استان لرستان ایران از سرزمین‌ های بی ‌نظیری است که هر گونه طبیعتی را در دل خویش جای داده است و مانند کلکسیونی از گنجینه‌ های طبیعی و تاریخی در ایران دلربایی می کند. یکی از گنج‌ های چشم ‌نواز خاک کشور ‌ایران دیار لرستان است که با طبیعت منحصر به ‌‌فرد خویش، رنگی مرکب از زیبایی و شگفتی را به نمایش می گذارد.

دیدنی های لرستان عظمت خلقت و هنر آفرینش را در یک کادر جلوی چشم ‌تان قرار می دهند و شما‌ را به کشف باشکوه‌ ترین و زیباترین تصویرهای کشور ایران دعوت مینمایند. برای سفر به مرزو بوم اسرارآمیز و زیبای لرستان همسفر ما گردید تا با هم، همزیستی قدرت و لطافت طبیعت را نظاره‌ گر باشیم. سفر به استان لرستان ایران از سرزمین‌ های بی ‌نظیری است که هر گونه طبیعتی را در دل خویش جای داده است در این مطلب با دیدنی های لرستان آشنا میشویم.

لیست دیدنی های لرستان

 

۱. تنگه شیرز یا دره شیرز – دیدنی های لرستان

 

در جایی که کرمانشاه و لرستان و ایلام به هم می‌رسند، مرزوبوم ژوراسیکی جا خوش کرده که لطافت عرش، سبزینگی گیاه و سرسختی صخره و سنگ را به هم پیوند داده است. تنگه شیرز اسم این مرزوبوم شگفتی‌ها است که در شهرستان کوهدشت واقع شده و از گنجینه‌های استان لرستان به حساب می آید.

سقفی از افق آبی رنگ و ابرهای خامه‌ ای، حصاری از صخره‌های تنومند که سبزینگی گیاه و زلالی آب را در آغوش گرفته‌اند، نمای کلی تنگه شیرز را می سازند. پا به‌این دره‌ی مرموز که بگذارید، دیوارهای عظیمی از جنس صخره‌های دیرین چین‌خورده، شما‌را احاطه میکنند و در تمام مسیر همراه ‌تان می‌باشند.

دیدنیهای لرستان

دیدنی های لرستان

 

دنیایی از شگفتیها و زیبایی‌های دانش زمین‌شناسی در شیرز جمع شده‌ اند تا هوش از سر گردشگران ببرند و در جغرافیای زیبای استان لرستان بی ‌بدیل‌ ترین تصویرها را به نمایش بگذارند. طبیعت تنگه شیرز در پناه صخره‌های وحشیانه و همیشه ‌استوار، زیبایی درختان بلوط و چنار خویش را به نمایش میگذارد و گویی در کنار سرسختی سنگ، لطافت این سرسبزی زیباتر می شود.

این زیبایی با وجود چشمه‌ها و آبشارهایی که بی‌هوا از دل سنگ رمز برآورده‌اند و رود خروشانی که از بین دره می‌گذرد و به رود سمیره می‌پیوندد، دلفریب‌تر میشود. صدای طبیعت، فقط سمفونی این حوالی است که وقار را به عاشقان خویش کادو می دهد. فصل بهار و فصل‌ تابستان زمان خوبی است که پا به ‌این استان رؤیایی بگذارید و این گشت ماجراجویانه را میان مکان‌های جالب لرستان در اولویت سفرتان بدانید.

۲ . دره خزینه – دیدنی های لرستان

گذر آب , یکی از هنرمندانه‌ترین فرسایش‌ها و زیباترین تراش‌ها را رقم می زند. از دیدنی‌ترین اثرهای هنرمندانه‌ این تراشکار طبیعی، دره خزینه لرستان است که در جاده‌ی پلدختر به اندیمشک جا خوش نموده است. این دره به‌شکلی دایره‌ وار، در بین حصاری از صخره، با گذر رود کرخه، زیبایی ‌اش را به رخ میکشد و با دره گرندکانیون ایالات متحده رقابت میکند.

