دریچه شهیون دزفول

شهیون از توابع شهرستان دزفول است که در ۱۵ کیلومتری شمال شهر دزفول قرار گرفته است . نقاط فراوان زیبای ارگانیک شهیون این حیطه را به یک کدام از بخشها لبریز گیرایی شهرستان دزفول از دید توریسم تبدیل کرده‌ است . دریاچه شهیون , قلعه شاداب و چال کندی نمونه‌ ای از نقاط جالب حوزه‌ حفاظت شده شهیون می‌باشند .

دریاچه دز یا این که شهیون یکی زیباترین دریاچه های کشور ایران و دنیا است که پشت دو کوه شاداب و تنگوان صورت گرفته و جلوه زیبایی به ناحیه داده است .
دریاچه شهیون از جاذبه‌ های ارگانیک باارزش و کم ‌نظیر حوزه‌ حفاظت شده شهیون محسوب می ‌شود . دریاچه شهیون , یکی‌از زیباترین دریاچه های کشور ایران است که در شمال شرق اندیمشک و پشت دو کوه شاداب و تنگوان صورت گرفته و رخ زیبایی به حوزه‌ بخشیده است . وجود تعدادی جزیره کوچک و بزرگ که روی آنان انبوهی از فضای سبز کُنار و بادام کوهی به دیده میخورد , جلوه خاصی به دریاچه داده است .

وجود منابع سرشار آب و پوشش گیاهی متنوع در حیطه , علاوه بر تولید مناظر قشنگ و بدیع , زمینه‌ های قابل قبولی را برای انجام ورزش‌ های تابستانی و تفریحات آبی‌رنگ به‌وجود آورده است . در فضای این دریاچه و همینطور رودخانه ‌ای که از شهر دزفول می‌ گذرد , قابلیت انجام ورزش‌ های شنا , قایق رانی , اسکی روی آب و ماهیگیری میسر ‌است .

دریاچه دز یا این که شهیون در وضعیت پرآبی و کم ‌آبی دارنده وسعت تقریبا گوناگون است هرچند به‌طور میانگین نزدیک به شش هزار هکتار وسعت دارااست و عمق آن هم تا ۵۰ متر متغیر است , دمای آب هم در نقاط متعدد دریاچه گوناگون است و ماهی غیر ساکن قزل آلا رنگین کمان در آن معاش می نماید .

ماهی‌ های این دریاچه به طور معمول ماهی‌ های رودخانه ای می‌باشند , البته این ماهی ‌ها در دریاچه هم وجود دارا هستند و به معاش در آن عادت کرده ‌اند . معاش در دریاچه منجر شده که ماهی ‌ها از مواد معدنی دریاچه تغذیه نمایند و با ماهی های دیگر گوناگون شوند .

دریاچه شهیون و رودخانه دز به دلیل موقعیت و عدم آلودگی و ورود فاضلاب یک کدام از مهم‌ترین منابع ساخت آبزیان آب شیرین در استان خوزستان است , بطوری ‌که صید و بهره‌برداری از ماهیان دریاچه یکی منابع تأمین معشیت ساکنان ناحیه است .

آب این دریاچه از ارتفاعات اراک و الیگودرز سرچشمه گرفته و بعداز عبور از کوه ‌های زاگرس و اخذ ریز آبه ‌های دوچندان وارد این دریاچه می‌ گردد . رودخانه دز از دو شاخه کلیدی به اسم سزار و بختیاری تشکیل می‌ گردد . رود سزار در شمالی‌ ترین نصیب حوزه جریان داراست و دربرگیرنده سه شاخه ماربره , تیره و سبزه است . رود بختیاری دو‌مین سرشاخه دارای اهمیت رودخانه دز است که در چهل کیلومتری اتصال سرخاب به رود سزار می ‌پیوندد . رودخانه دز بعد از سد دز و عبور از دره عمیق حد فاصل قلعه شاداب و کوه تنگوان در غرب وارد دشت خوزستان شده و از بین شهر دزفول عبور کرده , بعداز عبور از بیشه دز و ناحیه ذیل حفاظت دز ( پناهگاه حیات وحش و ناحیه حفاظت شده دز ) در محل بند قیر به رودخانه کارون می‌ پیوندد و کارون بزرگ صورت می‌گیرد .

این درباچه نقش مهمی در ناحیه ایفا می ‌کند و معاش آبزیان و پرنده ها حوزه‌ به آن بستگی دارد .

مسیر دسترسی
این دریاچه در دزفول , ۲۳ کیلومتری شمال شرق اندیمشک واقع شده‌است .

مقالات مرتبط برای شما

خوش طعم ترین و معروف ترین غذاهای استان خوزستان

آیا شما هم در پی لیستی از شایسته ترین و لذیذترین غذاهای استان خوزستان هستید؟ آیا می‌دانید غذاهای استان خوزستان …

روستای لاویج چمستان | بازدید از زیبایی

امروز در Dobey.ir قصد داریم به روستای لاویج چمستان یکی از روستا های شمال ایران سفری زیبا داشته باشیم؛ روستای …

جاذبه های دیدنی مسجد سلیمان | ۵ مورد

مسجد سلیمان یکی از شهر های تاریخی و کهن ایران است که بین رشته کوه‌ های زاگرس در استان خوزستان …

جاذبه های گردشگری گرگان |۶ جاذبه دیدنی

امروز کمی از فضای شلوغ شهری و ترافیک آن دور شدیم تا سری به شمال ایران بزنیم. امروز به معرفی …

غذاهای محلی سیستان و بلوچستان |۴ مورد

امروز در این مقاله تصمیم گرفته ایم به سراغ غذاهای محلی سیستان و بلوچستان برویم و برخی از جذاب ترین …

اصطلاحات متداول در هتل ها | بخش اول

به هنگام سفر وقتی اقامتمان در هتل مورد نظر را شروع می کنیم ممکن است با برخی اصطلاحاتی رو به …