بروزرسانی شده در تاریخ: ۱۴۰۰/۰۴/۰۱

شهیون از توابع شهرستان دزفول است که در ۱۵ کیلومتری شمال شهر دزفول قرار گرفته است. نقاط فراوان زیبای ارگانیک مانند دریاچه شهیون دزفول این حیطه را به یکی از بخش های لبریز گیرایی شهرستان دزفول از دید توریسم تبدیل کرده‌ است. دریاچه شهیون، قلعه شاداب و چال کندی نمونه‌ ای از نقاط جالب حوزه‌ حفاظت شده شهیون می‌باشند.

دریاچه شهیون دزفول یکی از زیباترین دریاچه های کشور ایران و دنیا است که پشت دو کوه شاداب صورت گرفته و جلوه زیبایی به ناحیه داده است.
دریاچه شهیون دزفول از جاذبه‌ های ارگانیک باارزش و کم ‌نظیر حوزه‌ حفاظت شده شهیون محسوب می ‌شود. دریاچه شهیون، یکی‌از زیباترین دریاچه های ایران است که در شمال شرق اندیمشک و پشت دو کوه شاداب قرار گرفته و جلوه زیبایی به حوزه‌ بخشیده است. وجود تعدادی جزیره کوچک و بزرگ که روی آنان انبوهی از فضای سبز کُنار و بادام کوهی به چشم میخورد، جلوه خاصی به دریاچه داده است.

ورزش های آبی دریاچه شهیون دزفول

وجود منابع سرشار آب و پوشش گیاهی متنوع در حیطه دریاچه شهیون دزفول، علاوه بر تولید مناظر زیبا و بی بدیل، زمینه‌ های قابل قبولی را برای انجام ورزش‌ های تابستانی و تفریحات آبی به‌وجود آورده است. در فضای این دریاچه و همینطور رودخانه ‌ای که از شهر دزفول می‌ گذرد، قابلیت انجام ورزش‌ های شنا، قایق رانی، اسکی روی آب و ماهیگیری میسر ‌است.

دریاچه شهیون دزفول در وضعیت پرآبی و کم ‌آبی دارنده وسعت تقریبا گوناگون است، هرچند به‌طور میانگین نزدیک به شش هزار هکتار وسعت دارااست و عمق آن هم تا ۵۰ متر متغیر است، دمای آب هم در نقاط متعدد دریاچه گوناگون است و ماهی غیر ساکن قزل آلا رنگین کمان در آن معاش می نماید.

دانستنی: دریاچه دوقلو آبدانان یکی دیگر از دریاچه های زیبای استان ایلام است که اگر می خواهید درباره آن اطلاعاتی کسب کنید، می توانید به این صفحه مراجعه کنید. 

اکو سیستم دریاچه شهیون دزفول

ماهی‌ های این دریاچه به طور معمول ماهی‌ های رودخانه ای می‌باشند، البته این ماهی ‌ها در دریاچه هم وجود دارند و به معاش در آن عادت کرده ‌اند. حیات در دریاچه منجر شده که ماهی ‌ها از مواد معدنی دریاچه تغذیه نمایند و گوناگونی فراوانی را به وجود بیاورند.

دریاچه شهیون دزفول و رودخانه دز به دلیل موقعیت و عدم آلودگی و ورود فاضلاب یکی از مهم‌ترین منابع ساخت آبزیان آب شیرین در استان خوزستان است، به طوری ‌که صید و بهره‌برداری از ماهیان دریاچه یکی از  منابع تأمین معشیت ساکنان ناحیه است.

آب این دریاچه از ارتفاعات اراک و الیگودرز سرچشمه گرفته و بعداز عبور از کوه ‌های زاگرس و اخذ ریز آبه ‌های دوچندان وارد این دریاچه می‌ گردد. رودخانه دز از دو شاخه کلیدی به اسم سزار و بختیاری تشکیل می‌ گردد. رود سزار در شمالی‌ ترین نصیب حوزه جریان دارد و دربرگیرنده سه شاخه ماربره، تیره و سبزه است. رود بختیاری دو‌مین سرشاخه دارای اهمیت رودخانه دز است که در چهل کیلومتری اتصال سرخاب به رود سزار می ‌پیوندد.

رودخانه دز بعد از سد دز و عبور از دره عمیق حد فاصل قلعه شاداب و کوه تنگوان در غرب وارد دشت خوزستان شده و از بین شهر دزفول عبور می کند، بعداز عبور از بیشه دز و ناحیه تحت حفاظت دز ( پناهگاه حیات وحش و ناحیه حفاظت شده دز ) در محل بند قیر به رودخانه کارون می‌ پیوندد و کارون بزرگ صورت می‌گیرد.

درباچه شهیون دزفول نقش مهمی در ناحیه ایفا می ‌کند و معاش آبزیان و پرنده ها حوزه‌ به آن بستگی دارد .

مسیر دسترسی
دریاچه شهیون دزفول در، ۲۳ کیلومتری شمال شرق اندیمشک واقع شده‌است.