زیبایی طبیعت حیرت‌انگیز استان مازندران بر هیچ‌کس پوشیده نیست. از سواحل رویایی دریای خزر گرفته تا جنگل‌های سرسبز و دل‌انگیزش. در مازندران آبشارهای فراوانی از جمله آبشار ترا، سنگ نو، ایج و نارم موجود است. در ادامه شما را با یکی آبشار‌های پر اسم و رسم به اسم آب پری آشنا کنیم.

طبیعت آبشار آب پری کجاست؟

طبیعت آبشار آب پری یا این که آب پری رویان منطقه‌ای توریست پذیر و خوش آب و هوا است. این آبشار در استان مازندران و در مسافت ۱۷ کیلومتری شهر رویان، نزدیکی شهر نور واقع شده است.

منطقهٔ آب پری دارای آبشاری به همین اسم است. در آب پری درختان با فاصلهٔ کم از یکدیگر قرار دارند و بیشتر بخش های بکر و دست نخورده مانده است. این ناحیه مجاور کجور و یوش میباشد.

آبشار آب پری در کنارهٔ جاده قرار گرفته‌است. این آبشار، شباهت چندانی به آبشار و چشمه های طبیعی ندارد چون جزء سنگ‌های کوه در اثر رانش زمین در شیب تند کوه جمع شده‌اند. همچنین، آب کمی از لابه‌لای این سنگ‌ها در جریان است.

با این وجود گردشگران پرشماری در روزهای تعطیل و تعطیلات پایان هفته به این محل می آیند. اختلاف درجه حرارت این منطقه با هوای شهر رویان تقریباً ۱۰ درجه سانتی‌گراد است. درختان جنگلی در بخش ها کم ارتفاع‌تر و درختان کاج در نقاط بلندتر دیده می شوند.

طبیعت آبشار آب پری در میان راه رویان به گلندرود واقع است. اسم محلی ( مازندرانی ) آن «پری او» است. نام این مکان به وسیله فارسی زبانان به آب پری برگردانده شده است. از آنجایی که نامهای خاص ترجمه نمیشوند، خوبتر آن است که‌این آبشار با اسم حقیقی و واقعی خویش یعنی «پری او» نامیده شود.

آب پری , طبیعت آبشار آب پری

طبیعت آبشار آب پری مازندران آبشار آب پری در کنارهٔ جاده قرار گرفته ‌است.

طبیعت زیبای آب پری

در مسیر سفر به مقصد جدیدمان که قرار گرفتید از به عبارتی ابتدا طبیعت شمارا با جذابیت هایش غافلگیر می نماید، به گونه ای که زمانی وارد جاده منتهی به آبشار می‌شوید از هر دو طرف، درختان شمارا تسلط می نمایند. جاده ای مارپیچ گونه که شما‌را به دنیایی دیگر می برد.

در بخش های دیگری از جاده صخره های بلند، شکلی متفاوت از این جاده را نمایان می نماید. این جاده جنگلی که شباهت زیادی به جاده چالوس هم دارد در هر فصل به رنگ جدید ای خود را نشان می‌دهد، هم اکنون فکر کنید درین جاده رویایی مه هم طولانی تر شود تا همیشه در ذهنتان بماند، مسلما نمی توانید از این جاده به آسانی بگذرید و حتما ساعتی را از اتومبیل پیاده می‌شوید و زیبایی های این مسیر خیره می‌شوید.

هنگامی به آبشار آب پری نزدیک می‌شوید، چهره‌ای متفاوت از یک آبشار را خواهید دید که ممکن است با تصورات شما تفاوت زیادی داشته باشد، درواقع بخش اعظم جذابیت این جاذبه به سنگ هایی بر میگردد که در اثر رانش زمین، در شیب تند کوه قرار گرفته اند و آب از در بین آن ها جریان دارد. با وجود این جریان آب، درختان و گیاهان اطراف رویش کرده اند و به زیبایی های این مکان افزوده اند.

