سوغاتی های شمال ایران

بخش شمالی ایران متشکل از استان‌های گیلان، مازندران و گلستان بوده که هر یک در توان خود دارای سوغاتی های خوراکی و صنایع دستی بسیاری هستند. در اصل استان‌های شمالی ایران به خاطر داشتن تنوع بسیاری که در گویش، فرهنگ و آداب و رسوم دارند.

سوغات و صنایع دستی مختلف و گوناگونی نیز دارند و همین موضوع موفق شده است تا گردشگران بسیاری را به استان‌ های شمالی ایران جذب کند. همچنین، امروزه غذاهای شهرهای شمالی ایران به یکی از محبوب ترین غذاهای سنتی در ایران تبدیل شده اند. آشنایی با سوغاتی های شمال ایران این توانایی را در اختیار شما قرار می‌دهد تا با شناخت کامل تری به شهرهای شمالی ایران سفر کنید و اطلاعات بالا تری در خصوص آن‌ها داشته باشید.

 

سوغاتی های شمال ایران :کلوچه

یکی از سوغاتی های شمال ایران را می‌توان کلوچه نام برد که معمولا در اکثر شهرهای شمالی کشور وجود داشته و به فروش می رسد. پخت کلوچه در بعضی شهرهای استان گیلان مثل لاهیجان، لنگرود و فومن صورت می گیرد که هر یک به نوبه خود دارای طعمی خوش مزه و جذاب هستند. کلوچه فومن دارای محبوبیت بالا و  ویژه ای در بین مسافران و گردشگران است و با دستور پخت ویژه ای تهیه می‌شود. مواد اصلی تشکیل دهنده کلوچه فومنی عبارتست از:  آرد، جوش شیرین، هل، دارچین، بیکینگ پودر، تخم مرغ، شکر، روغن حیوانی و جوز هندی که با طرحی خاص درون کوره پخت می‌شود.

سوغاتی های شمال ایران

سوغاتی های شمال ایران

شما می‌توانید در مسافرت خود به استان گیلان و شهر فومن، این کلوچه را سریعا بعد از پخت با چای یا شیر نوش جان کنید. کوکی هم یکی دیگر از شیرینی‌های سنتی استان گیلان محسوب می شود. که مرکز اصلی پخت آن شهر لاهیجان به شمار می رود. گردو، کشمش، تخم مرغ، کره، وانیل و کاکائو مواد تشکیل‌دهنده کوکی هستند که به آن طعم بسیار خوبی می دهد.

سوغاتی های شمال ایران :چای

چای مشهور ‌ترین و اصلی ‌ترین نوشیدنی ایرانیان است که خیلی پر مصرف بوده و مورد استفاده قرار می‌گیرد. نوشیدن یک استکان چای ایرانی با بو و مزه مخصوص به خودی که دارد، این توانایی را دارد تا خستگی یک روز را کاملا از تن جدا کند و آرامش را بهتان برگرداند. مرغوب ترین چای ایران در استان گیلان و شهر لاهیجان کشت می‌شود.

مرغوبیت چای لاهیجان درجه یک است. کیفیت چای ‌هایی که در خارج کشت می شوند و به ایران نیز وارد می شوند به هیچ عنوان جای چای ایرانی را نمی‌ گیرد و هیچ وقت مزه و بو آن را ندارد.

خوب است این موضوع را بدانید که لاهیجان به شهر چای شهرت دارد و تاریخچه آن به سال ۱۳۱۴ هجری قمری یعنی زمانی که کاشف‌السلطنه؛ پدر چای ایران، تخم و نهال آن را برای کاشتن و عمل آوری از هند به ایران آورد، برمی‌گردد.

سوغاتی های شمال ایران :برنج

یکی دیگر از سوغات خوراکی شمال که دارای کیفیت خیلی زیادی است  برنج مرغوب آن است. شغل خیلی از اهالی خطه شمال کشور کشاورزی است و از طریق کشت و فروش برنج هزینه های زندگی خود را تامین می کنند.

برنج هم در استان گیلان و هم در استان مازندران کشت می‌شود، ولی برنج گیلان به سبب بو و مزه بسیار خاص و خوبی که دارد، دارای شهرت زیادی است و بسیارهوا خواه دارد.

 

سوغاتی های شمال ایران :ماهی

یکی دیگر از سوغات خوراکی شمال که می شود گفت کلیه مسافران در زمان برگشت از سفر شمال، آن را در سبد خرید خود قرار می دهند، ماهی است. ماهی در مدل های گوناگونی اعم از سفید، قزل آلا، سالمون، اردک ماهی، ازون برون، پرورشی، کفال، کپور، سوف و بقیه نژاد ها در بازار یافت می شود.

ولی به لحاظ مزه و مقدار گوشت، ماهی سفید طرفداران پر و پا قرص تری از بقیه ماهی‌ها دارد، البته ماهی دودی و شور هم دو نوع دیگر از ماهی هستند که دارای مزه خاصی بوده و به دلیل آنکه خشک می‌شوند، مدت زمان نگهداری آن‌ها در مقایسه با ماهی های دیگر بیشتر است.