بروزرسانی شده در تاریخ: ۱۴۰۰/۰۴/۰۱

پارک جنگلی نور و روشنایی از دید وسعت یکی‌از وسیع ترین بوستان های خاور میانه است. این بوستان در حوالی کوه و دریا واقع شده و به دلیل کشش های توریسم و ارزشهای ارگانیک از جمله ذخیره گاه درخت مستقر جمهوری اسلامی ایران بنام سپید پلت است که مورد اعتنا فراوان کارشناسان و مردمان حوزه‌ می باشد.

مساحت کل این بوستان جنگلی ۳۶۴۵ هکتار است که ۳۵۰ الی ۴۰۰ هکتار از مساحت این بوستان تفریحی و سایر حفاظت شده می باشد.
پارک جنگلی نور و روشنایی یا این که بیشه روشنایی در کیلومتر پنج نور و روشنایی به محمودآباد با مساحت ۳۶۴۵ هکتار در شهرستان نور و روشنایی قراردارد که از نگاه وسعت یکی از وسیع ترین بوستان های خاورمیانه است و دارنده جذابیت های توریسم بسیاری است.

محیط پارک جنگلی نور و اکو سیستم موجود در آن

در اولِ محل ورود غربی بوستان جنگلی نور  که از جاده دارای اهمیت نور و روشنایی محمودآباد جدا می شود، سردر زیبای سنگی با خصوصیت های معماری و پوشش چوبی تشکیل‌شده که جذاب است.

پارک جنگلی نور از امکانات و تجهیزات روزمره دارا است و به دلیل بعضا، خصوصیاتی نظیر دسترسی مطلوب به جاده ساحلی فروغ و روشنایی، قربت به شهرهای محمود آباد، فروغ، آمل و داشتن تجهیزات بی نقص تفرجگاهی از قبیل میز، نیمکت، آب لوله کشی و زمین بازی، مورد به کارگیری مردمان شهر های همسایه و مسافران قرار می‌گیرد.

پارک جنگلی نور

تصویر زیبا از درختان پارک جنگلی نور

 

 

از خصوصیات بارز این بوستان، نزدیکی آن به چشم اندازهای زیبای آن است. در جنگل های اطراف این بوستان قرقاول اهل ایران هم موجود هست که گیرایی خاصی به آن می‌بخشد. همینطور داشتن ذخیره گاه ۲۷۰ هکتاری درخت “ سپید پلت ” که مستقر جمهوری اسلامی ایران است اهمیت ویژه ای به‌این حوزه‌ داده است. دراین بوستان جنگلی همینطور گونه های اشکال جنگلی نظیر افرا، ممرز، توسکا، انجیلی و . . . یافت می شود.

بوستان جنگلی فروغ و روشنایی که بوستان جنگلی سعیدی آشتیانی نور و روشنایی نیز نامیده می شود جزء نهایی باقی‌مانده بیشه های جلگه ای بوده و در سال ۱۳۵۱ با سعی مرحوم سعیدی آشتیانی پباده سازی و احداث شوید از این رو به اسم موسسش نیز نامیده می شود .

مطالب مرتبط: پارک جنگلی نمک آبرود یکی دیگر از پارک های زیبای ایران است.

 

 تصویر زیبای پارک جنگلی نور

نمای زیبا از پارک جنگلی نور

تجهیزات پارک جنگلی نور:

رستوران مجهز و زیبا، آلاچیق های مختلف چوبی، بوستان های بازی خردسالان، مسجد و زمین های ورزشی از جمله امکاناتی است که آن را به یکی از تفرجگاههای با اهمیت شمال کشور‌ایران بدل نموده است. در اولِ محل ورود غربی بوستان که از جاده اساسی فروغ و روشنایی محمودآباد جدا می شود، سردر زیبای سنگی با خصوصیت های معماری و پوشش چوبی تشکیل‌شده که جالب است .

سفارش می‌کنیم ذغال تهیه و تنظیم بفرمایید تا نیز خطر حریق سوزی پارک جنگلی نور کاهش پیدا نماید و نیز طبیعت کمتر جراحت ببیند.