مسجد نصیرالملک این بنای زیبا در محله گود عربان و جنوب خیابان لطفعلی خان زند واقع گردیده و طی سالهای ۱۲۹۳ تا ۱۳۰۵ ه.ق به دست میرزا حسینعلی از بزرگان شیراز در زمان قاجاریه ساخته شده است.

نمی شود از جاذبه‌های شیراز حرف بزنیم و اسمی از مسجد نصیرالملک شیراز به زبان نیاید؛ جاذبه‌ای که به مسجد صورتی ایران معروف است و با جلوه‌هایش هر کسی را عاشق خودش می کند. کاشی‌کاری مسجد نصیرالملک آن‌ چنان قشنگ و دارای ریزه کاری است که می‌توان ساعت‌ها به آن نگاه کرد و قصه ها راجبش گفت. هر شخصی با دیدن عکس مسجد نصیرالملک وسوسه می‌شود تا برنامه سفری به شهر علم و ادب را هماهنگ کند. جلوه‌های مسحور‌کننده مسجد نصیرالملک، ما را بر مجبور کرده تا سری به شهر بهارنارنج بزند و قدم به درون این مسجد بگذارد.

 

مسجد نصیرالملک

 

مسجد نصیرالملک و زیبایی های آن

البته مسجد نصیرالملک تنها یکی از ده جاذبه‌ای ست که در شهر شیراز می توانید از آن دیدن کنید. مسجد نصیرالملک به دستور میرزا حسن علی خان که لقبش نصیرالملک بود، از ثروتمندان و اشراف زادگان شیراز بود، بنا نهاده شد. معماری آن نتیجه دست محمد حسن معمار بوده است. زمان ساخت آن حدود ۱۲ سال و از سال ۱۲۵۵ تا ۱۲۶۷ خورشیدی طول کشیده است.

نوسازی، ترمیم و حفاظت مسجد نصیرالملک باشکوه و باارزش با رعایت استانداردهای بین المللی حفظ و نوسازی آثار تاریخی از سالهای گذشته توسط موقوفه نصیرالملک به رهبری آقای محمود قوام شروع شده و تا به الان ادامه دارد.

مسجد نصیرالملک مجهز به صحن گسترده ای می باشد که در سمت شمال مسجد جای گرفته است. در ورودی دارای طاق نمایی عظیم است، که سقف آن با کاشیهای رنگارنگ تزئین شده است. درهای ورودی مسجد نصیرالملک، دو در بزرگ چوبی است که در بالای آن بر روی سنگ مرمر شعری از شوریده شیرازی به خاطر سازنده مسجد و سالی که ساخت مسجد تمام شد نوشته شده است.

مسجد نصیرالملک مجهز به دو شبستان شرقی و غربی است. شبستان غربی که پوشیده از آجر است و بیشتر بر روی آن کار شده و قشنگ تر است.

طاق این شبستان بر روی ستون ها سنگی و با طرح مارپیچ بر روی آن در دو ردیف شش تایی و به تعداد دوازده عدد به سبب دوازده امام جای گرفته است و همچنین این شبستان مجهز به هفت درگاه است که آن را به صحن مسجد ارتباط می دهد، با هفت در چوبی با شیشه های رنگارنگ می باشد. سنگ تراشی و نوع مزین شدن این شبستان الهام گرفته شده از مسجد وکیل شیراز است.

طاق و دیوارهای این شبستان با کاشی کاری های قشنگ مزین شده است. کف آن با کاشی های فیروزه ای و سقف آن با نقش گل و بوته و آیات قرآنی تزئین شده است. این شبستان در اصل شبستان تابستانه به حساب می آید.

شبستان شرقی که به قشنگی شبستان غربی نیست، شبستان زمستانه محسوب می شود، مجهز به هفت ستون بدون طرح و ساده است و در یک ردیف در وسط قرار گرفته اند.در جلوی شبستان شرقی، ایوانی جای گرفته که با هشت طاق نما از حیاط جدا شده است.در آن شبستان دری تعبیه شده است که به یک چاه آب باز می شود.

همچنین در این مکان یک حوضچه و یک دالان نیز وجود دارد.هر دو شبستان بر خلاف حالت عادی به دلیل جهت گیری ساختمان قبله در امتداد محور قبله واقع شده اند.در دالان شمالی سنگ نوشته ایی قرار دارد که بیت زیر از سعدی بر روی آن حکاکی شده است:

غرض نقشی است کز با ما باز ماند که هستی را نمیبینم بقایی
مگر صاحبدلی روزی به رحمت کند در حق استادان دعایی

مسجد نصیرالملک مجهز به دو ایوان شمالی و جنوبی است که مانند یکدیگر نیستند و ایوان شمالی بسیار قشنگ تر از ایوان جنوبی است.ایوان شمالی دارای سه نیم طاق در سه طرف است و از سمت چهارم به صحن راه پیدا می کند، همچنین این ایوان داری ۴ غرفه است و سقف میانی آن با مقرنس کاری و کاسه سازی پنج کاسه تزئین شده است. همچنین ایوان جنوبی مجهز به دو گلدسته است و در حیاط آن نیز حوضی مستطیل شکل و سنگی با فواره قرار دارد.

