شهر تهران از آن دسته شهر های جالب است؛ جاذبه های دیدنی‌ بسیاری ما بین برج‌های مرتفع آن به چشم می آید که اگر آن ها را شناسایی کنید، قطع به یقین گشت‌وگذارتان در این شهر پررمز و راز زیبا‌تر و سرگرم کننده تر خواهد شد. یکی از برترین جاذبه های دیدنی‌ پایتخت، موزه‌های متعددی است که در خود جای داده است.

موزه های تهران از زمان‌های تاریخی گوناگون، باغ‌موزه‌ها و کاخ‌هایی که تبدیل به موزه شده‌اند از تاریخ و اصالت تهران سخن می گویند. اگر هوس تهران‌گردی کرده اید و هنوز برنامه ویژه ای در نظر ندارید به شما پیشنهاد می‌کنیم که بازدید از موزه های تهران را در اول لیست کارهای خود بگذارید، چراکه پشیمان نمی شوید.

پایتخت ایران

موزه های کاخ سعد آباد

برای آغاز بررسی و  معرفی موزه‌ های تهران از کاخ جذاب سعدآباد آغاز می‌کنیم. این کاخ دلربا که ارثی گرانبها از زمان پهلوی و قاجار است، سازه و فضایی جالب و دیدنی دارد. به همین دلیل است که امکان ندارد به دیدن آن بروید و در حیاط جذاب کاخ عکاسی نکنید. با اندکی گشت و گذار در فضا می‌توانید مجسمه رضاشاه و آرش کمان‌گیر را ببینید. این مجسمه‌ها برنزی هستند و با ظرافت خاصی طراحی و ساخته شده‌اند. این مجموعه متشکل از موزه‌های مختلفی است که در درونش قرار دارند برای مثال:

موزه ظروف سلطنتی؛
موزه آلبوم های سلطنتی و اسناد سعد آباد؛
کاخ موزه ملت؛
موزه هنر ملل؛
موزه هنرهای زیبا؛
موزه آشپزخانه سلطنتی؛
موزه استاد فرشچیان؛
موزه سلاح های دربار
موزه پوشاک سلطنتی؛
موزه استاد حسین بهزاد؛
موزه نظامی؛
کاخ موزه سبز؛
موزه برادران امیدوار؛
موزه خط و کتابت میرعماد؛
موزه اتوموبیل‌های سلطنتی؛
موزه آب؛
موزه نگارستان.
هما‌ن‌گونه معلوم است، این موزه قشنگ پر از جاذبه های دیدنی‌ است که دیدن کردن از همه آن ها ساعت ها از وقتتان را پر می کند. زمانیکه می‌گوییم کاخ سعدآباد از برترین نقاط تهران برای گشتن است، منظور مشخصی داریم،

زیرا که با بازدید از آن تنها با یکی از به نام‌ترین موزه های تهران روبه‌رو نمی‌شوید بلکه از مجموعه‌ای کاملا تفریحی و سرگرم‌کننده نیز دیدن خواهید کرد که به سبب وجود رستوران، کتابخانه، سینما، ایستگاه رادیویی، غرفه‌ای برای عکاسی با لباس قاجاری و… هم اوقات خوشی را برایتان رقم خواهد زد.

کاخ نیاوران

اگر شما نیز مانند بسیاری از آدم های معمولی کاخ نشین نیستید، دست کم توانایی تجربه کردن پیاده روی در آن را که دارید. کاخ نیاوران هم یکی دیگر از برترین موزه های تهران است که بازدید از آن می‌تواند اوقات بسیار خوبی را برایتان رقم بزند. این کاخ که متعلق به خانواده پهلوی دوم بوده است.

بنایی جذاب در دل باغی دنج و زیبا دارد. هدف از ساخت این کاخ در ابتدا پذیرایی از میهمانان سلطنتی بود ولی بعد تر با تصمیم گیری شاه مبدل به محل زندگی خانواده او شد.

یکی از جالب توجه ترین خصوصیات کاخ نیاوران این است که در قسمت‌هایی از ساختمانش، سقف هایش قابلیت باز شدن دارند. این به آن معناست که ساکنان این کاخ توانایی آن را داشتند، هر وقت هوای آسمان دیدن به سرشان زد سقف را بردارند. امروزه نیز هر از گاهی سقف را برای مردم برمی‌دارند. گشت و گذار در کاخ نیاوران که از بهترین موزه های تهران است هم می‌تواند با رفتن به رستوران این مجموعه یا خرید از فروشگاه صنایع دستی‌اش کامل شود.

