان جلوگیر جای دارد و زیبایی های بی شماری در این منطقه قرار دارد. دره کول چپ با صخره های زیبا و بی سابقه و آبشار کول چپ در کنار غارهای تاریخی از جذابیت های این منطقه می‌باشند.

 

منطقه زیبای کول چپ لرستان

 

کول ( kuL ) در گویش لری، به معنای پشت است. البته مضمون‌ دیگری هم دارد و به دره ای عمیق و کوهستانی گفته می شود که اطراف آن را دیوارهای سنگی و صخره ای احاطه کرده اند. بدین ترتیب برخی از افراد معتقند کول چپ لرستان دره ای عمیق و کوهستانی است که بعلت ریزش کوه، چپ کرده و به وجود آمده است. با توجه به این‌که منطقه زاگرس در اثر چین خوردگی و فرسایش به وجود آمده، این تعریف از کول چپ، به حقیقت نزدیک تر است.

وجود آبشارهای‌ فصلی کوچک و بزرگ از جذابیت های دره کول چپ است که بصورت پله پله به پایین می لغزند و حوضچه های مختلفی را به‌وجود می‌آورند. آبشار کول چپ‌ از بالای یک تخته سنگ بزرگ به پایین می ریزد. شفافی آب این آبشار، تداعی کننده بلور است و زیبایی آبشار با حوضچه هایش چندین برابر می شود. ریزش قطرات آب در دل کوه سبب ایجاد اشکالی زیبا در دل سنگ ها شده که قابل توجه است. آبشار در طول ۹۲۳ متری از سطح دریا واقع شده‌است.

دره و آبشار کول ‌چپ لرستان یکی از زیستگاه های سمندر لرستانی (مشهور به سمندر خالدار امپراطور) است. این سمندر که نوعی بسیار نادر است ۱۴سانتیمتر ارتفاع دارد و پوست آن در قسمت پشت، قهوه ای رنگ، با خال ها و نوارهای زرد یا این که نارنجی زیبایی است. این گونه نادر سمند، صرفا در بخش ها جنوبی استان لرستان یافت می شود.

 

از دیگر آبشار های زیبا استان لرستان: آبشار بیشه

 

تصویر جاذبه گردشگری کول چپ لرستان

 

 آستالکتیت ها و آستالاگمیت ها دره کول چپ لرستان

تصاویری از آستالکتیت ها و آستالاگمیت ها از سایر شگفتی های دره کول چپ لرستان است که هر تماشاچی ای را مسحور می کند . آبی‌ که قطره قطره از صخره های آهکی و گچی می چکد، بعداز تبخیر شدن، رسوبات آهکی برجای میگذارد و با گذشت زمان این رسوبات بصورت قندیل ازسقف معلق میشوند که به آن ” آستالاکتیت ” می گویند. همینطور بعضی اوقات این رسوبات آهکی که بر کف غار می چکد به صورت میله ها و استوانه های مخروطی در کف غار صورت میگیرند که به آن آستالاگمیت می‌گویند. گه گاه این قندیل ها و استوانه ها پس از گذشت سالیان دراز، به قدری بلند می‌شوند که به همدیگر وصل می‌شوند.

وجود اثرها تاریخی نظیر آسیاب های آبی‌ در دره کول چپ لرستان حکایت از زندگی ساکنان کهن (احتمال دارد زندگی غار نشینی) در‌ این دره دارد.

 

تصویر منطقه زیبای کول چپ لرستان

 

دره کول چپ لرستان کجاست؟

دره کول چپ امروزه به خاطر وجود آزادراه خرم آباد – پل زال و دسترسی آسان به آن در طول سال، به خصوص در اسفند ماه و بهار مورد توجه دوستداران فضای سبز قرار می گیرد. این دره قادر است یکی از گرند کانیون های کشور‌ ایران (ژرف دره) معرفی گردد و منطقه قابل قبولی برای صنعت ژئوتوریسم و زمین توریسم باشد.

کول چپ در استان لرستان واقع شده است. این دره و آبشار فصلی آن در ۷۵ کیلومتری محور خرم آباد به اندیمشک در مسیر بزرگراه جدید (پل زال) قرار دارد.