جنگل ابر شاهرود بخشی از قدیمی‌ ترین و زیباترین جنگل های هیرکانی است با گونه‌ های گیاهی و جانوری نادر , یکی از زیباترین نقاط شهرستان شاهرود می‌ باشد. در‌این جنگل ابرها آنقدر به درخت‌ ها نزدیک اند که به‌ نظر می‌ رسد جنگل بر روی ابرها سوار است.

می‌ توان دربین ابرها گشت و گذار کرد و به اعتقاد بسیاری از گردشگران یکی از زیباترین چشم‌ اندازهای طبیعت کشور ایران محسوب می‌ شود.
این بیشه با ۳۵ هزار هکتار وسعت در ادامه جنگل‌ های سرسبز استان های شمالی واقع شده و به دلیل اینکه در اغلب مواقع فضای این جنگل را اقیانوسی از ابر فراگرفته به این اسم مشهور شده است. قدمت این بیشه مربوط به جنگل‌ های هیرکانی است که جزو بقایای دوران سوم زمین‌ شناسی می‌ باشد.

ارتفاع زیاد جنگل ابر شاهرود از سطح دریا، پایین بودن دما در فصل گرما و وجود چشمه‌ سارهای فراوان و پوشش جنگلی متنوع از شاخصه‌ های این بیشه است. میزان بارندگی در‌این منطقه بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلی‌ متر و متوسط حداکثر دما ۲۰ و حداقل دما شش درجه سانتیگراد است. از چشمه‌ های دائمی حوزه‌ می‌ توان به چشمه آلوچال، آب شرش و آبشار اشاره نمود.

طرح جنگل کاری احیا و غنی سازی جنگل‌ های مخروبه ابر و قطری از سال ۱۳۷۰ به اجرا در آمده است که وسعتی برابر ۱۱۲۱۶ هکتار از دامنه‌ های شمالی را شامل می‌ شود.

همینطور بیش از ۲۰۰ هکتار از مناطق فوق قرق و عملیات نهال کادار، توسکا، ون، اقاقیا، گلابی وحشی، ممرز و تعدادی سوزنی برگ از جنس لاریکس و کاج جنگلی و بذرکاری با گونه‌ های ون، ممرز، بلوط، گلابی وحشی انجام شده و عملیات فوق کماکان ادامه دار است.

بیشه ابر درمحلی واقع است که از ضخامت کوههای البرز کاسته می‌ شود و ابرهای گرفتار در پشت این دیواره از لابه‌ لای دره‌ ها به سمت جنوب سرازیر می‌ شوند؛ به همین خاطر تقریباً از بعد از ظهر تا نیمه‌ های شب با سرد شدن هوا چنان می‌ کند که جنگل به روی ابرها سوار شده‌است.

مجاورت دو ناحیه کم فشار و پرفشار ( دشت گرگان و منطقه ابر ) باعث شده هر وقت زمین انرژی می‌ گیرد ابرها جابجا شوند و به‌ نظر برسد که ابرها از آسمان به زمین می‌ آیند. این اتفاق منطقه ابر را دگرگون نموده است.

این بیشه صد و چهاردهمین اثر طبیعی است که به وسیله سازمان میراث فرهنگی در ۲۰ بهمن ۱۳۸۹ در فهرست میراث طبیعی ایران قرار گرفت. در جلسه شورای عالی محیط زیست در ۲۹ بهمن سال ۱۳۹۳ بیشه ابر منطقه حفاظت شده اعلام شد و در فهرست مناطق چهارگانه سازمان حفاظت از محیط زیست در آمد.

 

جنگل ابر شاهرود به سه دلیل برای دنیا اهمیت داراست

۱ – جزء جنگل‌ های باستانی هیرکانی است و گیاهان دارویی کم‌ نظیری دارد.
۲ – اکنون این ناحیه دارای اهمیت است؛ یعنی مرز میان‌ بند بین دو اکوسیستم منطقه نیمه بیابانی و جنگلی است. به‌ طوری که می‌ توان در جنگل‌ های این منطقه فضای سبز سوزنی‌ برگ را در کنار فضای سبز پهن‌ برگ رویت کرد که این امر در گونه‌ های جانوری نیز تأثیرگذار بوده است.
۳ – جغرافیای یگانه منطقه که دو ناحیه کم طول و بلند را در کنار نیز قرار داده است دارای اهمیت است؛ به‌ طوری که شاهد تشکیل اقیانوس ابر در این منطقه هستیم که پدیده کم‌نظیری در جهان محسوب می‌ شود.

