بروزرسانی شده در تاریخ: ۱۴۰۰/۰۴/۰۲

پارک جنگلی خشکه داران تنکابن با پوشش های منحصربه‌فرد به موزه بکر ارگانیک غرب مازندران مبدل شده که پذیرای گردشگران است. پارک جنگلی خشکه داران که حفاظت شده است حدود ۱۲۰ متر با دریا مسافت دارد. به‌عنوان بیشه جلگه‌ای و بکر جزو آخرین بازمانده‌های اکوسیستم‌های جنگلی جلگه‌ای شمال کشور ایران به‌شمار می رود.

در لبه ناحیه پارک جنگلی خشکه داران هم یک موزه تاریخی ارگانیک ساخت شده که در مجموعه‌ای، تاکسیدرمی حیوان ها وحشی شمال کشور ایران را به نمایش گذارده و همواره مورد پسند پژوهشگران و دانش‌پژوهان است.

تنکابن که اکثر اوقات با اسم سابق شهسوار شناخته می شود، با چشمه های آب گرم معدنی، پارک جنگلی خشکه داران و گیرایی های سحر آمیز و رویایی، پذیرای گردشگران داخلی و خارجی در کرانه خزر شده است.

پارک جنگلی خشکه داران

نمای پارک جنگلی خشکه داران

موقعیت جغرافیای پارک جنگلی خشکه داران

پارک جنگلی خشکه داران در استان مازندران و بین ۴۳/۳۶ الی ۴۴/۳۶عرض شمالی و ۰۴/۵۱ الی ۰۳/۵۱ ارتفاع شرقی واقع شده‌است و مساحت آن نزدیک به ۲۵۴ هکتارمی باشد. این اثر در ارتفاعمیانگین ۲۲ – متر از سطح دریا واقع و میانگین دما و بارندگی سالیانه ۱۶ سانتیگراد و ۱۱۰۰ میلیمترمیباشد به همین منظور این ناحیه دارنده اقلیم بسیار مرطوب معتدل می باشد.

درضمن بخشهایی از این ناحیه از وضعیت تالابی برخوردار است و از بخشهای با اهمیت آشیانه سازی و جوجه آوری بخش اعظمی از پرنده ها هم به شمار می آید.گونه های متفاوت اشکال جانوری و گیاهی نظیر توسکا از گونه کرک که در کشور‌ایران رو به انقراض است سه قلو انجیلی، انار، ممرز، بلوط، لیکلی یا این که کرات خرمندی، لرگ، ملج، اشکال حساس شمشاد، ازگیل جنگلی و یأس وحشی است.

اشکال متنوع و دوچندان جانوری هم از دیر باز در آن می زیستند و اکنون زیستگاه حیوان ها وحشی مثل شغال، گرگ، خوک، گربه وحشی و پرندگانی مانند حواصیل خاکستری، قره، غاز، مرغابیها، دار غاز باکلان، اگوت بزرگ و کوچک است.

پارک جنگلی خشکه داران با شرایط مذکور و برخورداری از کنار دریا زیبای خزر و مجاورت با شهرهای توریستی و امکانات اقامتی و پذیرایی از جمله بهترین بخشهای گردشگری جمهوری اسلامی ایران است.

مطالب مرتبط: پارک جنگلی نمک آبرود یکی دیگر از پارک های ملی ایران است، با مراجعه به این صفحه می توانید اطلاعاتی در این باره کسب کنید.

پارک جنگلی خشکه داران

تصویر قسمتی از پارک جنگلی خشکه داران

گیرایی های توریسم تنکابن

چشمه کیله، صفارود، دانش کوه و تخت سلیمان، آبشار فرهاد جویبار و . . . از مهم‌ترین گیرایی های شهرستان تنکابن هستند که گردشگران را به سمت خویش میخواند.
این شهرستان از دریاچه های کوهستانی و چشمه های آبگرم و معدنی برخوردار است که از جمله آن‌ها می توان فلکده در لیر رمز، آب گرمی در روستای میانرود و آب گرم سه هزار را که به گرمای حضرت سلیمان پر اسم و رسم است اشاره کرد.
چشمه آب معدنی شلفت، در سه هزار و در اطراف چشمه آب گرم سه هزار واقع شده‌است، آب معدنی شلفت از آبهای معدنی فراوان گوارا و شفابخش است برای هضم طعام و اندوه های کبدی و تهیه دستگاه گوارشی بسیارمفید و سودمند است، مزه آن مشابه لیموناد است و از املاح معدنی گوناگونی دارا است.