دریاچه عروس یا این که دریاچه حلیمه جان یکی از زیباترین مکان های گردشگری در استان گیلان محسوب می شود، در روستای حلیمه جان از توابع بخش بخشش آباد و بلوکات شهرستان رودبار واقع شده‌است. این دریاچه که به دو رنگ بودن شهرت دارد، با هنرمندی باد و جلبک های روی دریاچه تصویر زیبایی به وجود آورده است. قبل از ظهر رنگ بیشه و عصر رنگ آسمان در آن نمایان است. حلیمه جان مسیر جنگلی خارق العاده و زیبایی دارد که پیاده روی و گوش دادن به سرود پرنده ها چشم و گوش هر گردشگری را نوازش می کند . دریاچه حلیمه جان یا این که دریاچه عروس یکی‌ از زیباترین های شهرستان رودبار است که در روستای حلیمه جان جای‌ دارد. اگر می خواهید بهتر با دریاجه حلیمه جان رودبار آشنا شوید، با ما در ادامه همراه باشید.

 

گل های زیبا و طبیعت دریاچه حلیمه جان

 

همه چیز درمورد دریاچه حلیمه جان

این روستا یکی بکرترین و خوش آب و هواترین بخش ها استان گیلان به شمار می ‌رود. زمین های کشاورزی اطراف این آبادی وجود دارند و شغل اصلی مردمان این روستا کشاورزی و ساخت صنعت های دستی است. یکی از دلایلی که مردم را سمت این ناحیه می کشاند وجود دریاچه ای بنام عروس یا این که حلیمه جان است. دلیل نام گذاری این دریاچه در حقیقت معلوم نیست.

دریاچه حلیمه جان به دلیل درختان بکر اطراف آن زیبایی های خاصی دارد. یکی‌از دلایلی که منجر مجذوب شدن گردشگران به‌ این دریاچه می شود دورنگ بودن آن است. هنگام صبح جلبک ‌ها سطح دریاچه را می پوشانند که با نزدیک شدن به ساعت ها میانی روز با وزش باد این جلبک‌ ها روی آب کنار رفته و رنگ آبی آب دریاچه آن نمایان می شود. ممکن است این خود نمایی رنگین (سبز و آبی‌)،  اسم دریاچه را به عروس شهرت داده است.

زمین سرسبز با طبیعت اطراف دریاچه که تصویر آ‌نها در آب منعکس شده‌است، فضایی رویایی خلق می ‌کند. چشم‌ انداز زیبای کوه درفک در منطقه هم از سایر جاذبه های طبیعی استان گیلان است که می ‌توانید با ثبت این مکان زیبا در کادر دوربین، سفر خود را به یادماندنی کنید.

کمپ زدن در نزدیکی دریاچه عروس یا این که حلیمه جان و تمرین یوگا، تجربه‌ ای مختلف و ماندگار برایتان خواهد بود. فضای سبز گردان و عاشقان عکاسی سالانه در فصل بهار روستای حلیمه جان و دریاچه عروس را برای مسافرت انتخاب می کنند تا کمی از طبیعت منحصر به فرد ان لذت ببرند.

 

تصویر دریاچه حلیمه جان رودبار

بهترین زمان برای سفر به روستا و دریاچه حلیمه جان

مناسب ترین زمان برای مسافرت به‌این روستا و بازدید از بخش های منحصر به فرد آن فصل تابستان و فصل بهار است. این روستا در ارتفاعات جای دارد در فصل تابستان هم دارای هوایی خنک است. فصل های زمستان و پاییز هم برای تماشا زیبایی این روستا بسیار مناسب است. البته امکان کمپ زدن در حوالی این دریاچه به خاطر گل آلود بودن مسیر های اطراف آن نیست ولی میتوان عکس های زیبایی از درختان اطراف گرفت.

 

تجهیزات رفاهی و توریسمی حلیمه جان

در سالیان اخیر که‌ این دریاچه مورد توجه گردشگران قرار گرفته است، هنوز مجتمع های رفاهی در نزدیکی آن ساخته نشده است و همین موجب بکر ماندن فضای سبز این حوزه‌ شده‌است. ولی ساکنین این ناحیه با گرفتن مجوزها در حال ساخت آلاچیق هایی در نزدیکی این دریاچه می باشند و قابلیت قایق سواری هم وجود دارد. در روستای حلیمه جان قابلیت اجاره منزل یا این که اتاق موجود است.

 

طبیعت زیبای دریاچه حلیمه جان

 

مسیر دسترسی دریاچه حلیمه جان

همان طور که اشاره شد این آبادی و دریاچه در بخش بخشش آباد شهرستان رودبار جای‌دارد. بهترین راه دسترسی به روستای حلیمه جان، آزادراه تهران – قزوین است. آزاده راه را در راستای منجیل و رودبار طی میکنید تا به توتکابن برسید و آن‌گاه تابلوی روستای حلیمه جان را دیدید وارد خروجی روستای حلمیه جان شوید. از آبادی تا دریاچه عروس نیاز به پیاده روی است که‌ این دریاچه  ارزش یک راهپیمایی کوتاه را دارد. میتوانید از اهل یک محل سوال فرمایید و نزدیک ترین و راحت ترین مسیر را برای پیاده روی تا دریاچه تعیین کنید.