پارک ملی کنتال که از بخش ها کلیدی ارگانیک استان آذربایجان شرقی است , با وسعت ۷۰۰۰ هکتار در شمال استان آذربایجان شرقی و مرز دربین المللی با جمهوری ارمنستان واقع شده‌است . این حوزه‌ با ویژگیهای مختص ارگانیک از جمله پوشش گیاهی منحصربه‌فرد و وجود حیات وحش با دسته ‌های متنوع جانوری و همینطور واقع شدن در کنار رودخانه ارس و ناحیه گسترده کیامکی از اهمیت ویژه شامل است . بوستان ملی کنتال بخش شمال شرقی پناهگاه حیات وحش کیامکی محسوب می گردد که در سال ۱۳۹۰ به بوستان ملی ارتقاء یافته است . جلوه های کم مثل ژئوپارکی و بقایای سنگهای آسیابهای آبی‌رنگ سابق بر قابلیتهای توریسم کنتال افزوده است . در اوایل فصل بهار هم رشد لاله های رنگارنگ در دامنه های کنتال و قلعه علی بیگ به صورت زیبایی عرض‌اندام می نمایند .

بوستان ملی کنتال با دقت به پتانسیل‌ های بی سابقه تحت عنوان بالاترین تراز بوستان ملی محیط زیست استان آذربایجان شرقی ثبت شده‌است .
بوستان ملی کنتال با وسعت ۷۰۰۰ هکتار در شمال استان اذربایجان شرقی و مرز در بین المللی با جمهوری ارمنستان واقع شده‌است , این حوزه‌ جز بخش شمال شرقی پناهگاه حیات وحش کیامکی محسوب میگردد . در واقع دیده اندازهای بی سابقه بوستان ملی کنتال جزو حیطه کیامکی است .

پناهگاه حیات کیامکی ازسال ۱۳۵۲به تیتر حوزه‌ حفاظت شده کیامکی بوسیله شورای خوب حفاظت محیط زیست به ثبت رسیده و از سال ۱۳۵۴ به پناهگاه حیات وحش ارتقاء یافته است و درسال ۱۳۹۰ ناحیه کنتال تحت عنوان حیطه بوستان ملی ثبت شد .
اکنون بوستان ملی کنتال از بخشها حفاظت شده سازمان محیط زیست استان اذربایجان شرقی است که در جهت حفاظت از منابع ارگانیک و حیوانی این حوزه‌ تدابیرخاصی در حیث گرفته شده و محدوده مشخصی از این حیطه در اختیار گردشگران قرار می‌گیرد .

بوستان ملی کنتال در شمال استان آذربایجان شرقی , بخش سیه رود شهرستان جلفا و مرز در میان المللی با جمهوری ارمنستان قرار گرفته است , این محدوده امن از جنوب شرقی به بخش خارونای شهرستان ورزقان چسبیده است و بخش شمال شرقی پناهگاه قشنگ و گسترده حیات وحش کیامکی محسوب می ‌گردد .

کنتال که از زیباترین بخش ها ارگانیک استان می ‌باشد , درحاشیه جنوبی رودخانه ارس واقع شده‌است . رودخانه‌ های مستمر , صخره‌ های خوشگل , دره‌ های ژرف بخشها بدیع و چشمگیر همینطور تنوع زیستی بر اهمیت این ناحیه افزوده است .

بوستان ملی کنتال یکی‌از بخش ها امن پناهگاه حیات وحش کیامکی است که دارنده صخره‌ ها و دیواره‌ های ستبر و بلند است که در جور خویش بی سابقه بوده و از نگاه زیباشناسی دارنده ویژگیهای اختصاصی به شخصی در مرز و بوم است که می ‌توان آن را بعنوان یک حوزه‌ ای دارنده خصوصیات ژئوپارکی به شمار آورد .
صخره‌ های صعب العبور این ناحیه یک کدام از شایسته ترین زیستگاه های کل و بز بشمار می‌روند و براحتی می‌ توان گله‌ های کوچک و بزرگی را در نقاط متعدد آن روئت کرد . علاوه بر جلوه های کم مثل ژئوپارکی , بقایای سنگهای آسیابهای آبی رنگ کهن و قلاع دورانهای قبلی بر قابلیتهای فرهنگی – تاریخی و توریسم آن افزوده است .

پوشش گیاهی و گونه‌ های شاخص بوستان ملی کنتال را بایستی در سطر گونه‌ های گیاهی ویژه محسوب کرد . تنوع گونه‌ های گیاهی که بیشتراز ۴۵۰ دسته را در بر می گیرد مشتمل بر ارس , پده , افرا , داغداغان , بنه , گلابی وحشی , سنجد , گز , زرشک و نسترن و . . . است که از ویژگیهای ویژه حوزه‌ بشمار می رود .

بوستان ملی کنتال فاقد هر دسته سکونتگاه انسانی است و تعارضات مثل زمین ها یا این که مستثنیات درآن دست کم بوده و هیچ جور کار معدنی یا این که صنعتی در‌این ناحیه نیست , قربت به رودخانه ارس و جاده نوار مرزی , مرزبندی ارگانیک و آدم ساختی را برای ضلع شمالی این حوزه‌ به وجود آورده است , بطوریکه این ناحیه صخره ای و غیر قابل رخنه و دارنده شیب بالا است .

حیات وحش و دسته ‌های جانوری کنتال ( یا این که کمتال ) هم در مدل خویش دوچندان شاخص است . تنوع گونه‌ های جانوری حدود ۳۵۰ دسته است که شاخص ترین آن ها کل و بزوحشی , گوسفند وحشی , گراز , خرس قهوه ای , سیاه گوش , گربه وحشی , گربه جنگلی , پلنگ , روباه , شغال و گرگ می‌باشد که از ویژگیهای یگانه حیات وحش ناحیه محسوب می‌شود .

مسیر دسترسی :
کوه کنتال در مسیر جاده جلفا به خدافرین پس از شهر سیه رود و در کنار روستای نوجه مهر ( میجمیر ) واقع شده‌است . بعد از گذر از شهر سیه رود و در امتداد رودخانه مرزی ارس در موازات نوار مرزی ارمنستان و آذربایجان و در دره کنتال پاسگاه محیط بانی کنتال قابل تماشا است .