در مسافت ۳ کیلومتری شمال باختری بخش سیاهو , گنبد نمکی سیاهو واقع شده است و بخش اعظم آن را نمک تشکیل داده است و غارهای نمکی آن زیاد طولانی است.اشکال انحلالی نمک به صورت متنوع در این گنبد ساخته شده است.

غار نمکی خرسین به دلیل دارا بودن ویژگی های منحصربه‌فرد خود در مقایسه با سایر گنبد های نمکی موجود در استان دارای چشم انداز های منحصر به فرد به ویژه آبشار نمکی , قندیل های متنوع با ستون های عظیم نمکی هست .
این منطقه توسط اداره کل حفاظت محیط زیست تحت حفاظت قرار دارد . استان هرمزگان یکی از مهم ترین مراکز استراتژیکی و تجاری کشور‌ایران است که جاذبه های تاریخی و طبیعی آن کم نیستند , یکی‌از این جاذبه های طبیعی , غار نمکی خرسین است که یکی از معدود غارهای نمکی بکر و دست نخورده‌ی استان هرمزگان است .

هر غاری زیبایی های مختص خودش را دارد این غار هم با دارا بودن ویژگیهای خاص و منحصر به فرد و چشم اندازهای متعدد در مقایسه با سایر گنبدهای نمکی دارای چشم اندازهای منحصر به فرد و زیبایی است . از جمله این زیبایی ها آبشار نمکی , قندیل های متنوع با ستون های عظیم نمکی می باشد که جزء وصف ناپذیر این غار زیبا و بکر و جلوه ای از زیبایی های طبیعت می باشند .

موقعیت و مشخصات جغرافیایی

این منطقه در جوار روستای خرسین دهستان سیاهو از توابع بخش فین بندرعباس در مختصات جغرافیایی N2750 تا N2745 عرض جغرافیایی و E5616 تا E5613 طول جغرافیایی قراردارد و ارتفاع از سطح دریا ارتفاع محل از سطح دریای آزاد حدود ۱۰۰۰ متر می باشد و وسعت منطقه و وسعت محدوده مورد نظر ۱۸۰۰ هکتار مسطح برآورده شده‌است .

 

غار نمکی خرسین

تصویر غار نمکی خرسین بندرعباس

مشخصات غار

ارتفاع دهانه غارنمکی خرسین ٣ متر , عرض دهانه ۴ متر و طول غار ١٧٨ متر می باشد . بعد از طی چند متر وارد تالاری می شوید که در واقع وسیع ترین و تنها تالار این غار است . پس از حدود ١٠ متر پیشروی در تالار به یک حفره و یا به اصطلاح گربه رو واقع در در سمت چپ تالار می سید که شما را وارد راهروی اصلی غار میکند.

این راهرو بدون داشتن راههای فرعی و گمراه کننده تا ارتفاع ١٧٠ متری داخل غار پیش می‌رود‌ . در هنگام ورود به راهرو بسادگی متوجه شیب غار می شوید و این شیب بطرف بالا تا رسیدن به انتهای غار ادامه مییابد .
اشکال انحلالی نمک به صورت متنوع در این گنبد ایجاد شده است و در طول مسیر قندیل‌های نمکی متعددی دیده میشوند که به زیبایی های این غار می افزاید . لازم به ذکر است جریان آب شوری در غار موجود هست که با توجه به شیب غار در فصل‌زمستان و بارش های شدید دارای سرعت نسبتا زیادی به سمت خارج غار هست.

پس از ١ساعت غار نوردی به انتهای غار نمکی خرسین می رسید . بهترین فصل برای بازدید از غار اوایل فصل بهار و فصل تابستان است که میزان بارندگی کم است . در سرتاسر مسیر غار قندیل ها و گنبد های نمکی وجود دارند و در میانه غار آبشار نمکی به ارتفاع ۱۲ متر قابل رویت است.

در قسمتهایی از مسیر شیب زیاد و پوشیده بودن مسیر از نمک با جریان داشتن آب از زیر پوشش نمکی پیشروی را قدری مشکل مینماید .
آب شوری که از گنبد سرچشمه میگیرد به زمین‌های کشاورزی اطراف و آبهای شیرین منطقه اثرات زیانباری وارد کرده است که در این مورد به منظور حفاظت اراضی کشاورزی از پیشروی آب شور , اقدام به ایجاد حوضچه هایی نموده اند که آب شور درآن تبخیر گردد و نمک آن هم قابل استفاده گردد و با این راه راه حل از پیشروی گنبد نمکی هم جلوگیری میگردد .

سیمای فیزیکی منطقه

منطقه از یک رشته کوه تشکیل شده که به صورت گنبد نمکی از داخل زمین بیرون آمده به طوریکه نوک گنبد هنوز بدون تغییر از بافت طبیعی اطراف پوشیده از بادام کوهی می باشد ولی قسمت های جانبی گنبد تحت تاثیر فشارهای درونی زمین به صورت نمک ظاهر شده است و به علت نمکی شدن بافت خاک دارای پوشش قابل توجهی نمی باشد .