سوغاتی های شمال ایران | مرور و معرفی زیبایی

بخش شمالی ایران متشکل از استان‌های گیلان، مازندران و گلستان بوده که هر یک در توان خود دارای سوغاتی های خوراکی و صنایع دستی بسیاری هستند. در اصل استان‌های شمالی ایران به خاطر داشتن تنوع بسیاری که در گویش، فرهنگ و آداب و رسوم دارند، سوغات و صنایع دستی مختلف و گوناگونی نیز دارند و همین موضوع موفق شده است تا گردشگران بسیاری را به استان‌های شمالی ایران جذب کند. آشنایی با سوغاتی های شمال این توانایی را در اختیار شما قرار می‌دهد تا با شناخت کامل تری به شهرهای شمالی ایران سفر کنید و اطلاعات بالا تری در خصوص آن‌ها داشته باشید.

سوغاتی های شمال :کلوچه
یکی از سوغات مشهور شمال را می‌توان کلوچه نام برد که معمولا در اکثر شهرهای شمالی کشور وجود داشته و به فروش می رسد. پخت کلوچه در بعضی شهرهای استان گیلان مثل لاهیجان، لنگرود و فومن صورت می گیرد که هر یک به نوبه خود دارای طعمی خوش مزه و جذاب هستند. کلوچه فومن دارای محبوبیت بالا و  ویژه ای در بین مسافران و گردشگران است و با دستور پخت ویژه ای تهیه می‌شود. مواد اصلی تشکیل دهنده کلوچه فومنی عبارتست از:  آرد، جوش شیرین، هل، دارچین، بیکینگ پودر، تخم مرغ، شکر، روغن حیوانی و جوز هندی که با طرحی خاص درون کوره پخت می‌شود.

کلوچه

شما می‌توانید در مسافرت خود به استان گیلان و شهر فومن، این کلوچه را سریعا بعد از پخت با چای یا شیر نوش جان کنید. کوکی هم یکی دیگر از شیرینی‌های سنتی استان گیلان محسوب می شود که مرکز اصلی پخت آن شهر لاهیجان به شمار می رود. گردو، کشمش، تخم مرغ، کره، وانیل و کاکائو مواد تشکیل‌دهنده کوکی هستند که به آن طعم بسیار خوبی می دهد.

سوغاتی های شمال :چای
چای مشهور ‌ترین و اصلی ‌ترین نوشیدنی ایرانیان است که خیلی پر مصرف بوده و مورد استفاده قرار می‌گیرد. نوشیدن یک استکان چای ایرانی با بو و مزه مخصوص به خودی که دارد، این توانایی را دارد تا خستگی یک روز را کاملا از تن جدا کند و آرامش را بهتان برگرداند. مرغوب ترین چای ایران در استان گیلان و شهر لاهیجان کشت می‌شود. مرغوبیت چای لاهیجان درجه یک است. کیفیت چای ‌هایی که در خارج کشت می شوند و به ایران نیز وارد می شوند به هیچ عنوان جای چای ایرانی را نمی‌ گیرد و هیچ وقت مزه و بو آن را ندارد. خوب است این موضوع را بدانید که لاهیجان به شهر چای شهرت دارد و تاریخچه آن به سال ۱۳۱۴ هجری قمری یعنی زمانی که کاشف‌السلطنه؛ پدر چای ایران، تخم و نهال آن را برای کاشتن و عمل آوری از هند به ایران آورد، برمی‌گردد.

سوغاتی های شمال :برنج
یکی دیگر از سوغات خوراکی شمال که دارای کیفیت خیلی زیادی است  برنج مرغوب آن است. شغل خیلی از اهالی خطه شمال کشور کشاورزی است و از طریق کشت و فروش برنج هزینه های زندگی خود را تامین می کنند. برنج هم در استان گیلان و هم در استان مازندران کشت می‌شود، ولی برنج گیلان به سبب بو و مزه بسیار خاص و خوبی که دارد، دارای شهرت زیادی است و بسیارهوا خواه دارد.

 

سوغاتی های شمال :ماهی
یکی دیگر از سوغات خوراکی شمال که می شود گفت کلیه مسافران در زمان برگشت از سفر شمال، آن را در سبد خرید خود قرار می دهند، ماهی است. ماهی در مدل های گوناگونی اعم از سفید، قزل آلا، سالمون، اردک ماهی، ازون برون، پرورشی، کفال، کپور، سوف و بقیه نژاد ها در بازار یافت می شود.  ولی به لحاظ مزه و مقدار گوشت، ماهی سفید طرفداران پر و پا قرص تری از بقیه ماهی‌ها دارد، البته ماهی دودی و شور هم دو نوع دیگر از ماهی هستند که دارای مزه خاصی بوده و به دلیل آنکه خشک می‌شوند، مدت زمان نگهداری آن‌ها در مقایسه با ماهی های دیگر بیشتر است.

مقالات مرتبط برای شما

هتل های معروف جزیره قشم | جزیره رویایی

جزیره قشم دارای هتل های زیادی است که همین امر سبب شده تا انتخاب بهترین هتل در این جزیره به …

خوش طعم ترین و معروف ترین غذاهای استان خوزستان

آیا شما هم در پی لیستی از شایسته ترین و لذیذترین غذاهای استان خوزستان هستید؟ آیا می‌دانید غذاهای استان خوزستان …

روستای لاویج چمستان | بازدید از زیبایی

امروز در Dobey.ir قصد داریم به روستای لاویج چمستان یکی از روستا های شمال ایران سفری زیبا داشته باشیم؛ روستای …

جاذبه های دیدنی مسجد سلیمان | ۵ مورد

مسجد سلیمان یکی از شهر های تاریخی و کهن ایران است که بین رشته کوه‌ های زاگرس در استان خوزستان …

جاذبه های گردشگری گرگان |۶ جاذبه دیدنی

امروز کمی از فضای شلوغ شهری و ترافیک آن دور شدیم تا سری به شمال ایران بزنیم. امروز به معرفی …

غذاهای محلی سیستان و بلوچستان |۴ مورد

امروز در این مقاله تصمیم گرفته ایم به سراغ غذاهای محلی سیستان و بلوچستان برویم و برخی از جذاب ترین …