یزد آنقدر مکان های گردشگری در خود دارد که در یک مقاله نمی گنجد. امروز در این گزارش قصد داریم گوشه ای دیگر از مکان های گردشگری یزد را به شما معرفی کنیم.

آتشکده‌ ورهرام

روزی روزگاری در زمان های بسیار دور آتش کشف شد. آتش یکی از بزرگترین کشفیات بشر تا به امروز بوده است. این کشف بشر اثرات بسیار مهم  شگرفی در شکل گیری تمدن های امروزی داشته و دارای مقام و منزلتی غیر قابل انکار در تاریخ کهن ایران و زرتشت داشته است. این موهبت اکنون بالغ بر ۱۵۰۰ سال است که برای زرتشتیان می درخشد.

آتش یاد شده که یکی از معروف ترین مکان های گردشگری یزد است بار ها مکان اصلی آن مورد جا به جایی قرار گرفته است. از لارستان به عقدا، از عقدا به اردکان و در نهایت از اردکان به یزد منتقل شد و به یکی از مکان های گردشگری یزد تبدیل شد. در حال حاضر آتشکده ورهرام واقع در شهر یزد که سال ها پیش و در تاریخ ۱۳۱۳ به دست زرتشت ها و پارسی های اهل هند ساخته شد وظیفه محافظت از این آتش را بر عهده دارد. آتش مقدس مدت های مدیدی است که در ورهرام شعله ور است.

زمانی که ورهرام را برانداز می کنید کاملا متوجه شباهت معماری آن با دیگر آتشکده ها می شوید. در این بنای زیبا و کهن به هیچ عنوان تجمل گرایی های حشو به چشم نمی خورد. این موضوع جایی به مسافران ثابت می شود که وارد آتشکده شده و تنها درختان کاج و سرو است که خودنمایی می کنند و بنای اصلی خالی از هرگونه اضافه کاری است.

پارک کوهستان یزد

چنانچه قصد دارید با ماشین خود از مکان های گردشگری یزد دیدن کنید و در این بین در فضایی مناسب و جذاب کم خستگی در کنید، این مورد را از یاد نبرید. پارک کوهستان یزد از آن دسته جاذبه هایی است که می تواند فضای یک استراحت عالی را برای شما فراهم کند.

پارک کوهستان یزد که یکی از بهترین مکان های گردشگری یزد است علاوه بر امکانات مفرح خود، منظره ای زیبا را به مسافران هدیه می دهد. چشم اندازی متشکل از کویر و رنگ و روی سبز درختان که تضادی وصف ناپذیر و دلربا را به وجود آورده اند.

پارک کوهستان یزد امکاناتی نظیر شهربازی، پارکینگ، دریاچه مصنوعی، آبشار مصنوعی، پیست اسکیت، پیست موتورسواری، بوفه برای تهیه انواع خوراکی و نوشیدنی‌ها، آلاچیق و فضای کمپینگ را در اختیار بازدید کنندگان خود قرار می دهد. کلیه امکانات نام برده شده دست به دست یکدیگر داده تا بتوانند فضایی سرشار از آرامش و تفریح را برای مسافران فراهم کنند.

برج خاموشان یزد

یکی از پر رمز و راز ترین مکان های گردشگری یزد برج خاموشان است. این مرموز بودن برج خاموشان سبب می شود مسافران و بازدید کنندگان تصور کنند میان سکانس های فیلمی ترسناک هستند. بی سر و صدایی مزمن و ترسناکی که در سراسر یکی از ترسناک ترین مکان های گردشگری یزد وجود دارد بیانگر قصه هایی شنیدنی و عجیب است.

برج خاموشان یزد

تصویر برج خاموشان یزد

اعتقادی دیرینه در بین زرتشتیان وجود دارد که می گوید عناصر آب، باد، خاک و آتش، مقدس بوده و نباید کمر به آلوده کردن آن ها بست. سوزاندن جسد افراد فوت شده و یا خاک کردن آن ها سبب می شود عناصر مقدس نام برده شده آلوده شوند. در پی این موضوع زرتشتیان تصمیم گرفتند برج هایی بنا کنند تا به عنوان مکانی برای اجساد مورد استفاده قرار بگیرند.

استفاده از برج خاموشان یزد به اینگونه بود جسد های افرادی که مرده بودند را بر بالای آن آویزان می کردند تا تبدیل به غذای پرندگان بشوند. زمانی که تنها استخوان های جسد باقی می ماند، آن ها جمع آوردی می کردند و در جایی مابین فضا ها خالی دخمه می ریختند. به این شکل آلودگی وارد عنصر مقدس خاک نمی شد.