به روزرسانی شده در تاریخ ۱۴۰۰/۳/۳۰

خوانسار با طبیعتی بی نظیر در استان اصفهان قراردارد. چشمه‌ ها، رودهای کوچک و طبیعتی سرسبز از ویژگیهای خوانسار است. قدم زدن در کوچه‌‌ باغ‌ ها و تماشای خانه‌ های خشتی و گلی از خاطرات فراموش ‌نشدنی سفر به شهر زیبای خوانسار است. یکی‌از زیبا‌ترین مکان‌ های خوانسار «پارک سرچشمه» است. این پارک زیبا وسعتی نزدیک به ۱۵ هکتار دارد و چشمه‌ های فراوانی نظیر مرزنگشت و چشمه کهن سال را در خویش جای داده است. آرامگاه شیخ اباعدنان، جنگلی انبوه از طبیعت گوناگون در کوه پایه و جایگاه‌ ها و سکوهایی که برای استراحت  مسافران در نظر گرفته شده‌ است که بر زیبایی پارک سرچشمه افزوده است. این بوستان تحت عنوان منطقه بی نظیر گردشگری برگزیده شده‌است. اگذ می خواهید بهتر در مورد این طبیعت بکر و جاذبه گردشگری آشنا شوید با ما در ادامه همراه باشید.

 

تصویر حوض آب پارک سرچشمه خوانسار

 

خوانسار و طبیعت بی نظیرش

جاذبه های گردشگری اصفهان بی شمار است اما خوانسار یکی از زیباترین بخش های آن است. خوانسار یک شهر نقلی با جمعیت کم است که از اصفهان صرفا دو ساعت مسافت دارد و با لاله‌ های واژگون، عسل و کوچه‌ باغ‌ های رویاییش شناخته می ‌شود. اسم «خوانسار» به معنای چشمه‌ سار است و همانگونه که از نامش پیدا است، این شهر پر‌از چشمه‌ های پرآب و باشکوه و فضای سبز سبز و نو است. پارک جنگلی سرچشمه یکی از مهم‌ ترین جاذبه های گردشگری و جاهای جالب خوانسار است.

این بوستان به وسعت ۱۵ هکتار در کوهپایه سیل در جنوب این شهر جای دارد. پارک سرچشمه با درختانی بلند و سرسبز، چشمه‌ های جوشان و روان و سایه ‌های خنک و هوای تمیز از زیباییهای این شهر است. این پارک در سال ۸۶ بوسیله اداره میراث فرهنگی، صنعت های دستی و توریسم بعنوان ناحیه بی نظیر گردشگری برگزیده شد. در حال‌ حاضر پارک سرچشمه خوانسار تمامی فصول سال به ‌ویژه از اردیبهشت ماه تا پایان شهریورماه میزبان گردشگران از نقاط مختلف کشور است. میانگین ورود گردشگر به این بوستان از اولِ اردیبهشت ماه تا پایان شهریور در روزهای معمولی هفته حدود سه هزار نفر و در روز ها تعطیل بیش تر از ۱۲ هزار نفر می باشد.

ویژگی منحصربه‌فرد به ‌فرد این بوستان دو چشمه طبیعی آن به نامهای چشمه مرزنگشت ( چشمه شترخون ) و چشمه مسن است. این چشمه ها که از دل کوه می ‌جوشند، در گرمای فصل تابستان تازگی بخش جان گردشگران می باشند. مردمان از آب خنک و گوارای آن ها می ‌نوشند و کمی هم با خود به منزل می ‌برند. سکوهای مخصوصی هم در‌این بوستان درنظرگرفته شده شده‌است تا بازدیدکنندگان بتوانند در‌این پارک جنگلی استراحت نمایند و آرامش داشته باشند.

 

تصویر پارک سرچشمه خوانسار از دیدنی های خوانسار

همه چیز در مورد پارک سرچشمه خوانسار

چشمه کلید تأمین کننده آب کشاورزی خوانسار بوده جویبار ‌های یازده گانه خوانسار از آن فایده ‌مند می‌ شوند. رودی که در‌این ناحیه جریان دارد در بهار به ‌ویژه اردیبهشت چنان پرآب است که صدای جوش و خروش آن تا چندین متر دورتر از مسیر رود به گوش می ‌رسد. در‌ این جاذبه گردشگران از ایستادن کنار چشمه، آب ‌بازی و لمس آب خنک لذت میبرند.

