چرا اصلا ما باید مستند های گردشگری را تماشا کنیم؟

با کمی اغراق می توان گفت که مستند های گردشگری دارای اطلاعات و دانستنی هایی هستند که گاهی در گوگل هم نمی‌توانید آن ها پیدا کنید و استفاده کنید!

چنانچه می خواهید به مقصدی که تا حالا آنجا نبودید سفر کنید و برنامه مسافرت بچینید، فیلم های گردشگری و مستندات ساخته شده مشهور این توانایی را دارند تا بهترین راهنمای سفر شما باشند.

مستند های گردشگری، داروی آرامش بخشی هستند که برنامه عادی روزانه شما به مبارزه می طلبند. مستندهای گردشگری، اکثرا راز و سری را در خود جای داده اند که بیننده را مست محتوای خود می کند و به فکر وا می دارد. این قبیل مستندات گردشگری بسیار کار آمد بوده و سبب می شوند شما با مدل‌های گوناگونی از سفر کردن آشنا شوید.

برترین مستند های گردشگری دنیا

گردشگری  از آن دسته مطالبی است بی‌ اندازه فوق العاده است و جذاب به حساب می آید که هر مستند سازی را حتی برای یک دفعه  هم که مجذوب حال و هوای خودش کرده است. همین قضیه یکی از اصلی ترین دلایلی است که مستند ها دارای تنوع بسیاری است.

در این مطلب تلاش کردیم از نقطه نظر بزرگان این صنعت و شبکه‌ های مشهور تلویزیونی، برترین مستند های گردشگری را جمع  کرده و کنار یکدیگر بچینیم و در اختیار شما بگذاریم.

استریم نتفلیکس و دنیای گردشگری

کمتر شخصی را در ذهن می توان متصور شد که اسم استریم Netflix به گوشش آشنا نباشد! این شبکه تلویزیونی، با در اختیار گذاشتن مجموعه فیلم‌ها و سریال‌های پر مخاطب و خوش کیفیت، به عنوان یکی از مرجع های اصلی در گزینش برترین مستند های گردشگری محسوب می شود و اخیرا فهرستی از برترین مستند های گردشگری دنیا در سال ۲۰۲۰ انتشار داده است.

Dark Tourist

نخستین فیلم گردشگری که در این فهرست وجود دارد، مستند گردشگری سیاه است! دیوید فاریر، فیلم ساز و مستند ساز اهل نیوزلند، با تولید این مستند توانسته کاری کند که بعد از دیدن یک قسمت از آن نفس ‌ها‌ در سینه حبس شود. دیوید در این مستند به منطقه های پر خطر دنیا مسافرت کرده است و از آن‌ها گزارش‌ های مختلف و بسیار زیادی تهیه کرده است.

تماشا این مستند برای کلیه گروه‌ های سنی مطلوب نمی باشد،  در نتیجه چنانچه فرزند شما علاقه دارد در اوقات فراغت خود مستند ببیند، Dark Tourist را از فهرست خود به کلی پاک کنید.

Dark Tourist

تصویری از مستند dark tourist

Taco Chronicles

مسافرت هایی که علت اصلی و  اول و آخر آن غذا خوردن و تجربه کردن طعم‌ های گوناگون و متعدد باشد، در دسته جذاب ‌ترین تم های سفر کردن به حساب می آید. با تماشای این مستند سر و صدای شکم شما بلند و آب از لب و دهانتان خواهد ریخت! در نتیجه چنانچه گرسنه هستید، از تماشای مستند تاریخچه تاکو، به شدت اجتناب کنید.

تاکو در اصل یک لقمه بهشتی تشکیل شده از گوشت چرخ‌کرده، پیاز، نان ترتیلا و … است که با در نظر گرفتن اقلیم‌ هر منطقه ای به اشکال مختلف درست می‌ شود. این مستند در کشور مکزیک فیلم‌برداری شده است و موضوع کلیدی آن بررسی تاکوهای موجود در سر تاا سر مکزیک است و بحث امتیازگذاری آن ها می باشد.

مستند های گردشگری

مستند گردشگری

Street Food

غذا هایی که در خیابان سرو می شوند (ترندی که در چند سال گذشته پیش ما ایرانی ‌ها و مخصوصا اهالی تهران با توجه به وجود خیابان ۳۰ تیر بسیار محبوب شده و جای خود را باز کرده است.) اسم یکی از مستند های گردشگری که خیلی هم معروف است نیز به همین نام است.

اجازه بدهید مقداری برای شما این موضوع را باز تر کنیم! گردشگری به هیچ عنوان تنها به سفر کردن و بازدید از مکان ها و جاذبه های دیدنی ختم نمی‌شوند و مدل های گوناگونی دارد. یکی از محبوب ترین و خواستنی ترین مدل ‌های گردشگری، گردشگری غذایی است که شخص مسافر در آن برای تجربه کردن عطر و طعم های تازه و خوراک و غذا ‌های گوناگون به مقصدی تازه سفر می‌کند.

چنانچه طرفدار و یا دنبال کننده برنامه‌ های آشپزی هستید، صد در صد Chef’s Table را می ‌شناسید. خوب است این نکته را بدانید که تولید کننده این مستند، مستند های گردشگری دیگری مثل غذاهای خیابانی را در فهرست تولیدات خود دارد. قسمت نخست این مجموعه در آسیای شرقی فیلم‌ برداری شده است.

تایلند، ژاپن، هند، اندونزی، تایوان، کره جنوبی، سنگاپور، فیلیپین و ویتنام از جمله کشور هایی هستند که در فهرست قسمت نخست مستند Street Food قرار دارند.

مستند های گردشگری

مستند گردشگری

پایان بخش اول بهترین مستند های گردشگری