پارک گفتگو تهران یکی از پارک‌های غرب تهران به حساب می‌آید که هر روز افراد زیادی برای چند ساعتی دوری از دغدغه‌های ذهنی و تفریح به آن سر می‌زنند. البته که پارک گفتگو هم با امکانات و جاذبه های دیدنی‌ مختص به خود به خوبی از مهمانانش پذیرایی می‌کند. حالا اگر شما نیز قصد دارید که بدانید که پارک بوستان گفتگو تهران دقیقا کجاست و دسترسی به پارک بوستان گفتگو با مترو به چه صورت است مقاله زیر را حتما بخوانید.

 

چرا بوستان گفتگو تهران ؟

یکی از جذاب‌ترین و مشهورترین بوستان های غرب تهران به حساب می آید.
با توجه به گونه‌های مختلف گیاهی موجود در پارک و وسعت کلی مجموعه، این پارک نقش بسیار مهمی در مبارزه با آلودگی هوای تهران دارد.
در طراحی ساخت آن از تعدادی طرح باغ ایرانی، انگلیسی، ایتالیایی، فرانسوی و ژاپنی استفاده شده است و به همین خاطر می‌توان معماری بین‌الملل را در آن دید.
مجسمه و یادبود‌ افراد مشهور یکی از جاذبه های دیدنی‌های این پارک است.
نمایشگاه‌های متعددی در بازه های زمانی مختلف در پارک گفتگو برگزار می‌شود که معروف‌ترین و جذاب‌ترین آنها نمایشگاه گل و گیاه است.
امکانات رفاهی و تفریحی مناسب و خوبی دارد.
دسترسی به این تفرجگاه با وسایل حمل‌ونقل عمومی آسان است.

پارک گفتگو تهران بوستانی به سبک پارک‌های اروپایی

در سال ۱۳۸۲ پارک گفتگو در غرب تهران و در منطقه گیشا با مساحت ۱۴۴۵۸۰ مترمربع ساخته و تاسیس شد. می‌توان از بوستان گفتگو با عنوان پارکی دلربا با معماری بین‌الملل یاد کرد زیرا که در طراحی و ساخت آن از سبک باغ‌های کشورهای مختلف ایرانی، انگلیسی، ایتالیایی، فرانسوی و ژاپنی الهام گرفته شده است.

۷ هکتار از این پارک به کاشت ۱۰۰ گونه مختلف گیاه فصلی و دائمی اختصاص یافته است که این ویژگی علاوه بر آنکه بر زیبایی‌های وجودی پارک اضافه کرده است، نقش به سزایی هم در مبارزه با آلودگی هوا دارد.

دیدنی‌های این پارک در همین جا تمام نمی‌شود؛ برگزاری نمایشگاه‌های متعدد که معروف‌ترین آنها نمایشگاه سالانه ی گل و گیاه است، برگزاری جشنواره غذایی در حمایت از تولیدکنندگان ایرانی، جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر، جشنواره انار و… ، ایجاد و قرار دادن تندیس‌ افراد مشهور و بزرگان مانند امیرکبیر، سعدی، رودکی، مدرس و مریم مقدس و ایجاد فضاهای متعدد و مختلف با کاربری‌های گوناگون این پارک را به یکی از جذاب‌ترین پارک ‌های تهران بدل کرده است.

نه تنها اوقات استراحت شما را خالی نمی گذارد بلکه نقش به سزایی نیز در امر آموزش خواهد داشت.

 

تفریحات پارک گفتگو

پیاده روی: شاید یکی از جالب توجه ترین و کلیدی‌ترین کار‌هایی که می‌توانید در پارک گفتگو انجام دهید پیاده‌روی باشد. مابین طبیعت زیبای پارک قدم بزنید و در دل شهر تهران، از هوای خوب و آرامش اینجا لذت ببرید. به هنگام پیاده‌روی از صدای آبنماهایی که در پارک قرار داده شدند، حضور بسیار زیاد گربه‌ها در نقاط مختلف و تماشای چشم‌انداز برج میلاد لذت ببرید.

پیک‌نیک و عکاسی: می‌توانید یک روز زیبا را در کنار خانواده و در محیطی منحصربه‌فرد تجربه کنید.

زمین بازی: در شمال آب‌نمای مرکزی زمینی به مساحت ۴۹۱ مترمربع با وسایل بازی به کودکان اختصاص یافته است.

زمین‌های اسکیت: در بخش شمالی ساختمان نگارستان شهر (در بخش دیدنی‌ها با این ساختمان آشنا خواهید شد) دو زمین اسکیت قرار دارد.

 

جاذبه های دیدنی بوستان گفتگو

مجسمه افراد مشهور
مجسمه افراد مشهور و بزرگانی چون امیرکبیر، سعدی، رودکی، مدرس، محمدعلی صنعتی و سیمون بولیوار در نقاط گوناگون پارک نصب شده‌اند تا علاوه بر زیبایی بصری محیط، شما نیز با این افراد بزرگ بیشتر آشنا شوید.

مجسمه‌ای از حضرت مریم هم به عنوان نماد صلح و دوستی میان ملت های گوناگون در پارک گفتگو جای داده شده است که در بخش میانی پارک و در باغ ایتالیایی قرار دارد. این مجسمه هدیه فرانکو شیروکی، هنرمند ایتالیایی است.