جنگل ابر شاهرود

تصویر جنگل ابر شاهرود

ویرایش شده در تاریخ: ۱۴۰۰/۰۲/۱۶

ویژگی جانوری

 

از گونه‌ های جانوری این منطقه می‌ توان خرس قهوه‌ ای، گرگ، پلنگ، خوک وحشی، شغال، روباه، خرگوش کل و بز، شوکا و مار و از پرندگان کبک، کبوتر جنگلی، بلدرچین، عقاب جنگلی، کرکس، شاهین، فاخته و قرقاول را اسم ‌برد.

 

پوشش گیاهی

وجود ۸۵ نوع گونه گیاه نظیر راش، بلوط، ممرز افرا، شیردار، توسکا، آزاد داغداغان،گونه‌ های کلاه میر حسن، چوبک، اسپرس، دم روباهی، آویشن و شبدر به همراه گونه‌ های گیاهی نادر مثل نارون، بارانک، سرخدار و مانند آنها بیشه ابر را به موزه‌ ای طبیعی تبدیل نموده است.

آب و هوای مختص این بیشه، طبیعت متفاوتی را در خویش پرورش داده که بعضی از این درخت‌ ها با شکل خاص خویش روی زمین خزیده‌ اند و چشم انداز زیبایی پدید آورده‌ اند.

بیشه ابر یکی بانک‌ های گیاهان دارویی سرشار در کشور شناسایی شده‌است، که همه ساله مشتاقان و دوست داران را از کناره کنار دنیا در جهت خویش دعوت می‌ نماید. در قسمت‌ های جنوبی بیشه، یعنی بخشی که به روستاها نزدیکتر است پوشش گیاهی تنک چشم می‌ شود. در عمق جنگلٰ تپه‌ های پرشیبی موجود هست که سراسر پوشیده از فضای سبز بلند است.

مشهورترین درخت حوزه‌ اورس است. درختی با ریشه‌ های بلند که روی زمین می‌ خزد. بخش ها ابتدایی بیشه ابر ییلاق چوپانان گلستانی است، اما در عمق بیشه اثری از انسان دیده نمی‌ شود.

افزون بر زیبایی طبیعی، مشخصات کم‌ نظیری مانند وجود گونه‌ های متفاوت گیاهان چوبی به همراه گونه‌ های گیاهی بسیار نادری مثل راش، بلوط، توسکا، نارون، گیلاس وحشی، بارانک،سرخدار، نمدار و مانند آن‌ها این قابلیت را پدید آورده که‌این زمین ها همچون موزه‌ ای زنده برای جذب گردشگران داخلی و خارجی مورد استفاده قرار بگیرد.

بخشی از گردشگران فرنگی این حیطه، گیاه‌ شناسانی هستند که برای دیدن گونه‌ های نادر گیاهی موجود در جنگل‌ های هیرکانی به کشور ایران می‌ آیند و دسته دوم، گردشگران عمومی می باشند که اغلب از کشورهای آسیای میانه و خاورمیانه می آیند .

جنگل ابر شاهرود

نمای زیبا از جنگل ابر شاهرود

موقعیت مکانی و نحوه دسترسی

این بیشه در شهرستان شاهرود و در اطراف روستای ابر ( شاهرود ) واقع شده و تقریباً مرز استان سمنان و استان گلستان است . جنگل ابر بعداز عبور از میان باغات باصفای بسطام در ۴۵ کیلومتری شمال شاهرود در مسیر جاده شاهرود به آزاد شهر با خصوصیات جغرافیایی ۵۷ و ۵۴ تا ۱۲ و ۵۵ شرقی و ۴۲و ۳۶ تا ۵۰ و ۳۶ عرض شمالی قراردارد .

شما با خودروی فردی و یا اتوبوس و قطار خیلی راحت تا شاهرود خواهید آمد . بلیط قطار و اتوبوس را می توانید اینترنتی فراهم کنید . از تهران ساعت ۱۲ شب از ترمینال جنوب و آرژانتین اتوبوس است و شما صبح ساعت ۶ شاهرود می باشید.

 

مطالب مرتبط: جنگل ابر از قدیمی ترین جنگل های جهان

 

 

وقتی به سلامت به شاهرود رسیدید، با تاکسی به میدان امام خیابان هفده شهریور روبروی عکاسی رخک بروید و در آنجا می توانید با تاکسی و اتوبوس روستای ابر که از ۸ صبح تا ۶ غروب آماده سرویس دهی می باشند و همینطور آژانس دربست از شاهرود تا ابر، با کمترین هزینه به روستا برسید.

از روستا موتور سیکلت و اتومبیل جهت رفتن به بیشه موجود است. همینطور اگر تعدادتان زیاد باشد و رغبت داشته باشید از خود ایستگاه قطار یا اتوبوس مینی بوس در اختیار شما خواهد بود تا روستای ابر و جنگل.