با وجود اینکه نوع زندگی امروزی و شهر نشینی مدرن بسیار مفرح تر بوده و امکانات فراوانی دارد، ولی نباید از حق بگذریم که در گوشه دل همه ما عشق به زندگی در روستا وجود دارد. کشورمان پر است از روستا ها و ده هایی که سرشارند از جاذبه های طبیعی و پیشینه تاریخی که سبب می شوند هر یک مقصدی خواستنی باشند. از بخت بد بی توجهی بسیاری نصیب این دست روستا ها می شود. یکی از این جذاب های دوست داشتنی روستای اروست است.

باداب سورت از دیدنی های روستای اروست

نمایی از باداب سورت یکی از دیدنی های روستای اورست

روستای اروست در کجا واقع شده است ؟

روستای اروست از زیر مجموعه های قسمت چهار دانگه واقع در شهرستان ساری در استان زیبای مازندران است. این روستا در دهستان پشتکوه قرار دارد. در اصل برای اینکه بخواهید به شمال سفر کنید و همچنین از این روستای جذاب دیدن کنید، ابتدا باید به مازندران بروید و بعد از اینکه به قسمت چهاردانگه رسیدید، خود را به دهستان پشتکوه برسانید.

روستای اروست با ساری تقریبا صد کیلومتر فاصله دارد. کیاسر نزدیک ترین شهر به روستای اروست بوده و مسافت بین آن ها ۴۴km است. روستای اروست هزار نفر ساکن داشته و مساحت آن را در حدود دوازده کیلومتر مربع محاسبه کرده اند. ارتفاع این روستا از از دریا ۲۲۰ متر است.

روستای اروست و سرگذشت اسم آن

جذابیت های این روستا از اسم آن آغاز می شود. اسم این مکان زیبا ریشه در لغت آروس دارد. آنطور که از داستان ها پیداست گویا در زمان قدیم  عروسی از ایل و تباری با اصالت و نجیب ‌زاده وارد این روستا شده و پس از دید و بازدیدی طولانی برای آنکه بقیه راه را بپیماید از مردم روستا طلب اسب می کند.

اهالی روستا با گویش خاص خود می‌‎گویند « آروس مال خواست » و این عبارت بین همگان برقرار می شود. بعد از این ماجرا هر کسی می خواست آدرس روستا را بدهد از عبارت آروس مال خواست استفاده می کرد. از این رو اسم این ده، آروس گذاشته شد و روستایی که در روبروی آن واقع شده است، «مالخواست» نامیده شد. لغت آروس در طی زمان های بسیار دچار تغییر شد و تبدیل به روستای اروست امروزی شد.

بد نیست از این نکته آگاه باشید که بیشتر اهالی حاضر در این روستا به مشاغلی مانند: کشاورزی، دامداری و کار در معدن ذغال سنگ مشغول هستند. لهجه ای که اهالی اروست با آن صحبت می کنند مربوط به قسمت شرقی مازندران بوده و مشابه شهر های نکا و بهشر است. این لهجه با ناحیه نیمه غربی مازندران مقداری متفاوت است.

روستای اروست دارای معماری سنتی بوده و جنس اکثر بنا های موجود در روستا از خشت و گل و چوب است. مدتی است متریال ساخت تغییر کرده و خانه ها و کلیه بنا ها سعی در استفاده از سنگ، سیمان و آجر را دارند.

بهترین زمان برای سفر به روستای اروست

مناسب ترین وقتی را که می توانید برای سفر به اروست انتخاب کنید، دو فصل بهار و تابستان است. روستای اروست حال و هوای سرسبز و طبیعتی بی نظیر را در بهار تجربه می کند. شنا کردن در باداب سورت نیز توانسته تابستان را از بهترین فصل های اروست نام برد.