ساحل چمخاله یک کدام از زیباترین و مجهزترین و همینطور کم خطرترین کنار دریا های جانور در مرزوبوم است که در سال هزار و سیصد و نود هم از جانب وزارت مرز و بوم تحت عنوان شایسته ترین حاشیه دریا استان گیلان گزینش شوید . شایسته ترین کشش های چمخاله حاشیه دریا ماسه ای بسیارزیبا و رودخانه بزرگ چمخاله می باشد .
این حیطه قشنگ , نزدیکترین حاشیه دریا به لنگرود بوده و یکی‌از نقاط توریستی گیلان به شمار میاید . چاف و چمخاله , حوزه‌ ای ساحلی دوچندان خوشگل و مخصوص در استان گیلان میباشد . این حوزه‌ نزدیک به روستا کیلومتری شرق لنگرود , بیست کیلومتری شرق لاهیجان و سی و هفت کیلومتری غرب رودسر قراردارد .

از مهم‌ترین خصوصیت های شهر توریستی چاف و چمخاله , استقرار عمده زمین ها آن در کناره حاشیه دریا دریاست که بدان جلوه ای یگانه و بدیع داده است . این شهر از قدیم مورد به کارگیری و دقت گردشگران قرار داشته و پس از شهرستان انزلی دو‌مین قطب توریستی و حاشیه دریا فعال در خطه گیلان به شمار می رفته است .

حاشیه دریا چمخاله با قوانینی خوشگل و دلپذیر , برای شنا و تفریح مطلوب است و از تمامی مهمتر مردمانی کریم و مهربان و خونگرم دارااست . شغل با اهمیت مردمان این شهر کشاورزی و صیادی می‌باشد و کالا کشاورزی این حیطه برنج و هندوانه است .

از شایسته ترین خصوصیت های چمخاله کنار دریا ماسه ای و رودخانه بزرگ چمخاله ست .

حاشیه دریا چمخاله یکی‌از سواحل کهن و زیبای ناحیه است که پیشین از انقلاب دارنده پلاژها و ویلاهای زیاد قشنگ و جالبی بوده که بعداز انقلاب کم کم از رونق آن کاسته شد . حالا شهر چاف و چمخاله با داشتن تعدادی هتل , اقامتگاه و مهانپذیر , سالانه پذیرای تعداد مضاعف متعددی از مسافران هست .

یکی دیگر از عامل ها معروفیت و زیبایی چمخاله رودخانه آن است که یکی‌از پرآب ترین رودهای مرزو بوم است . عمق این رودخانه در بعضا از نصیب ها به شش متر هم میرسد و در زمانهایی خیر چندان بدور , محل عبور و مرور کشتی های روسی و اهل ایران بوده است .

از سایر مرکزها سیاحتی چمخاله می توان آبدان قشنگ با طیوران متعدد و سواحل آهسته و بکر آن را اسم پیروزی .

کنار حاشیه دریا زیبای چمخاله درختان زیبای لیلا کوه و ناحیه جنگلی رطب و اطاقور هم موجود است که در روزها عید نوروز با زیبایی منحصربه‌فرد خویش می‌تواند کشش زیبایی برای گردشگران گوناگون باشد .