دشت مغان پارس آباد ، طبیعت جذاب قسمت شمال و غرب ایران مانند تابلویی بی عیب از طبیعت است که عظمت و زیبایی آن حیرت انگیز است. قسمت بزرگی ازاین دشت در کشور آذربایجان و مابقی در بخش های شمالی استان اردبیل قرار دارد. قسمت های شمالی دشت مغان در زیبایی و سرسبزی همتایی ندارد.

عنوان دشت همیشه بهار ایران را به خود اختصاص داده است. این مسئله باعث شده است که دشت مغان به عنوان یکی از برترین قطب های موثر در پرورش دام و طیور وهمچنین تولید محصولات کشاورزی است و یکی از مراکز دیدنی پارس آباد، در ایران بشمار می آید. با ما در ادامه همراه باشید تا بهتر با این دشت زیبا آشنا شوید.

معرفی دشت مغان پارس آباد اردبیل

دشت مغان پارس آباد از سمت جنوب با مشکین شهر و از شمال و شرق با کشور آذربایجان واز سمت غرب با شهرستان ارسباران، همسایه است. تا سال ۱۳۵۵، مغان از توابع شهرستان مشکین شهر بوده است، در آن زمان در تقسیمات جدید کشوری، با شهرستان های پارس آباد، مرکز دشت مغان و بیله سوار می باشد، به صورت شهرستانی مستقل معرفی گردیده است.

 

دشت مغان از جاذبه گردشگری اردبیل

تصویر گل های زیبا در دشت مغان

مطالب مرتبط: جاذبه های دیدنی دشت مغان پارس آباد (پارت دوم)

دشت مغان پارس آباد اردبیل

دشت مغان پارس آباد، دارای سه بخش کوهستانی , کوهپایه ای و جلگه ای می باشد .

جلگه مغان

چنانچه از قسمت های شمالی این دشت تا سواحل رودخانه ارس پیش رفته اید، مسیر خود را تا دهستان ساوالان ادامه دهید به حوزه‌ ای با خاک کشاورزی حاصلخیز و آبرفتی خواهید رسید که به جلگه مغان مشهور بوده، شهرت محصول ها کشاورزی آن در سراسر کشور ایران به گوش میرسد.

به دلیل آنکه بخش جلگه ای در جوار رودخانه ارس قرار گرفته و دارا بودن اوضاع ایده آل کشت و فعالیت، به کشتزارهای قشنگ و بزرگ مبدل شده است که در این میان شهرستان پارس آباد به دلیل قرار گرفتن در بخش جلگه ای از موقعیت زیاد ویژه ای برخوردار بوده، شهرت دشت مغان به عنوان یکی از کشش های ارگانیک پارس آباد به گوش همگان رسد. بخش جلگه ای صحیح از کوهپایه های خروسلو داغی و صلوات داغی آغاز شده و تا کنار دریا امتداد دارد.

دشت مغان از جاذبه های گردشگری استان اردبیل

نمای دور از زیبایی دشت مغان

 

باقی قسمت ها هم به صورت کوهپایه های سرسبز و چشم نواز و ارتفاعات است که خود با داشتن مناظری زیبا و مراتع سرسبز و دلربا یکی از زیباترین چشم اندازهای طبیعت اردبیل را به نمایش گذاشته اند. ارتفاعات دشت مغان بین ۱۰۰ الی ۷۰۰۰ متر ارتفاع دارند و بخش مهمی از ارتفاعات جنوب و جنوب غربی این حوزه‌ پهناور را در بر می گیرند.