رود کرخه از بین دره، در پس صخره‌های تنومند و چین‌خورده عبور می نماید و سبزینگی را به روی این صخره‌ها به یادگار می گذارد. با سازه شدن پل معلق کابلی در دره خزینه که به بلندترین پل معلق کشور ایران معروف است، زیبایی گردشگری و تماشای طبیعت بکر کوهستانی به نقطع ی عطف خویش رسید و فرصت توریستی و توریسم این ناحیه افزون شد. این پل واصل دره با ایلام بود که متأسفانه در روزهای آغازین ۹۷ افراد ناشناسی آن را تخریب کردند.

۳ . دره نی گاه – دیدنی های لرستان

دره‌های سرسخت سنگی از جاذبه‌هایی است که میان مکان‌های جالب لرستان اهمیت زیادی داراست که یکی‌از زیباترین آنان، منطقه‌ی حفاظت‌شده‌ی دره نی گاه در شهرستان سلام است. این مرزوبوم اختصاصی به‌شکل چشم‌نوازی دارنده درختان بکر است و ردپای انسان نتوانسته تغییری در آن بوجود آورد و زیبایی‌اش را تخریب نماید.

مانند دیگر دره ‌های لرستان، نی گاه نیز مزین به دیواره‌های عظیم سنگی و صخره‌های وحشیانه است که در دل خویش دنیایی از سرسبزی، تازگی رودخانه و حیات وحش را پناه داده است. این دره در مسیر وصال به قله‌ی اشترانکوه که رشته کوه آن به آلپ کشور‌ایران دارای شهرت است،  واقع شده و مورد علاقه‌ی کوهنوردان و طبیعت‌شناس‌های حرفه‌ای است تا با گذر از سرزمینی خوش‌رنگ، لذت صعود را مضاعف نمایند.

۴ . تنگه هلت – دیدنی های لرستان

تنگه هلت در شهرستان پلدختر، یکی دیگر از دره‌های بی‌نظیر لرستان است که شمارا به رودخانه‌ نوردی دعوت می نماید. رود زال برای رسیدن به رود سیمره، تنگه هلت را تعیین کرده و طی سال های دراز، به زیبایی صخره‌های تنومند و خوش‌قد و بالای این دره را تراش داده است. تفاوت بزرگ این دره با دیگر تنگه‌های لرستان، کمبود پوشش گیاهی در بین دیواره‌های آن است و جذابیت تنگه هلت را پیکار آب و صخره می‌سازد .

۵ . آبشار بیشه – دیدنی های لرستان

یکی دیگر از پدیده‌های زیبای درختان زاگرس که می بایست آن را از گنجینه‌ های لرستان دانست، آبشار بیشه است که در روستایی به همین اسم در شهرستان خرم‌آباد واقع شده‌است.

لرستان به داشتن آبشارهای گوناگون و خوشگل معروف است و آبشار بیشه زیباترین و به‌نام‌ترین از مجموعه‌ی آبشارهای این استان است. این آبشار خوش‌قدوقامت، با ارتفاعی نزدیک به ۴۸ متر در دل صخره‌ای از رشته ‌کوه زاگرس همچون گیسوان پریشان و نقره‌‌ای کوه خود نمایی می‌کند و مانند تابلوی نگارگری هنرمندانه‌ای بر بدن صخره جا خوش نموده است.

دیدنیهای لرستان

دیدنی های لرستان

 

طبیعت و تازگی سبزینگی، دیوار آبشار را رنگ بخشیده و فریم بیشه را دیدنی‌تر نموده است. چشمه‌های حیات‌بخش حوالی آبشار آب آن را تأمین میکنند و جریان آب پس از سقوط و پیمودن یک سری کیلومتر، به رود سزار می‌پیوندد. بیشه و بقیه آبشارهایی که پیرو آنان را معرفی خوا‌هیم کرد، نقاط یگانه و منحصربه‌فردی میان مکان‌های جذاب لرستان می باشند و تنوع جاذبه‌های توریسم این استان، با این پدیده‌های زیبای درختان خوش ‌رنگ ‌و لعاب شده ‌اند. گشت‌ و گذار در طبیعت زیبای لرستان و تماشای خانواده ا‌ی از آبشار های آن را از دست ندهید.

امیدواریم از خواندن این مطلب ( دیدنی های لرستان ) لذت برده باشید.