نگارستان شهر در پارک گفتگو
در قسمت جنوبی پارک با عمارتی زیبا جذاب می‌شوید که به سبک قاجار ساخته و پرداخته شده است. این عمارت که به نگارستان شهر مشهور است در سال ۹۴ با اهدافی چون گسترش فرهنگ گفتگو و محیطی برای ارتباطات رسانه‌ای برای مردم ساخته و پرداخته شد.

این مجموعه با همکاری صاحب‌نظران، برای اهدافی چون ارتقاء سواد رسانه‌ای شهروندان با ادبیات ارتباطی و رویکردهای فرهنگی وهنری فعالیت می‌کند.

نمایشگاه‌های پارک گفتگو
در این پارک نمایشگاه‌های متعددی در طی سال برگزار می‌شود مثل جشنواره غذایی در حمایت از تولیدکنندگان ایرانی، جشنواره بین المللی مد و لباس فجر، جشنواره انار و… .

نمایشگاه دائمی گل و گیاه گفتگو
و اما از میان نمایشگاه‌های متعدد، این نمایشگاه سالانه ی گل و گیاه است که بسیار مشهور و محبوب است. هر سال در نزدیکی اردیبهشت ماه این نمایشگاه برگزار می‌شود.

امکانات گفتگو
کتابخانه تخصصی چند رسانه‌ای فضای سبز | ساعات کاری: هر روزه به غیر از روزهای تعطیل از ساعت ۰۸:۰۰ تا ۲۰:۰۰
کتابفروشی |طرف شرق نگارستان
خانه سلامت
خانه اسباب‌بازی | طبقه همکف نگارستان
زمین بازی |شمال آب‌نما مرکزی
آلاچیق
آمفی تئاتر روباز در نگارستان

زمین‌ اسکیت | قسمت شمالی نگارستان
رستوران و کافه شمرون | مرکز بوستان و کنار دریاچه
مسجد |شمال‌شرقی ساختمان اداری
سرویس بهداشتی | ایرانی، فرنگی
غرفه عرضه محصولات فرهنگی

 

 

نمای پارک گفتگو تهران

تصویر پارگ گفتگو تهران

 

چند نکته
ورودی مسجد ۷ سانتی‌متر اختلاف سطح دارد و ورودی بخش بانوان ۲ پله دارد.
رستوران پارک پله دارد (برای استفاده از مسیر بدون پله با نگهبانی هماهنگ کنید).
مسیر سلامت پارک برای آنها که به دنبال پیاده‌روی و دویدن هستند بسیار مناسب است.

 

دسترسی به پارک گفتگو
این پارک از شمال به مجموعه پل‌های تقاطع اتوبان شهید چمران و حکیم، از جنوب به خیابان جواد فاضل، از شرق به اتوبان شهید چمران و از غرب به کوی نصر (گیشا) محدود می شود. به همین خاطر دسترسی به این پارک به مکان شما بستگی دارد.

مترو: ایستگاه دانشگاه تربیت مدرس (گیشا)، یکی از ایستگاه‌های خط هفت متروی تهران است که در تقاطع اتوبان شهید چمران و بزرگراه جلال آل‌احمد قرار دارد.

BRT: اگر از BRT استفاده می کنید باید سوار اتوبوس‌های خط ۴ BRT (ترمینال جنوب – پارک وی) شوید، پس از آن در ایستگاه گیشا پیاده شده و بعد به سمت شمال اتوبان چمران حرکت کنید.

اتوبوس‌های خط پایانه شهید بهشتی – مترو صادقیه و میدان ولیعصر – گیشا هم از بزرگراه جلال آل احمد رد می شوند.

 

مرکز نمایشگاهی گفتگو
در اردیبهشت سال ۱۳۸۵ در مساحتی به وسعت ۹۳۰۰۰ مترمربع با زیربنایی به مساحت ۲۰۰۰۰ مترمربع، طراحی و ساخت محل دائمی نمایشگاه‌های تخصصی شهرداری تهران با اهدافی مانند افزایش توانمندی شهر در ارائه و عرضه محصولات و اقلام فنی، تجاری، فرهنگی و … شروع شده است.

از سری ویژگی‌های این مجموعه می‌توان به ساختمان‌های خاص و جالب با کاربری‌های مدرن و گوناگون، محوطه‌سازی‌های متناسب با فضای نمایشگاه‌های بین‌المللی، بهره برداری از تکنولوژی و مصالح جدید و مدرن، دسترسی آسان به محیط نمایشگاه، بهترین تأسیسات و سیستم‌های ایمنی و حفاظتی اشاره داشت.

وجود فضاهای بسیار بزرگ، با ارتفاعی نزدیک به ۲۳ متر و قرار نگرفتن ستون در فضای اصلی ساختمان این امکان را به برگزارکننده خواهد داد که با توجه به صنف نمایشگاه و مساحت هر غرفه در طراحی، جانمائی، چیدمان، دکوراسیون داخلی و تعریف مسیرهای عبوری فضای زیر پوشش نمایشگاه‌ها، آزادی عمل کامل برای برپایی نمایشگاه را داشته باشد.