ساحل ماسه ای چمخاله یکی از زیباترین و مجهزترین و همینطور کم خطرترین سواحل این مرزوبوم است که در سال هزار و سیصد و نود هم از جانب وزارت مرز و بوم تحت عنوان شایسته ترین حاشیه دریا استان گیلان گزینش شد. شایسته ترین کشش های چمخاله حاشیه دریا ماسه ای بسیارزیبا و رودخانه بزرگ چمخاله می باشد.
این حیطه زیبا، نزدیکترین حاشیه دریا به لنگرود بوده و یکی‌ از نقاط توریستی گیلان به شمار می آید. چاف و چمخاله، حوزه‌ ای ساحلی با زیبایی دو چندادن و مخصوص در استان گیلان می باشند. ساحل ماسه ای چمخاله در نزدیکی روستا لنگرود، بیست کیلومتری شرق لاهیجان و سی و هفت کیلومتری غرب رودسر قراردارد.

ویژگی منحصر به فرد ساحل ماسه ای چمخاله

از مهم‌ترین خصوصیت های شهر توریستی چاف و چمخاله، استقرار عمده زمین های آن در کناره حاشیه دریا است که بدان جلوه ای یگانه و بدیع داده است. این شهر از قدیم مورد توجه گردشگران قرار داشته و پس از شهرستان انزلی دو‌مین قطب توریستی و حاشیه دریای فعال در خطه گیلان به شمار می رود.

حاشیه دریای چمخاله با قوانینی زیبا و دلپذیر، برای شنا و تفریح مطلوب است و از تمام این ها مهمتر این است که از مردمانی کریم و مهربان و خونگرم دارا است، شغل با اهمیت مردمان این شهر کشاورزی و صیادی می‌باشد و کالا کشاورزی این حیطه برنج و هندوانه است.از شایسته ترین خصوصیت های چمخاله، ساحل ماسه ای چمخاله و رودخانه بزرگ چمخاله است.

ساحل ماسه ای چمخاله

نمای زیبا از ساحل ماسه ای چمخاله

 

 

حاشیه ساحل ماسه ای چمخاله یکی‌از سواحل کهن و زیبای ناحیه است که پیش از انقلاب دارنده پلاژها و ویلاهای بسیار زیبا و جالبی بوده که بعداز انقلاب کم کم از رونق آن کاسته شد. حال شهر چاف و چمخاله با داشتن تعدادی هتل، اقامتگاه و مهانپذیر، سالانه پذیرای تعداد مضاعف و متعددی از مسافران است.

عواملی که بر معروفیت ساحل ماسه ای چمخاله می افزایند

یکی دیگر از عوامل معروفیت و زیبایی چمخاله رودخانه آن است که یکی‌از پرآب ترین رودهای این مرزو بوم است. عمق این رودخانه در بعضی از قسمت ها به شش متر هم می رسد و در زمان هایی نه چندادن دور، محل عبور و مرور کشتی های روسی و اهل ایران بوده است.از سایر مرکزها سیاحتی چاف و چمخاله می توان آب بندان دیدنی با طیوران متعدد و سواحل بکر آن را نام برد.

در حاشیه ساحل ماسه ای چمخاله  درختان زیبای لیلا کوه و ناحیه جنگلی رطب و اطاقور هم موجود است که در روزها عید نوروز با زیبایی منحصربه‌فرد خویش می‌تواند کشش زیبایی برای گردشگران گوناگون باشد.

ساحل ماسه ای چمخاله

نمای زیبا از رودخانه بزرگ چمخاله

 

 

دانستنی: یکی دیگر از سواحلی زیبای قسمت شمال ایران، ساحل گهرباران است که در صورت علاقه داشتن به کسب اطلاعات در این مورد، می توانید به این صفحه مراجعه کنید.