پارک جنگلی خشکه داران

جنگل های بکر خشکه داران تنکابن با پوشش های منحصربه‌فرد به موزه بکر مورخ ارگانیک غرب مازندران مبدل شده که پذیرای گردشگران است . این حیطه حفاظت شده که ۱۲۰ متر با دریا مسافت داراست , به‌عنوان فقط بیشه جلگه‌ای و بکر از پایانی بازمانده‌های اکوسیستم‌های جنگلی جلگه‌ای شمال کشور ایران به‌شمار می رود . در لبه این ناحیه هم یک موزه تاریخی ارگانیک ساخت شده که در مجموعه‌ای , تاکسیدرمی حیوان ها وحشی شمال کشور ایران را به نمایش گذارده و همواره موردپسند پژوهشگران و دانش‌پژوهان است .

اثر ارگانیک ملی خشکه داران با مساحتی بالغ بر۲۵۴ هکتار در سال ۱۳۵۴ طی مصوبه شماره ۱۱۶ تاریخ ۲۱/۵/۵۴ شورایعالی محیط زیست به گروه بخش ها پایین رئیس اداره ضمیمه .
تنکابن که اکثر اوقات با اسم سابق شهسوار شناخته میشود , با چشمه های آب گرم معدنی , بوستان ملی خشکه داران و گیرایی های سحر آمیز و رویایی پذیرای توریسم داخلی و فرنگی در کرانه خزر شده‌است .

اثر طبیعی ملی خشکه داران در استان مازندران و بین ۴۳/۳۶ الی ۴۴/۳۶عرض شمالی و ۰۴/۵۱ الی ۰۳/۵۱ ارتفاع شرقی واقع شده‌است . مساحت آن نزدیک به ۲۵۴ هکتارمی باشد .

این اثر در طول میانگین ۲۲ – متر از تراز دریا واقع و میانگین دما و بارندگی سالیانه ۱۶ مرتبه سانتیگراد و ۱۱۰۰ میلیمترمیباشد به همین منظور این ناحیه دارنده اقلیم خیلی مرطوب معتدل می باشد . درضمن بخشهایی از این ناحیه وضعیت تالابی داراست و از بخشها با اهمیت آشیانه سازی و جوجه آوری بخش اعظمی از پرنده ها هم به شمار میاید .

گونه های متفاوت اشکال جانوری و گیاهی نظیر توسکا از گونه کرک که در کشور‌ایران رو به انقراض است سه قلو انجیلی , انار , ممرز , بلوط , لیکلی یا این که کرات خرمندی , لرگ , ملج , اشکال حساس شمشاد , ازگیل جنگلی و یأس وحشی است .

اشکال متنوع و دوچندان جانوری هم از دیر باز در آن می زیستند و اکنون زیستگاه حیوان ها وحشی مثل شغال , گرگ , خوک , گربه وحشی و پرندگانی مانند حواصیل خاکستری , قره , غاز , مرغابیها , دار غاز باکلان , اگوت بزرگ و کوچک است .

خشکه داران با شرایط مذکور و برخورداری از کنار دریا زیبای دریای خزر و مجاورت با شهرهای توریستی و امکانات اقامتی و پذیرایی از جمله بهترین بخشها توریسم جمهوری اسلامی ایران است .

گیرایی های توریسم تنکابن
چشمه کیله , صفارود , دانش کوه و تخت سلیمان , آبشار فرهاد جویبار و . . . از مهم‌ترین گیرایی های شهرستان تنکابن است که گردشگران را به خویش میخواند .
این شهرستان دریاچه های کوهستانی و چشمه های آبگرم و معدنی داراست که از جمله آن‌ها می توان فلکده در لیر رمز , آب گرمی در روستای میانرود و آب گرم سه هزار را که به گرمای حضرت سلیمان پر اسم و رسم است را اسم پیروزی .
چشمه آب معدنی شلفت , در سه هزار و در اطراف چشمه آب گرم سه هزار واقع شده‌است , آب معدنی شلفت از آبهای معدنی فراوان گوارا و شفابخش است برای هضم طعام و اندوه های کبدی و تهیه دستگاه گوارشی بسیارمفید و مفید است , مزه آن مشابه لیموناد است و املاح معدنی گوناگونی داراست .

مقالات مرتبط برای شما

همه چیز در مورد رستوران نایب شعبه وزرا تهران

رستوران نایب شعبه وزرا تهران یکی از قدیمی ترین و بهترین رستوران های شعبه تهران است. نایب بزرگ غذای خاصی …

۵ بوم گردی در ایران که از دید گردشگران فرنگی محبوبیت دارند

بوم گردی در ایران، با استقبال زیادی در بین گردشگران خارجی رو به رو شده است. بوم ‌گردی‌ها رشد چشم‌ …

راهنمای جامع سفر به دبی ۲۰۲۱

دبی یکی از پرطرفدارترین و مدرن ترین منطقه گردشگری جهان است! سالانه گردشگران بسیاری سفر به دبی را انتخاب می …

هتل داد یزد ؛ اقامت در فضایی سنتی

هتل داد یزد، یکی از زیباترین و برجسته‌ترین هتل ‌هایی است که در قلب شهر یزد جای دارد. عمر این …

معرفی هتل باغ مشیرالممالک یزد از نگاه مسافران

هتل باغ مشیرالممالک، هتلی ۴ ستاره است. که پیشینه آن به دوران قاجار بر می گردد در بافت قدیمی و …

هتل پارسیان صفائیه یزد و امکانات آن

هتل پارسیان صفائیه یزد، لول ۵ ستاره را به خود اختصاص داده و یکی از شایسته ترین و پربازدید ترین …

fa_IRPersian