در این مطلب قصد داریم تعدادی از دیدنی های شهری ملقب به نصف جهان را معرفی کنیم. اکثر این جاذبه ها اطراف میدان نقش جهان اصفهان واقع شده اند.

نمایی زیبا از میدان نقش جهان اصفهان

تصویر زیبا از میدان نقش جهان اصفهان هنگام غروب خورشید

دم دمای عید نوروز که می‌شود، بسیاری از اطرافیان‌مان را می‌بینیم که خود را برای سفر به اصفهان آماده می کنند. به همین خاطر است که عید نوروز کلیه هتل ها و اقامتگاه های اصفهان مملو از گردشگران می‌شود.

البته نا گفته نماند که این علاقه به اصفهان تنها به تعطیلات عید نوروز ختم نمی شود، در فرصت‌های دیگر هم مردم به اصفهان چشم نواز سفر می‌کنند. علاوه بر مردم خود ایران، اصفهان در کلیه روز های سال پذیرای تعداد بسیاری از گردشگران خارجی نیز است که مات و مبهوت این شهر دلربا می‌شوند.

قطعا این سوال را از خود پرسیده‌اید که دقیقا چه موضوعی سبب این حجم از توجه و علاقه می‌شود. اصفهان در دوره سلجوقیان و صفویان پایتخت ایران بوده است. این موقعیت سیاسی سبب ساخت عمارت ها و آثار معماری هنرمندانه‌ای در این شهر پر از دیدنی شده است.

با توجه به این موضوع مکان های دیدنی اصفهان بسیار زیاد است و همگی فوق العاده اند، علاوه بر این مردم خونگرم و خوش‌زبان این شهر هم کمک شایانی به ماندگار تر شدن سفر و دلپذیر تر شدن آن می کنند. با ما همراه باشید تا مکان های دیدنی اطراف میدان نقش جهان اصفهان را به شما معرفی کنیم.

میدان نقش جهان اصفهان

جاذبه های دیدنی اصفهان خیلی فراوان است؛ اگر سفرتان کوتاه باشد به احتمال زیاد فرصت نمی‌کنید به همه آنها سری بزنید. ولی در میان همه دیدنی های این شهر میدان نقش جهان اصفهان تافته جدا بافته است.

زمانی که به دیدن میدان نقش جهان اصفهان می‌روید، با دنیایی باصفا و دلپذیر و تازه رو به رو می شوید. از طرف دیگر در این میدان تعدادی بنای تاریخی وجود دارد که در یک بازدید کوتاه می‌توانید از همه آن ها دیدن کنید.

 

مسجد امام

چنانچه قصد داشته باشیم راحت حرف بزنیم، مسجد امام یا مسجد شاه، همان مسجد با گنبد آبی رنگ در میدان نقش جهان اصفهان است؛ مکان دقیق‌تر آن هم می‌شود ضلع جنوبی میدان. مسجد امام اصفهان در زمان صفویان بنا شده است و از آن دسته بنا های شاهکار تاریخی محسوب می شود.

با توجه به اینکه که مسجد در زمان شاه عباس بنا شده با اسم مسجد جامع عباسی نیز مشهور شده است.

میدان نقش جهان اصفهان

تصویر میدان نقش جهان اصفهان

از همان آغاز که داخل مسجد امام می‌شوید، کاشی‌کاری‌های ریزه کاری شده و دلربای سردر مسجد امام جذب چشمانتان می‌ شود. کاشی‌کاری‌هایی که با رنگ آمیزی آبی خود به گونه ای خود نمایی میکند که انگار آسمان در فضای مسجد در جریان است. مسجد امام یک حیاط خیلی بزرگ دارد که حوضی بسیار گسترده در مرکز آن واقع شده است.

پشت مسجد هم یک حیاط دیگر نیز قرار دارد، حیاطی که خیلی کوچکتر ولی بسیار باصفاتر و قشنگ تر است. نکته جالبی که درخصوص مسجد امام بد نیست بدانید، انعکاس صدای این بنا است. هنگامی که به زیر گنبد می‌روید، تنها لازم است یک صدای کوچک تولید کند. بعد از آن انعکاس فوق العاده شفاف صدا شما را شگفت زده خواهد کرد.

نکته بعدی اینکه ارتفاع گنبد از سطح زمین ۵۲ متر است؛ کاملا درست متوجه شدید ۵۲ متر! این مقدار از پیشرفت در معماری که در ۴۰۰ سال قبل صورت گرفته فوق العاده است.

 

عالی قاپو

یکی دیگر از جاذبه های تماشایی این شهر که در میدان نقش جهان اصفهان خود را به نمایش می‌ گذارد، عمارت عالی قاپو است. این بنای مجلل نیز در زمان صفویه ساخته شده است. با توجه به آن چه محققان در یافته اند، کاخ عالی قاپو دروازه مرکزی کلیه قصرهایی است که در زمان صفویان در محوطه میدان نقش جهان اصفهان بنا شده‌ بودند.

عالی قاپو

کاخ عالی قاپو در میدان نقش جهان اصفهان

عالی قاپو ساختمانی است که به پنج طبقه مجهز شده است؛ در هر طبقه تزئینات خاص و متعددی وجود دارد. آن ستون‌ها و ایوانی هم که از داخل میدان به چشم می خورد، طبقه سوم این عمارت است. قسمتی از نقاشی‌ها، تزئینات و طراحی‌های ساختمان در طی گذر زمان نابود شده اند و‌ یا دچار آسیب شده اند.

اتاق موسیقی در طبقه پنجم عالی قاپو واقع در میدان نقش جهان اصفهان بنا شده است. روی دیوارهای این اتاق انواع مختلف جام تعبیه شده است؛ این حرکت صورت گرفته علاوه بر بعد تزئینی قضیه، کارایی موسیقیایی نیز به همراه دارد. به سبب این طراحی نتیجه نهایی جلوگیری از انعکاس صدا در اتاق می‌ کند. در نتیجه صداها کاملا طبیعی و بدون انعکاس به گوش می رسند. برای دست یابی به این اتاق باید مسیری از پله های تنگ، باریک و مارپیچ بپیمایید.