دریاچه سیاه گاو یا دریاچه دوقلو آبدانان

دریاچه دوقلو آبدانان در استان ایلام قرار گرفته است. رودخانه سیاه گاو از میان دره‎ های کبیر کوه که در جنوب شرقی آبدانان قرار گرفته، عبور می‎کند و درنهایت به دریاچه دوقلو سیاه گاو  می‎ریزند.

دریاچه دوقلو آبدانان

دریاچه دوقلو آبدانان

این دریاچه همان‎طور که از اسمش پیدا است، از دو قسمت تشکیل شده که آب دریاچه اول به دلیل اختلاف سطح به دریاچه دوم می‎ریزد. درنهایت آبی که از دریاچه دوم خارج می‌شود به صورت رودی جاری می‎شود و زمین‎های کشاورزی آبدانان را آبیاری می‎کند.

دو حوضچه طبیعی توسط یک کانال ۱۰ متری به یکدیگر متصل می‎شوند که عرض آن ۸ متر و عمق آن ۳ الی ۴ متر و در طول ۷۰ متری به طور طبیعی ساخته شده است. آب این دریاچه به حدی زلال است که می‎توان حرکت ماهی‎ ها را به راحتی در آن دید.

ناگفته نماند که دریاچه دوقلو آبدانان قدمتی هزاران ساله دارد و یکی از پدیده‎های کهن زمین‎ شناختی در استان ایلام به شمار می‎رود. فرآیند فرسایش و تغییرات زمین باعث شده تا این دریاچه چنین شکلی به خود بگیرد.

دریاچه دوقلو آبدانان

دریاچه دوقلو آبدانان

یکی از مهم‎ترین ویژگی‎های دریاچه دوقلو وجود املاح معدنی است. این ویژگی ها موجب شده است که دریاچه، آبی شیرین و قابل شرب داشته باشد که سرشار از املاح معدنی مخصوصا گوگرد است.

همچنین آب این دریاچه فضای مناسبی برای رویش گیاهانی چون گَوَن، تمشک، انجیر و بید هم پدید آورده است. ناگفته نماند که وجود ماهی در دل آب چشمه باعث رونق ماهیگیری در آن نیز شده است.

در بهار و تابستان و به خصوص ایام نوروز، سیاه ‌چادر های عشایری در اطراف دریاچه دوقلو آبدانان برپا می‌ شود و شما می‌توانید خوراکی ‌های عشایری را در دل طبیعت بچشید.

برای رسیدن به دریاچه دوقلو آبدانان، باید از داخل شهر آبدانان مسیری ۸ کیلومتری را پیمود و با عبور از یک پل و پس از یک پیاده ‌روی کوتاه به دریاچه برسانید. گفتنی است فاصله این دریاچه با شهر ایلام حدود ۳ ساعت و همچنین فاصله سیاه گاو با شهرستان آبدانان ۳۰ دقیقه است.