موزه عشایر سراب آذربایجان به عنوان اولین موزه عشایری ایران از شمار موزه های مردم شناسی است که در شهرستان سراب دایر شده است. بخش اطلاع رسانی، کتابخانه تخصصی عشایر، فضای مرتع و چوپان، فرآوری سنتی و بومی لبنیات و پشم، دست باف های عشایری، موسیقی، پوشاک، زیورآلات، مسکن، نان پزی، قهوه خانه سنتی و تابلو متن ها از قسمت های متعدد این موزه می باشند.

اشیاء به نمایش گذاشته شده در‌این موزه از آذربایجان شرقی و اردبیل گرد آوری شده‌است. موزه عشایر سراب در محل حمام قدیمی جلال از آثار بر جای مانده از دوران قاجاریه دایر است. موزه عشایری آذربایجان شرقی در شهرستان سراب، محملی برای آشنایی گردشگران با دشواری ها و زیبایی های زندگی کوچ نشینی و دستاوردهای چندین هزار ساله عشایر کشورمان در حوزه های مختلف است.

زندگی کوچ نشینی در ایران و از جمله آذربایجان سابقه ای کهن دارد و کوچ نشینان نقش مهمی در تاریخ سیاسی و اجتماعی این کشور داشته اند. بسیاری از دولت ها و حکومت های ایران بعد از اسلام از میان ایلات و عشایر برخاسته اند و حتی این موضوع در مورد قبل از اسلام هم صدق می کند.

 

تصویر موزه عشایر سراب

تاریخچه عشایر در ایران، موزه عشایر سراب

حکومت سلجوقیان، غزنویان، خوارزمشاهیان، ایلخانان، قاجار، افشاریه، زندیه و حکومت های بودند که قدرت اول خود را از تشکیلات ایلی خویش گرفته اند. اکنون روند کوچ نشینی در ایران و از جمله آذربایجان چنان است.

می توان پیش بینی کرد با آخرین نسل عشایر کوچ رو در ایران مواجه هستیم. در این میان، شهر سراب موقعیت ویژه ای بر سر راه تبریز – اردبیل و استان گیلان داشته و همه ساله هزاران نفر به قصد استفاده از آب های گرم و معدنی سبلان و سرعین و طبیعت زیبای شمال کشور این شهر را پشت سر می گذارند.

با توجه به این شرایط و اهمیت این خطه از کشور در زمینه گذرگاه بودن برای عشایر شمال غرب، حمام تاریخی جلال برای احداث موزه عشایر سراب انتخاب شده و پس از تملک و مرمت، عملیات تبدیل به موزه این مکان تاریخی نهایی شد. حمام جلال که عمر آن به دوران قاجار رسیده و به شماره ۹/۴۱۹ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده، با معماری ارزشمند در شهر تاریخی و فرهنگی سراب در زمینی به وسعت ۶۵۰ مترمربع بنا شده‌است.

 

موزه عشایر سراب

بنای موزه عشایر سراب

بنای موزه متعلق به دوره قاجار بوده و در این دوره به عنوان حمام همگانی شهر مورد استفاده قرار می‌گرفته است. نام گرمابه هم برگرفته از اسم مالک آن به نام «جلال» است. حمام جلال دارای دو بخش مجزای زنانه و مردانه بوده و در هر بخش خزینه‌ای برای تجمع آب گرم تعبیه شده بود. گرمخانه مرکزی حمام هم در محل اتاق مدیریت فعلی موزه جای دارد.

این گرمابه تا سال ۱۳۷۲ در مالکیت بخش خصوصی بود تا اینکه در همان سال توسط شهرداری سراب تملک و جهت مرمت و تأسیس موزه عشایر سراب در اختیار سازمان میراث فرهنگی و گردشگری آذربایجان شرقی قرار گرفت. در موزه عشایری آذربایجان نتایج تحقیقات انجام شده در مورد اعتقادات و آداب و رسوم، گویش، معیشت، مسکن، هنرها و فنون، خوراک، پوشاک، صنایع دستی که در جامعه عشایری بوسیله کارشناسان گردآوری شده به علاقه مندان ارائه می شود.

هر یک از اموال فرهنگی به نمایش گذاشته شده در موزه عشایری سراب با زبان بی زبانی از کاربردهای حیاتی شان در زمان خویش صحبت می کنند.

 

از دیگر جاذبه های گردشگری استان آذربایجان شرقی می توان به جنگل های ارسباران اشاره کرد.

 

غرفه های موزه

غرفه های این موزه، حکایت گر تلخ و شیرین های زندگی عشایری و نبرد با مشکلات کوچ نشینی برای به دست آوردن زندگی بهتر است.

موزه عشایری سراب از بخش های مختلفی تشکیل شده که غرفه (فضای مرتع و چوپان) از جمله زیباترین و دیدنی ترین آنهاست که علاقه مندان با حضور در آن از نزدیک با دشواری ها و جاذبه های مرتع و چوپانی گله های بزرگ گوسفند در فرش سبز گسترده بر آن آشنا می شوند. غرفه های فرآوری سنتی و بومی لبنیات و پشم از دیگر بخش های جذاب و تماشایی موزه عشایر سراب است.

بازدیدکنندگان با لحظه ای توقف در آن به دنیای شیرین زندگی سنتی عشایری و نحوه فرآوری اشکال مواد لبنی از قبیل کره، ماست، پنیر و روغن زرد قدم نهاده و حکایت های بزرگسالان و سالمندان از سلامت زندگی در زمان های نه چندان دور را به صورتی عینی تر لمس می نمایند.

غرفه های دست باف های عشایری، موسیقی، مسکن ( آلاچیق )، نان پزی، اشیای اعتقادی و زیورآلات، قهوه خانه سنتی و ماکت و تابلو نوشته ها و عکس های مختلف از جلوه های فرهنگی عشایرآذربایجان از دیگر بخش های جذاب موزه عشایر سراب است. این اشیاء بینندگان را با دستاوردهای چندین هزار ساله عشایر این خطه در حوزه های گوناگون اقتصادی، فرهنگی و سیاسی آشنا می سازد.