شیلاندر نام روستایی بکر در شمال غربی استان زنجان است و در ۶۴ کیلومتری شهر زنجان قرار دارد؛ روستایی پلکانی در میان کوه‌ ها با چشم‌اندازی بینظیر که هر بیننده ‌ای را بر سر ذوق می‌آورد. معماری این روستا همانند روستای ماسوله در استان گیلان است که در میان طبیعتی بکر و سرسبز خود نمایی می‌کند و وجود آبشارهای فراوان در طبیعت اطراف آن، زیبایی‌‌اش را چند برابر کرده است.

 

تصویر خانه های روستای شیلاندر زنجان

خانه های پلکانی روستای شیلاندر زنجان

روستای شیلاندر زنجان

بیشتر ساکنان این روستا خانه‌ های‌ شان را ترک کرده و در شهر زندگی میکنند. از سال ۱۳۸۷ این روستای شیلاندر زنجان تقریبا خالی از سکنه بوده و در حال حاضر تنها ۶ یا ۷ خانوار در این روستا زندگی می‌کنند. از این ‌رو می‌توان این روستا را دارای فضایی بکر و آرام دانست که ساعاتی بدون دغدغه و شلوغی ‌های شهر را برایتان به ارمغان می‌آورد.

یادتان نرود که درحین طبیعت گردی در این روستا زیبا سری به جاذبه های دیدنی مشابه ایران و جهان، که یکی از آن ها کوه های آلاداغ است بزنید.

 

 نام‌های مختلف روستا شیلاندر زنجان

نام اصلی روستای شیلاندر زنجان، چیلاندره بوده که با توجه به مرور زمان به “چلانگر”، “چلاندر” و “چیلاندار” تغییر نام یافته و در دوره‌ های بعد تحت تاثیر نفوذ ادبیات عرب به “شیلاندار” و زمان نقشه‌ برداری در زمان پهلوی به “شیلاندره” تغییر نام یافته است. با وجود تمام این تغییرات، هنوز قدیمی‌ها، «چیلاندار» را نام اصلی روستای‌ خود می‌دانند.

 

تصویر طبیعت زیبا روستای شیلاندر زنجان

تصویر آبشار زیبای روستای شیلاندر زنجان

موقعیت جغرافیایی و مسیر روستای شیلاندر زنجان

برای رسیدن به روستای شیلاندر با پیمودن جاده زنجان-طارم و پشت سر گذاشتن مسیری ناهموار و خاکی‌؛ خود را برای یک مسیر خاکی در کنار دره‌ای عمیق آماده کنید. در این مسیر می‌توانید بازدیدی از سد تهم داشته باشید که نامش را از لقب رستم در شاهنامه (تهمتن) گرفته است و پس از آن به روستای علی ‌آباد سر بزنید که روستایی باصفا و کوچک و تقریبا خالی از سکنه است و فقط در زمان تفریح یا جمع‌ آوری محصولات به آن سر می‌زنند. کمی بعد از دیدن این روستا، شیلاندر خودش را به ما می نمایاند.

 

تصویر جاده زیبا روستای شیلاندر زنجان

مسیر منتهی به روستای شیلاندر زنجان

 

دوستداران پیاده ‌روی و رودخانه نوردی و عاشقان طبیعت می‌توانند برای رسیدن به این روستا از مسیر رودخانه‌ای که از پایین شیلاندر و میان‌ دره تا نزدیک زنجان ادامه دارد، عبور کنند و مسیر را به شکلی جالب و متفاوت بپیمایند.