حوضچه ‌های پرآب روان پارک سرچشمه از سایر زیبایی ‌های بوستان می‌باشند. آب این حوضچه ‌ها از چشمه ‌های پای کوه جاری شده‌است. سایه طبیعت بلند و دیرین پارک همراه با خنکی آب حوضچه ‌ها، برای ساعاتی روح آدم را التیام می‌ دهد. در سفر به خوانسار چندین ساعتی از وقت خود را برای گشت ‌و گذار و استراحت در بوستان سرچشمه در نظر بگیرید.

بالای کوه چشمه مرزنگشت، آلاچیق ‌هایی برای نشستن و استراحت درنظر گرفته شده‌است. این ارتفاعات به ‌دلیل وضعیت بلندتر از پارک نما و چشم‌ اندازی زیبا به بوستان داده است. لذا این قسمت از پارک میان گردشگران محبوب تر است. به فاصله‌ ای کوتاه از چشمه مرزنگشت ( مرزنگوش) در کوه پایه، بیشه انبوهی از فضای سبز متفاوت با سکوهایی برای پیک ‌نیک و دورهمی خانواده‌ ها قرار دارد. این قسمت در کوه پایه سیل، با پوشش انبوه فضای سبز، به پارک جنگلی سرچشمه شهرت پیدا کرده است. بوستان جنگلی سرچشمه مسیر ویژه ‌ای با پله‌ های کوتاه درسمت کوهپایه دارد.

 

فضای سبز پارک سرچشمه

 

چشم انداز پارک سرچشمه

کوه سیل از بلندترین ارتفاعات این منطقه است. این کوه از سوی جنوب به غرب خوانسار کشیده شده‌است. بلندترین قله این حرفه کوه سیل نام دارد که ارتفاعی حدود ۳۷۵۰ متر دارد. سلسله کوه های اینمنطقه از کوه‌ های زاگرس منشعب شده و قله آن در مغرب خوانسار قرار گرفته است. این کوه به غیر از یک رگه مرمریت که برفراز سرچشمه و نزدیک چشمه مرزنگشت قرار گرفته، در سایر بخش ‌ها از سنگ آهکی درست شده است. این قله چشم ‌اندازهای بسیار زیبا و باشکوه دارد و تماشای آن به گردشگران و گروه‌ های کوهنوری پیشنهاد می شود.

 

مکان‌ های تاریخی پارک سرچشمه

حرم باباپیر خوانسار

تفریح و گردش در این بوستان فقط به فضای سبز و درختان ناب آن محدود نمی‌شود. حرم ‌ای تاریخی به عمر ۷۰۰ سال در بین پارک سرچشمه وجود دارد. قدمت پارک سرچشمه را می ‌توان از این بنا حدس زد . این مقبره مخروطی صورت بوده و ۱۲ ضلعی است، در درون مقبره ضریحی مشبک در بعدها ۲٫۵×۲٫۵ روی سنگ مزار شیخ ابا عدنان به چشم میخورد. این حرم به شیخ اباعدنان قریشی مشهور به باباپیر از علما و عرفای قرن هفتم هجری مربوط است. او بنیان گذار مذهب شیعه جعفری در شهرهای اصفهان، بروجرد، لرستان، نهاوند و خوزستان به شمار می‌رود. آرامگاه نخستین شیخ اباعدنان فقط با سنگی روی چشمه ‌ای به ‌نام چشمه مسن سازه شده بود. بنای فعلی مقبره در زمان صفویه روی آرامگاه پیشین احداث شده‌است. علاوه ‌بر شیخ اباعدنان ۶ پیکر دیگر از مشایخ و عرفا نیز در‌این حرم دفن می‌باشند. یکی از افراد مدفون در مقبره صدرالدین ‌حسین است. وی خواسته روحانی صفی الدین جد شاهان صفوی بود. حرم شیخ اباعدنان در مورخ ۱۰ آبان ۱۳۵۴ با شمارهٔ ثبت ۱۱۲۰ تحت عنوان او‌لین اثر ثبتی شهر خوانسار در فهرست اثرها ملی کشور ایران ثبت شده‌است. در فضای داخلی حرم سنگ قبرهایی دیرین و چند صد ساله جای‌ دارد. این سنگ قبرها را بعداز تخریب گورستان دیرین یهودیان در شهر به آنجا انتقال داده و نگهداری می شود. همان طور که گفته شد پارک سرچشمه خوانسار علاوه ‌بر چشمه مرزنگشت که از دل کوه می ‌جوشد، چشمه دیگری به‌ اسم چشمه مسن دارد که از پایین این حرم می ‌جوشد. این چشمه به قدری آهسته در جریان است که در صورتی که کسی از وجود آن اطلاع نداشته باشند متوجه آن نمی ‌شود. چشمه کهن سال را از فضای درون مقبره می‌ توان دید.