بروزرسانی شده در تاریخ: ۱۴۰۰/۰۴/۰۲

پارک ملی کنتال که از بخش ها کلیدی ارگانیک استان آذربایجان شرقی است، با وسعت ۷۰۰۰ هکتار در شمال استان آذربایجان شرقی و مرز در بین المللی با جمهوری ارمنستان واقع شده‌است.

این حوزه‌ با ویژگی های مختص ارگانیک از جمله پوشش گیاهی منحصربه‌فرد و وجود حیات وحش با دسته ‌های متنوع جانوری و همینطور واقع شدن در کنار رودخانه ارس و ناحیه گسترده کیامکی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

بوستان ملی کنتال بخش شمال شرقی پناهگاه حیات وحش کیامکی محسوب می گردد که در سال ۱۳۹۰ به بوستان ملی ارتقاء یافته است. جلوه های کم نظیر ژئو پارکی و بقایای سنگهای آسیابهای آبی‌رنگ سابق بر قابلیت های گردشگری کنتال افزوده است. در اوایل فصل بهار هم رشد لاله های رنگارنگ در دامنه های کنتال و قلعه علی بیگ به صورت زیبایی عرض‌اندام می نمایند.

بوستان ملی کنتال با دقت به پتانسیل‌ های بی سابقه تحت عنوان بالاترین تراز بوستان ملی محیط زیست استان آذربایجان شرقی ثبت شده‌است.
بوستان ملی کنتال با وسعت ۷۰۰۰ هکتار در شمال استان آذربایجان شرقی و در مرز بین المللی با جمهوری ارمنستان واقع شده‌است و در واقع چشم اندازهای بی سابقه بوستان ملی کنتال جزو حیطه کیامکی است.

 

طبیعت زیبای پارک ملی کنتال ایران

نمای زیبا از پارک ملی کنتال

 

محیط زیست پارک ملی کنتال

پناهگاه حیات کیامکی ازسال ۱۳۵۲به تیتر حوزه‌ حفاظت شده کیامکی بوسیله شورای حفاظت محیط زیست به ثبت رسیده و از سال ۱۳۵۴ به پناهگاه حیات وحش ارتقاء یافته است که درسال ۱۳۹۰ ناحیه کنتال تحت عنوان حیطه بوستان ملی کنتال ثبت شد.
اکنون بوستان ملی کنتال از بخشها حفاظت شده سازمان محیط زیست آستان اذربایجان شرقی محسوب می شود که در جهت حفاظت از منابع ارگانیک و حیوانی این حوزه‌ تدابیرخاصی در نظر گرفته شده و محدوده مشخصی از این حیطه در اختیار گردشگران قرار گرفته است.

بوستان ملی کنتال در شمال استان آذربایجان شرقی، بخش سیه رود شهرستان جلفا و در مرز بین المللی با جمهوری ارمنستان قرار گرفته است، این محدوده امن از جنوب شرقی به بخش خارونای شهرستان ورزقان چسبیده است و بخش شمال شرقی پناهگاه زیبا و گسترده حیات وحش کیامکی محسوب می ‌گردد.

پارک ملی کنتال که از زیباترین بخش های ارگانیک استان می ‌باشد، درحاشیه جنوبی رودخانه ارس واقع شده‌است. رودخانه‌ های مستمر، صخره‌ های زیبا و دره‌ های ژرف بخشهای بدیع و چشمگیر همینطور تنوع زیستی بر اهمیت این ناحیه افزوده است.

 

گوزن های منطقه پارک ملی کنتال

تصویر گوزنی در پارک ملی کنتال

مطالب مرتبط: جنگل های ارسباران که در آذربایجان شرقی قرار دارند، یکی دیگر از دیدنی های استان آذربایجان شرقی است.

انواع گونه های جانوری در پارک ملی کنتال

بوستان ملی کنتال یکی‌از بخش های امن پناهگاه حیات وحش کیامکی است که دارنده صخره‌ ها و دیواره‌ های ستبر و بلند است که در نوع خویش بی سابقه بوده و از نگاه زیست شناسی دارنده ویژگی های اختصاصی منحصر به فرد در این مرز و بوم است که می ‌توان آن را بعنوان یک حوزه‌ دارنده خصوصیات ژئوپارکی به شمار آورد.

صخره‌ های صعب العبور این ناحیه یکی از شایسته ترین زیستگاه های کل و بز به شمار می‌روند و به راحتی می‌ توان گله‌ های کوچک و بزرگی را در نقاط متعدد آن رویت کرد. علاوه بر جلوه های کم نظیر ژئوپارکی، بقایای سنگهای آسیابهای آبی رنگ کهن و قلعه های زمان های گذشته بر قابلیت های فرهنگی – تاریخی و گردشگری آن افزوده است.

پوشش گیاهی و گونه‌ های شاخص بوستان ملی کنتال را بایستی در سطر گونه‌ های گیاهی ویژه محسوب کرد. تنوع گونه‌ های گیاهی که بیشتراز ۴۵۰ دسته را در بر می گیرد مشتمل بر ارس، پده،  افرا، داغداغان، بنه، گلابی وحشی، سنجد، گز، زرشک و نسترن و… است که از ویژگی های ویژه حوزه‌ بشمار می روند.

بوستان ملی کنتال فاقد هر دسته سکونتگاه انسانی است و تعارضاتی مانند زمین ها یا مستثنیات درآن دست کم بوده و هیچ نمونه کار معدنی یا صنعتی در‌این ناحیه وجود ندارد. قربت به رودخانه ارس و جاده نوار مرزی، مرزبندی ارگانیک و آدم ساختی را برای ضلع شمالی این حوزه‌ به وجود آورده است، به طوریکه این ناحیه صخره ای و غیر قابل رخنه و دارنده شیب بالا است.

حیات وحش و دسته ‌های جانوری پارک ملی کنتال ( کمتال ) هم در مدل خویش دوچندان شاخص است. تنوع گونه‌ های جانوری حدود ۳۵۰ دسته است که شاخص ترین آن ها کل و بزوحشی، گوسفند وحشی، گراز، خرس قهوه ای، سیاه گوش، گربه وحشی، گربه جنگلی، پلنگ، روباه، شغال و گرگ می‌باشد که از ویژگی های یگانه حیات وحش ناحیه محسوب می‌شود.

مسیر دسترسی:

کوه کنتال در مسیر جاده جلفا به خدافرین پس از شهر سیه رود و در کنار روستای نوجه مهر ( میجمیر ) واقع شده‌است. بعد از گذر از شهر سیه رود و در امتداد رودخانه مرزی ارس در موازات نوار مرزی ارمنستان و آذربایجان و در دره کنتال پاسگاه محیط بانی کنتال قابل تماشا است.