با نزدیک شدن به آبشار آب پری شکلی متفاوت از یک آبشار را خواهید مشاهده کرد. ممکن است خیلی با تصورات شما از آبشار منطبق نداشته باشد. آن چیزی که آب پری را به یک جاذبه ی جذاب تبدیل کرده سنگ‌هایی هستند که در اثر رانش زمین، در شیب تند کوه گرد نیز آمده اند و آب را از بین خود عبور می دهند. زلالی آب این آبشار موجب شده تا بخش اعظمی از آن تحت عنوان آب آشامیدنی استفاده نمایند.

سرچشمه طبیعت آبشار آب پری

چشمه ای از کوه های مازندران است و آبشار آب پی موجب میشود تا آب با یک شیب ۶۰ جایگاه ای، مسیر خود را به آن طرف جاده و دره ای جنگلی ادامه دهد. در گویش محلی پری او به آن گفته می شود که ریشه در افسانه هایی دارد که به‌وجود یک پری بر می‌گردد.

با وجود طبیعت در اطراف این حوزه‌ و صدای آبی‌رنگ که جریان دارد.  همراه شدن با وزش نسیمی دلنواز و تابش گاه و بیگاه خورشید، تمام اینها، مجال تاءمل کردن به دغدغه های دیگر را از شما می‌گیرد. همینطور در شرایطی که از هواداران همیشگی طبیعت میباشید و اما اهل پیک نیک، می‌توانید دراین مکان دوست داشتنی به همراه عزیزان یا این که خانواده اقدام به برپایی پیک نیک کنید. چرا‌که همه چیز برای این اقدام مهیاست. در طبیعت اطراف آبشار آب پری مناظر محبوب متعددی دردسترس است که به شما زمان عکاسی و ثبت خاطرات را می‌دهد؛ امتناع از این فعالیت بی تردید حسرت در آینده را برایتان به همراه دارد.

طبیعت آبشار آب پری در بوستان جنگلی رویان قرار گرفته است که دارنده امکاناتی نظیر آب آشامیدنی، سرویس های بهداشتی، آلاچیق هایی برای استراحت و وسایل بازی کودک ها است. می‌توانید از آن‌ها برای گذراندن یک روز عالی و تجربه به یادماندنی به کارگیری نمائید. البته در کنار این تجهیزات نیاز است تا در صورتی قصد ماندن در شب را دارید، خودتان هم وسایلی نظیر کفش مناسب و آب معدنی و البته وسایل مایحتاج کمپینک را به همراه داشته باشید.

طبیعت آبشار آب پری از نمای دیگر

آبشار آب پری مازندران سرچشمه آبشار آب پری، چشمه ای از کوه های مازندران است.

چه فصلی را برای مسافرت به آبشار آب پری تعیین کنیم؟

در بهار و فصل‌تابستان به دلیل این که حدودا دمای این ناحیه ۱۰ درجه از رویان خنک تر است، احتمالا بهترین زمان مسافرت باشد ولی دوست داران طبیعت بهتر میدانند که‌این جور جاذبه ها در هر فصلی زیبایی های مختص خویش را دارد.

بهار و فصل تابستان : آب و هوای دلپذیرش موجب می‌گردد تا گردشگران و طبیعت گردان آبشار آب پری و بیشه های اطرافش را برای تفریح گزینش نمایند.

فصل‌پاییز : هوا رفته رفته سرد می شود البته لباس طبیعت بکر آبشار آب پری رنگارنگ است و چهره‌ای تماشایی از طبیعت را به رخ می کشد.

فصل‌زمستان : احتمال دارد فصول دیگر برای مسافرت کردن  بهتر باشد. البته جامه ای سپید را بر تن کرده و از منظری دیگر دوست داشتنی است. البته برف و کولاک و یخ بندان موجب می شود تا وضعیت جاده چندان مساعد نباشد.

محل اقامت در آبشار آب پری :

برای اقامت در اطراف این آبشار میتوانید از منزل های محلی؛ هتل ها و مهمانسراها درشهرهای اطراف استفده فرمائید. همانطور که عرض شد کمپینگ هم در صورتی که می‌توانید شب های سرد این بیشه کوهستانی را تحمل کنید مطلوب است.