جنگل های بکر خشکه داران تنکابن با پوشش های منحصربه‌فرد به موزه بکر مورخ ارگانیک غرب مازندران مبدل شده که پذیرای گردشگران است . این حیطه حفاظت شده که ۱۲۰ متر با دریا مسافت داراست , به‌عنوان فقط بیشه جلگه‌ای و بکر از پایانی بازمانده‌های اکوسیستم‌های جنگلی جلگه‌ای شمال کشور ایران به‌شمار می رود . در لبه این ناحیه هم یک موزه تاریخی ارگانیک ساخت شده که در مجموعه‌ای , تاکسیدرمی حیوان ها وحشی شمال کشور ایران را به نمایش گذارده و همواره موردپسند پژوهشگران و دانش‌پژوهان است .

اثر ارگانیک ملی خشکه داران با مساحتی بالغ بر۲۵۴ هکتار در سال ۱۳۵۴ طی مصوبه شماره ۱۱۶ تاریخ ۲۱/۵/۵۴ شورایعالی محیط زیست به گروه بخش ها پایین رئیس اداره ضمیمه .
تنکابن که اکثر اوقات با اسم سابق شهسوار شناخته میشود , با چشمه های آب گرم معدنی , بوستان ملی خشکه داران و گیرایی های سحر آمیز و رویایی پذیرای توریسم داخلی و فرنگی در کرانه خزر شده‌است .

اثر طبیعی ملی خشکه داران در استان مازندران و بین ۴۳/۳۶ الی ۴۴/۳۶عرض شمالی و ۰۴/۵۱ الی ۰۳/۵۱ ارتفاع شرقی واقع شده‌است . مساحت آن نزدیک به ۲۵۴ هکتارمی باشد .

این اثر در طول میانگین ۲۲ – متر از تراز دریا واقع و میانگین دما و بارندگی سالیانه ۱۶ مرتبه سانتیگراد و ۱۱۰۰ میلیمترمیباشد به همین منظور این ناحیه دارنده اقلیم خیلی مرطوب معتدل می باشد . درضمن بخشهایی از این ناحیه وضعیت تالابی داراست و از بخشها با اهمیت آشیانه سازی و جوجه آوری بخش اعظمی از پرنده ها هم به شمار میاید .

گونه های متفاوت اشکال جانوری و گیاهی نظیر توسکا از گونه کرک که در کشور‌ایران رو به انقراض است سه قلو انجیلی , انار , ممرز , بلوط , لیکلی یا این که کرات خرمندی , لرگ , ملج , اشکال حساس شمشاد , ازگیل جنگلی و یأس وحشی است .

اشکال متنوع و دوچندان جانوری هم از دیر باز در آن می زیستند و اکنون زیستگاه حیوان ها وحشی مثل شغال , گرگ , خوک , گربه وحشی و پرندگانی مانند حواصیل خاکستری , قره , غاز , مرغابیها , دار غاز باکلان , اگوت بزرگ و کوچک است .

خشکه داران با شرایط مذکور و برخورداری از کنار دریا زیبای دریای خزر و مجاورت با شهرهای توریستی و امکانات اقامتی و پذیرایی از جمله بهترین بخشها توریسم جمهوری اسلامی ایران است .

گیرایی های توریسم تنکابن
چشمه کیله , صفارود , دانش کوه و تخت سلیمان , آبشار فرهاد جویبار و . . . از مهم‌ترین گیرایی های شهرستان تنکابن است که گردشگران را به خویش میخواند .
این شهرستان دریاچه های کوهستانی و چشمه های آبگرم و معدنی داراست که از جمله آن‌ها می توان فلکده در لیر رمز , آب گرمی در روستای میانرود و آب گرم سه هزار را که به گرمای حضرت سلیمان پر اسم و رسم است را اسم پیروزی .
چشمه آب معدنی شلفت , در سه هزار و در اطراف چشمه آب گرم سه هزار واقع شده‌است , آب معدنی شلفت از آبهای معدنی فراوان گوارا و شفابخش است برای هضم طعام و اندوه های کبدی و تهیه دستگاه گوارشی بسیارمفید و مفید است , مزه آن مشابه لیموناد است و املاح معدنی گوناگونی داراست .