هتل داد یزد، تجربه اقامت در فضایی سنتی

هتل داد یزد، یکی از زیباترین و برجسته‌ترین هتل ‌هایی است که در قلب شهر یزد جای دارد. عمر این هتل به سال 1307 برمی‌گردد.  اما کاربری سازه از ابتدا به‌عنوان هتل نبود و تنها به‌عنوان گاراژ برای حمل ‌و نقل کالاها ی متعدد استفاده می شد.

بعد از سال 1380 در همان حالت قبل خود رها شد و بی‌استفاده ماند؛  اما درنهایت با بازسازی این فضا در سال 1386، تغییر کاربری داد و با حفظ معماری و بافت تاریخی شهر یزد، به‌عنوان هتلی چهار ستاره آغاز به کار کرد.

معماری هتل داد یزد

معماری و طراحی هتل داد کاملا برگرفته شده از معماری سنتی و تاریخی کشور ایران است؛ به طوری که در مرکز محوطه هتل، گودال ‌باغچه‌ای در ارتفاع پایین‌تر از سطح طراحی شده است.

با وجود کویری ‌بودن آب ‌وهوای یزد، باغبانان کاربلد هتل انواع گیاهان و گل ‌ها را در گودال‌ باغچه هتل پرورش داده ‌اند که جلوه فراوان زیبایی به محیط بخشیده است.

هتل داد یزد و فضای سنتی آن

 

این بوته ‌ها بنای اصلی اطراف باغچه را نیز در بر می گیرند. این نوع از طراحی به ‌شیوه معماری دیرین جمهوری اسلامی ایران است که تماما با تاکید و بر مبنا و شالوده درون‌ گرایی بود.

همینطور از تاق ‌ها، بادگیر ‌ها و قوس ‌های کاهگلی به‌همراه پنجره‌ها و راه ‌پله ‌هایی به کار گیری کرده‌اند که کلیه قرینه با یکدیگرند و از ویژگی‌های پباده سازی و معماری به‌ شیوه سنتی اهل ایران به شمار می روند.

دسترسی‌های هتل داد یزد

هتل داد یزد، ازنظر دسترسی به بناهای پربازدید و گردشگری وضعیت بسیار قابل قبولی دارد. از این هتل امکان دسترسی پیاده به موزه و میدان مارکار و آتشکده زرتشتیان وجود دارد.

تیم امیر چخماق موزه آب و شیرینی ‌فروشی حاج خلیفه که از معروف‌ ترین شیرینی ‌فروشی‌ های یزد به‌شمار می‌رود هم، از دیگر فضاهایی‌ می باشند که امکان دسترسی به آن ها از هتل داد به ‌سادگی میسر است.

هتل داد یزد و فضای سنتی آن

 

امکانات هتل داد

این هتل دارای سه طبقه است که یک طبقه منفی و دو طبقه مثبت دارد. این هتل بالابر ندارد، ولی وجود تعداد کم طبقه ‌ها، نیاز به حضور بالا بر را به طور کامل از میان برداشته است.

هتل داد یزد  88 اتاق یک‌تخته، دوتخته، سه‌تخته، چهارتخته و سوییت دارد که همه در طبقه‌های منفی، همکف و اول قرار گرفته‌اند. اتاق‌ها همه مجهز به یخچال، تلویزیون و تلفن می ‌باشند.

هتل داد یزد و فضای سنتی آن

مقالات مرتبط برای شما

کال جنی طبس یا همان دره جن ها

دره ای که در نزد بومیان به دره جن‌ ها معروف است کال جنی طبس نیز نام دارد. کال به …

رستوران ارکیده با 6 شعبه، از بهترین رستوران های تهران

مجموعه رستوران ارکیده تهران با سابقه ای بیش از شصت سال و تجربه کار در پایتخت ایران به همراه شش …

بهترین لیست وسایل کمپینگ

بر عکس سفرهای معمولی که اگر چیزی را فراموش کنید، می‌ توانید به نزدیک‌ ترین فروشگاه رفته و آن را …

با اصطلاحات طبیعت گردی آشنا شویم

یکی از سفر هایی که این روز ها در بین تمامی گردشگران فارق از هر سنی که باشند بسیار پر …

تنگه کافرین استان ایلام

تنگه کافرین استان ایلام یکی از دره های بکر عروس زاگرس است،که در بدره واقع شده است. این استان تنگه‌ …

برترین مراکز خرید کرمان در سال 99

مراکز خرید کرمان به ‌نوعی با تمام جاذبه ‌های توریسم این شهر گره خورده‌اند، هر جا که یک بنای تاریخی …