در سمت شمالی مسجد طاق نمایی به اسم طاق مروارید قرار دارد، که تمام سقف، درون و بیرون آن با کاشی کاری رنگارنگ و تزئین شده است و بر روی آن آیات قرآنی به تحریر در آمده است و در دو سمت این طاق نما دو طاق کوچکتر نیز قرار دارد.در سمت جنوب همچنین طاقی قرار دارد که ارتفاعش کمتر از طاق مروارید است و کلیه سطح بیرونی و داخلی آن کاشیکاری شده و سقف آن همچنین مثل طاق شمالی مقرنس کاری شده است.

بر روی آن نیز دو گلدسته قرار دارد که در ورودی این دو گلدسته دو طاق نمای کوچکتر در دو طرف طاق اصلی وجود دارد.

 

بهترین زمان برای دیدن کردن از مسجد نصیرالملک

بهترین وقت برای بازدید از بازی رنگ و نور در این مسجد پیش از ساعت ۹:۰۰ است. خیلی از مسافران ساعات ۸:۰۰ تا ۱۰:۰۰ را زمان طلایی برای بازدید از مسجد نصیرالملک می‌دانند؛ با وجود اینکه شلوغی مسجد ممکن است باعث اذیت شما باشد؛ ولی به دیدن رنگ‌های قشنگ آن می‌ارزد.

 

بهترین موقع برای عکاسی در مسجد نصیرالملک

چنانچه به دنبال شکار یک عکس منحصر به فرد از شبستان غربی مسجد نصیرالملک هستید، از اواسط فصل پاییز تا اواسط زمستان به شیراز سفر کنید چون که تابش مایل خورشید در این روزها بهترین شرایط نوری را برای عکاسی به وجود می آورد.

برای گرفتن یک عکس فوق العاده باید سحرخیز باشید و ساعت ۷:۰۰ تا ۹:۰۰ در شبستان حضور پیدا کنید؛ چون که بیشترین حجم نوری در این موقع است.

چنانچه می خواهید یک عکس بی نظیر از طاق مروارید بگیرید، بعدازظهر به مسجد بروید چون که نور به سمت طاق مروارید می‌تابد و آن را قشنگ تر از همیشه نشان می‌دهد.

راه های رفتن به مسجد نصیرالملک
مسجد نصیرالملک در محله گود عربان قرار دارد که در قدیم به محله اسحاق بیگ معروف بود. این محله در جنوب خیابان لطفعلی خان زند واقع شده است.

آدرس: استان فارس، شهر شیراز، خیابان لطفعلی خان زند، کوچه نصیرالملک

استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی‌ برای رسیدن

مترو: با مترو خودتان را به ایستگاه ولی‌عصر واقع در خط ۱ متروی شیراز برسانید. بقیه مسیر تا مسجد نصیر الملک شیراز حدود ۱.۵ کیلومتر است که همچنین می توانید از تاکسی استفاده کنید.

اتوبوس: سوار اتوبوس‌های خط پایانه ولی عصر – پایانه نمازی شوید که در مسیر رفت و برگشت خودش از ایستگاه‌های مصدق، درب شیخ، لطفعلی خان، سه راه احمدی، سه راه نمازی، چهارراه مشیر، چهاراه خیرات، پارامونت، مشیر فاطمی، علوم پزشکی، کریم خان زند غربی و مهندسی عبور می‌کند. برای رفتن به مسجد نصیرالملک در ایستگاه چهارراه مشیر پیاده شوید.

ساعت و قیمت بازدید از مسجد نصیرالملک
زمان بازدید: ۰۸:۰۰ تا ۱۸:۰۰ در شش ماه اول سال و ۰۷:۰۰ تا ۱۶:۳۰ در شش ماه دوم سال

امکان بازدید از مسجد در ساعت ۱۳:۰۰ تا ۱۵:۰۰ در نیمه اول سال و در ساعت ۱۱:۳۰ تا ۱۵:۰۰ در نیمه دوم سال وجود ندارد.

روزهای تعطیل: عاشورا و تاسوعای حسینی، اربعین، سی‌ام صفر، اول شوال (عید فطر)، ۲۱‌ام ماه رمضان

هزینه بازدید: ۵۰۰۰ تومان برای مسافران وطنی و ۵۰۰۰۰ تومان برای مسافران کشور های دیگر

بیشتر بدانید: اگر مایل به کسب اطلاعات درباره دیگر مکان های تاریخی شیراز، به خصوص سعدیه شیراز هستید به این صفحه مراجعه کنید.