روستای شیلاندر زنجان

آشنایی با روستای شیلاندر زنجان

شیلاندر نام روستایی بکر در شمال غربی استان زنجان است و در 64 کیلومتری شهر زنجان قرار دارد؛ روستایی پلکانی در میان کوه‌ ها با چشم‌اندازی بینظیر که هر بیننده ‌ای را بر سر ذوق می‌آورد. معماری این روستا همانند روستای ماسوله در استان گیلان است که در میان طبیعتی بکر و سرسبز خود نمایی می‌کند و وجود آبشارهای فراوان در طبیعت اطراف آن، زیبایی‌‌اش را چند برابر کرده است.

روستای شیلاندر زنجان
روستای شیلاندر زنجان

بیشتر ساکنان این روستا خانه‌ های‌ شان را ترک کرده و در شهر زندگی میکنند. از سال 1387 این روستای شیلاندر زنجان تقریبا خالی از سکنه بوده و در حال حاضر تنها 6 یا 7 خانوار در این روستا زندگی می‌کنند. از این ‌رو می‌توان این روستا را دارای فضایی بکر و آرام دانست که ساعاتی بدون دغدغه و شلوغی ‌های شهر را برای‌تان به ارمغان می‌آورد.

یادتان نرود که درحین طبیعت گردی در این روستا زیبا سری به جاذبه های دیدنی مشابه ایران و جهان، که یکی از آن ها کوه های آلاداغ است بزنید.

 

 نام‌های مختلف روستا

نام اصلی روستای شیلاندر زنجان، چیلاندره بوده که با توجه به مرور زمان به “چلانگر”، “چلاندر” و “چیلاندار” تغییر نام یافته و در دوره‌ های بعد تحت تاثیر نفوذ ادبیات عرب به “شیلاندار” و زمان نقشه‌ برداری در زمان پهلوی به “شیلاندره” تغییر نام یافته است. با وجود تمام این تغییرات، هنوز قدیمی‌ها، «چیلاندار» را نام اصلی روستای‌ خود می‌دانند.

روستای شیلاندر زنجان

مسیر روستای شیلاندر زنجان:

برای رسیدن به روستای شیلاندر با پیمودن جاده زنجان-طارم و پشت سر گذاشتن مسیری ناهموار و خاکی‌؛ خود را برای یک مسیر خاکی در کنار دره‌ای عمیق آماده کنید. در این مسیر می‌توانید بازدیدی از سد تهم داشته باشید که نامش را از لقب رستم در شاهنامه (تهمتن) گرفته است و پس از آن به روستای علی ‌آباد سر بزنید که روستایی باصفا و کوچک و تقریبا خالی از سکنه است و فقط در زمان تفریح یا جمع‌ آوری محصولات به آن سر می‌زنند. کمی بعد از دیدن این روستا، شیلاندر خودش را به ما می نمایاند.

دوستداران پیاده ‌روی و رودخانه نوردی و عاشقان طبیعت می‌توانند برای رسیدن به این روستا از مسیر رودخانه‌ای که از پایین شیلاندر و میان‌ دره تا نزدیک زنجان ادامه دارد، عبور کنند و مسیر را به شکلی جالب و متفاوت بپیمایند.

روستای شیلاندر زنجان

مقالات مرتبط برای شما

کال جنی طبس یا همان دره جن ها

دره ای که در نزد بومیان به دره جن‌ ها معروف است کال جنی طبس نیز نام دارد. کال به …

رستوران ارکیده با 6 شعبه، از بهترین رستوران های تهران

مجموعه رستوران ارکیده تهران با سابقه ای بیش از شصت سال و تجربه کار در پایتخت ایران به همراه شش …

بهترین لیست وسایل کمپینگ

بر عکس سفرهای معمولی که اگر چیزی را فراموش کنید، می‌ توانید به نزدیک‌ ترین فروشگاه رفته و آن را …

با اصطلاحات طبیعت گردی آشنا شویم

یکی از سفر هایی که این روز ها در بین تمامی گردشگران فارق از هر سنی که باشند بسیار پر …

تنگه کافرین استان ایلام

تنگه کافرین استان ایلام یکی از دره های بکر عروس زاگرس است،که در بدره واقع شده است. این استان تنگه‌ …

برترین مراکز خرید کرمان در سال 99

مراکز خرید کرمان به ‌نوعی با تمام جاذبه ‌های توریسم این شهر گره خورده‌اند، هر جا که یک بنای تاریخی …