منطقه سفید کوه یکی از مناطق محافظت شده ی ایران است. این منطقه به وسعت ۶۹۵۰۰ هکتار در ۶۷ کیلومتری شمال غرب خرم آباد واقع شده است. بخش اعظم این منطقه را ارتفاعات تشکیل می دهند. بلندترین نقطه ی آن کوه کوربوری به ارتفاع ۲۸۵۴ متر و پست ترین نقطه آن به ارتفاع ۱۵۰۰ متر از سطح دریاست. این منطقه دارای زیست بوم های متنوعی است و از پراندگی جانوری بالایی برخوردار است. این منطقه با دارا بودن آبشار های فراوان ، غار های زیبا و متعدد، تنوع زیستی گیاهی و جانوری و صخره های صعب العبور و زیبا، جنگل های سرسبز بلوط با درختان تنومند از جاذبه های اکوتوریسمی منطقه حفاظت شده سفید کوه به شمار می روند. این منطقه ابتدا در سال ۱۳۴۷ به عنوان شکار و تیر اندازی ممنوع تحت حفاظت قرار گرفت و سپس در سال ۱۳۶۹ به منطقه حفاظت شده ارتقا یافت.

 

تصویر منطقه سفید کوه

ویژگی های منحصر به فرد سفید کوه

سفید(سپید) کوه در همه ی فصول سال منابع خوبی برای راحتی زندگی جانداران دارد و به همین دلیل همه ی جانوران این رشته کوه اعم از چهارپایان، پرندگان و خزندگان از بزرگترین وحوش ایران بشمار می روند. هیچ کوهی در این خصوص همتراز سپید کوه نیست؛ سفید کوه نسبت به سایر کوه های ایران شرایط بهتر و مناسب تری دارد زیرا اولاً  آب و هوای معتدل دارد که در همه فصول سال برای زندگی و دوران سخت زمستانی مساعد است، ثانیاً پوشش جنگلی و گیاهی  و بو ته ها و درختچه های انبوه و فراوان آن خوراکه دوران برف و سختی برای جانوران را تأمین می کند.

 

گونه های جانوری سفید کوه

منطقه ی سفید کوه دارای  گونه های جانوری بسیار شاخصی است که در ذیل به آن ها اشاره می کنیم:

۱- خرس قهوه ای، سنجاب ایرانی، پلنگ ایرانی، گربه وحشی، اردک وحشی، گرگ، روباه و  شغال از جمله ی پستانداران این منطقه هستند. لازم به ذکر است که گفته شود پلنگ ایرانی یکی از با ارزش ترین موجودات ایران است و از افتخارات منطقه سفید کوه است که پذیرایه این موجود است و از آن حفاظت می کند.

۲- شاهین، بالابان، کرکس مصری، کبک، عقاب طلایی، شاهین، سهره طلایی، سار صورتی و جی جاق در دسته ی پرندگان این منطقه قرار می گیرند. باید بدانیم که گونه های با ارزشی چون دراج، لاشخور و کرکس در سفید کوه وجود داشت که نسل آن ها منقرض شده است.

۳- در بخش خزندگان و دوزیستان نیز آگامای صخره ای فلس درشت، گرز مار، مار افعی شاخدار، سوسمار مار چشم و لاکپشت مهمیزدار وجود دارند.

 

گونه های جانوری منطقه سفید کوه

از سری مطالب استان کرمانشاه:

معرفی بیستون استان کرمانشاه

دیدنی های کرمانشاه

 

پوشش گیاهی سفید کوه

این منطقه از جغرافیایه زیبا و چشم نوازی برخوردار است که پوشش گیاهی سرتاسر منطقه را فرا گرفته است. درختان مختلفی از قبیل زالزالک وحشی(گیرچ)، گیلاس وحشی، آلوچه، گلابی وحشی(هلانه)، بادام وحشی(ارجن)، پسته وحشی و ده ها گونه درختچه های کوهی از ” شَن “، ” گَوَن “، ” اَلَف ” و صد هاگونه گیاهی متنوع وجود دارند؛ که حیاط را برای انواع حیوانات وحشی در این منطقه زیبا فراهم نموده است. در ارتفاعات بلند این کوه قارچ های خوراکی، با وزن بیش از پنج کیلو، میرویند که منبع غذایی بسیار با ارزشی هستند. همچنین، در دامنه های سفید کوه و دره های مختلف آن دشت های جنگلی با درختان بلوط تناوری که عمر آن ها به بیش از چهارصد سال میرسد وجود دارد.

 

سرابها و قنات ها

وضعیت زمین شناسی  و جنس آهکی صخره های سفید کوه باعث شده است که برفچال ها مختلفی در این رشته کوه ایجاد شود. این برفچال ها در فصول سال آب آشامیدنی طوایف مختلف و عشایر کوچرو و همچنین آب کوهنوردان را تأمین می کنند. در قسمت جنبوبی سفید کوه، چند رشته قنات و تعدادی سراب فصلی وجود دارد. تمام سراب های داخل شهر خرم آباد و سراب هایی مثل سراب چنگایی، سراب چگنی، سراب دوره، سراب غلغله، سراب سرداب، سراب قنبر در شهر کرمانشاه و… از ارتفاعات سفید کوه سرچشمه می گیرنند. از معروف ترین جاذبه های این منطقه می توان به سراب رفتخوان اشاره کرد که به غلط سراب خوانده شده است؛ در حقیقت قنات است و مربوط به زمان هخامنشیان است. این قنات در دامنه سفید کوه حفر شده و دارای بیش از صد رشته چاه است که آثار آن ها قابل رویت است.

 

از گونه های جانوری منطقه حفاظت شده سفید کوه

غارها

از انواع غار های این منطقه می توان به غار ” قمری ”  که در دل شهر جای گرفته و غار هایی از قبیل ” تنگه پلنگ هر”با طول بیش از دویست متر، غار شوکوره لو که مملو از هزاران خفاش است، غار فره کش،غار آب علی ابدال و… که در دل صخره های سفید کوه جای گرفته اند.این غارها و دره های متصل به آن زیستگاه های طبیعی مهمی را جهت زیست حیوانات وحشی فراهم نموده اند.

وجود روستا های متعدد در درون و برون منطقه حفاظت شده سفید کوه، حضور عشایر، وفور سلاح و مهمات، اراضی کشاورزی و مستثنیات باعث ایجاد تعارضات مهمی در منطقه شده است.