در کل تاریخ پر فراز و نشیب ایران، شهر قشنگ و دلربا تبریز، همیشه و پیوسته از مهم ترین شهرهای ایران بوده است و هنوز هم که هنوزه بسیار مهم است و جذابیت شهر تبریز میان همگان شناخته شده است. شهر تبریز از جنبه های مختلفی مثل تاریخ، فرهنگ، صنعت و موثر بودن بر اقتصاد ایران از اهمیت بالایی برخوردار است. تبریز علاوه بر چند موردی موزه با ارزش، به دلیل غذاهای لذیذش همچنین در سطح بین المللی مشهور است.

شهر تبریز

از دیگر جنبه های مشهور بودن بین المللی شهر تبریز، قشنگی غیر قابل توصیف شهر تبریز ۴فصل است. در هر فصل سال، شهر تبریز زیبایی های منحصر به فرد خودش را دارد و از یاد نبرید، در شهر تبریز، مردم مهمان نواز و هتل های شهر تبریز مانند هتل پارس ایل گلی آماده ساختن سفری خاطره انگیز برای شما هستند.

ولی در این گزارش با ما همراه باشید تا کوتاه و مفید ۵ مکان برتر گردشگری تبریز برای بازدید را بایکدیگر بررسی کنیم.

۱- بازار شهر تبریز
بازار قشتگ شهر تبریز در سال ۲۰۱۰ به ثبت یونسکو رسید. این بازار مجلل شامل ۲۴ کاروانسرا (مجموعه ای از تعدادی اتاق در اطراف فضای حیاط) است. خیلی ها معتقدند پیشینه بازار شهر تبریز به بیشتر از ۱۰۰۰ سال قبل بر می گردد. همامگونه که خوب درجریانید، بازار ها در ایران فقط بهره گیری تجاری نداشته و نقش کلیدی در میزبانی و پذیرایی مراسم های مختلف، مانند مراسم مذهبی داشته و دارند.

۲- روستای کندوان شهر تبریز

یکی از مهمترین جاذبه های جالب و دیدنی خارج از شهر تبریز، روستای کندوان، که در بخش جنوبی شهر تبریز با فاصله حدود ۵۵ کیلومتر با تبریز است، وجود دارد. محبوبیت روستای کندوان به این دلیل است که، منازل سنگی روستا کندوان حدود ۷۰۰ سال قبل ساخته شده اند. مردم هنوز هم در این خانه های سنگی زندگی می کنند. از دانستنی های جالب توجه روستای کندوان، شباهت ظاهری آن با روستای آدم سنگی های تهران می باشد. علاوه بر منازل زیبا و خواستنی روستای کندوان، اقامت در هتل لاله کندوان که در سطح بین المللی خاص و ویژه است، خاطره ای حیرت انگیز در قلب شما حکاکی می کند. این هتل با یک رستوران سنگی، یک کافی شاپ آرام و تنها اتاق کنفرانس سنگی در جهان و با رعایت اصول معماری طبیعی روستا طراحی و ساخته شده است. این هتل در کل زمان اقامت شما، تجربه گردشگری تازه و دل انگیزی را به شما ارائه می دهد. پس در سفر به تبریز، حتما هتل لاله کندوان را در ذهن خود داشته باشید.

مططالب مرتبط: جنگل های ارس باران یکی دیگر از جاذبه های دیدنی شهر تبریز است که شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به این صفحه مراجعه کنید.

۳- مسجد جامع تبریز

مانند خیلی از شهرهای ایران، مسجد جامع، همراه با بازار، مدرسه و کاروانسرا، در قلب تبریز قرار دارد. این شیوه و مدل از معماری، در خصوص تبریز هم غیر قابل انکار است. مسجد جامع تبریز در طول قرن ها از زمین لرزه های متعدد صدمه دیده بود و تحت نوسازی های گوناگون قرار گرفته است. به خاطر این نوسازی های ممتد و پشت هم، مسجد جامع تبریز صاحب معماری به خصوصی است که دراصل ادقامی از خصوصیات معماری سنتی با معماری مدرن است. در مسجد جامع شهر تبریز، بالاترین میزان توجه به مناره بلند سه قسمتی و همچنین موزاییک جالب توجهی است که در ورودی مسجد جامغ شهر تبریز وجود دارد.

۴- کاخ شهرداری تبریز 

کاخ شهرداری تبریز، ساختمانی قشنگ و محکم در مرکز تبریز (میدان شهرداری) می باشد و اکنون به عنوان سالن شهری و اداره مرکزی شهرداری تبریز مورد استفاده و بهره گیری قرار می گیرد. این ساختمان طی سال های ۱۳۱۴ تا ۱۳۱۸ به جهت استفاده دفتر مرکزی شهرداری تبریز ساخته شد. اخیرا بعضی از بخش های ساختمان به موزه ای که نقشه های تاریخی تبریز، تصاویر تاسیسات تازه، کارهای ساختمانی عمده در تبریز و … را نمایش می دهد، اختصاص یافته است.

۵- ایل گلی تبریز، نقطه عطف توریستی تبریز

ایل گلی تبریز، از محبوب بالایی میان خانواده ها برخوردار است چونکه می توانند چندین ساعت بی هیچ دغدغه ای در کنار فرزندان خود باشند. این پارک در جنوب شرقی مرکز شهر تبریز واقع شده و با توجه به مرتفع بودن ایل گلی، نمای زیبایی از تبریز را می توان دید. در مرکز پارک یک دریاچه کوچک مصنوعی و عمارت باشکوه و مجلل کاخ کلاه فرنگی در میان این دریاچه وجود دارد.