از این جا به بعد قضیه انتخاب با شماست. قسمت‌های گوناگون کاخ نیاوران عبارت است از:

کاخ اختصاصی نیاوران
کخ صاحبقرانیه
موزه حوض‌خانه
موزه خودروهای اختصاصی
موزه کتابخانه اختصاصی
کوشک احمدشاهی
موزه جهان‌نما

کاخ گلستان

کاخ گلستان از اصلی‌ترین کاخ‌های ایرانی بوده که سرنوشت خیلی از موضوعات ایران در آن اتفاق افتاده است. این کاخ حدود ۴۴۰ سال عمر دارد. اگر قصد این کنیم که بگوییم که کاخ گلستان متعلق به کدام یک از دوره‌های تاریخی اکشور است باید به دوره زندیه و قاجار اشاره کنیم. ممکن برایتان جالب توجه باشد که کاخ گلستان در میان لیست آثار و میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده است.

علت دیگری که سبب میشود بازدید کنندگان جذب این کاخ شوند معماری زیبای کاخ است.  کاخ گلستان بسیار قشنگ است و حتی اگر از آن دیدن نکرده باشید در بین تصاویر و عکسهای دوستان و آشنایانتان که به دیدن از این کاخ رفته‌اند، متوجه عکس‌های آن ها با دیوار های نقش و نگاردار زیبای آن بوده‌اید.

کاخ گلستان از آن دسته مقاصدی است که می‌توانید برای مرور و مطالعه تاریخ به آن رجوع کنید. موزه های تهران در نوروز هم جذاب هستند، در نتیجه برای عید خود نیز برنامه‌بچینید و کاخ گلستان را در لیست برنامه‌های گشت‌وگذار نوروزی‌تان در تهران قرار بدهید. این کاخ هم دارای قسمت های متعددی است که بازدید از هر یک جذابیت های خاص خودش را دارد:

شمس‌العماره
تالار سلام
تالار آینه
ایوان تخت مرمر
تخت مرمر
حوضخانه
کاخ ابیض
خلوت کریمخانی
عمارت بادگیر
تالار عاج
تالار الماس
تالار برلیان
حوضخانه عمارت بادگیر

کاخ گلستان از برترین موزه های تهران است و در محله‌ای قدیمی قرار دارد. اگر تا الان از آن بازدید نکرده اید، برنامه بازدیدش را برای خودتان بچینید. اگر تهران نشین هم نیستید در عید یا تعطیلی‌های گوناگون به تهران سفر کنید.

موزه ملی ایران

موزه ملی یا موزه ایران باستان هم یکی دیگر از موزه های تهران است که با رفتن به آن می توانید آثار باستان شناسی بسیاری را ببینید.  این موزه از دیدگاه تاریخی و باستان‌شناسی برای ایران دارای اهمیت بالایی است. با بازدید از آن می‌توانید آثاری از دوران اسلام و قبل از اسلام را ببینید.

این موزه توانایی آن را دارد که بازتاب و آینه‌ای از بخش مهمی از فرهنگ و تمدن ایرانی باشد. آثاری از زمان هخامنشی نیز در موزه ملی ایران به چشم می خورد که خود بیانگر میزان قدمت و اهمیت این مکان است. در اصل می‌توان آثار و اشیایی که در موزه وجود دارند را به دو دسته ایران باستان و دوران اسلامی میتوان تقسیم و دسته بندی کرد.

سابقه موزه ملی خیلی زیاد است و در سال ۱۳۱۶ در های آن گشوده شده است. معمار آن شخصی از دیار فرانسه به اسم آندره گدار بوده است که با الهام گرفتن از سازه ی طاق کسری، بنای موزه را طراحی کرده است. چنانچه فرهنگ و تاریخ ایرانی را به دو دوره اسلامی و قبل از آن دسته‌بندی کنیم، این موزه توانایی این را دارد که یکی از کامل‌ترین‌ها یا شاید به جرات کامل‌ترین موزه‌ای باشد که در ایران است و آثار قدیمی دارد.

بیشتر بدانید:

خانه تیمورتاش یکی از بناهای تاریخی تهران است، که شما می توانید با مراجعه به این صفحه اطلاعات مفیدی درباره آن بدست بیاورید.