دره نی گاه، پیمایش 20 کیلومتری

دره نی گاه از جاذبه های چشمگیر استان لرستان

دره نی گاه یا این که دره نگار یکی‌ از دره های بکر و کم رفت و آمد زاگرس است که بوسیله رودی از دریاچه گهر سر چشمه می‌گیرد، صورت گرفته است. این دره از حدود ۶ کیلومتری دریاچه گهر شروع و نسبتاً بیست کیلومتر طول دارد و در غایت به روستای تی ختم میشود.

در حین مسیر رودخانه، تعدادی دره از جمله دره گردو و دره خرس هم به دره نی گاه وارد میشود و همین سبب ساز پر آب شدن رودخانه شده ‌است. زیبایی این دره به خاطر بکر و دست نخورده بودن و صورت صخره هایی بلند با برش هایی طبیعی و رودخانه زلال است که از میان دره می گذرد. همینطور در بخش های متعدد دره نی گاه و صخره های اطراف آن آبشارهای بلندی است که زیبایی ناحیه را دو چندان می نماید.

حیطه دره نی گاه از بخشها حفاظت شده اشترانکوه است و دارنده پاسگاه محیط زیست می‌باشد.
دره نی گاه در استان لرستان و در شهرستان دورود واقع شده ‌است. این دره صخره ای دارنده رود و آبشارهایی غران است،

آب روخانه های دره گردو و دره خرس هم به رود دره نی گاه طولانی تر می شود و آن را پرخروش می نماید. رودخانه ای که از در میان دره نی گاه می گذرد سپید آب است که از امتداد دریاچه گهر بعد از طی یک کیلومتر به دره نی گاه ( به پهنا حدود ۵۰۰ متر ) می‌رسد.

این دره را اکثر زمان ها فضای طبیعت گردان ماهر و کوهنوردان میشناسند و در فتح قله اشترانکوه یا این که سفر به دریاچه گهر، حتما وقتی را به استراحت و گشت و گذار در دره نی گاه اختصاص می دهند.

در بخش های متفاوت دره نی گاه و صخره های اطراف آن آبشار های بلندی مشاهده می شود که زیبایی این حیطه را زیاد می نماید. برخی از این آبشارها ارتفاعی بیشتر از صد متر دارا هستند که کمتر جایی می توان آبشارهایی به‌این بلندی روئت کرد . چشمه های آب هم در چندین نقطه ای موجود است.

دره نی گاه

خزینه و آبتنی در آب دوچندان پاک رودخانه مضاعف دلچسب و شادی بخش است . این رودخانه از کم رودخانه هایی است که خوشبختانه هنوز سلامت ما‌نده و نمیتوان در آب یا این که کناره های آن پسماندهای انسانی مشاهده کرد.

در حین دره گیاهان خوراکی مانند ریواس و فضای سبز میوه مانند انجیر، گردو و بادام بسیار به دیده میخورد. دسته هاي جانوري اين حیطه اکثر وقت ها حيواناتي نظير خرس، پلنگ، گربه وحشي، روباه، گرگ، گراز و نوع هاي پرندگان متفاوت و زيبا ميباشد.

دره نوردی در نی گاه

برای دیدن این دره نیز می توان از اولِ دره یعنی سمت دریاچه گهر وارد شد و نیز از سوی پایان یعنی روستای تی. کشف کردن مسیر در حین دره طاقت فرسا نیست. زیرا در هر حال در میان دو دیواره در حدود نیز می بایست تکان نمائید. خیلی جاها سنگ چین موجود هست و پاکوب نیز گهگاه دیده میشود.

اما بارها بایستی جهت جنبش را از سوی راست و چپ رودخانه تغییر تحول اعطا کرد که نیازمند عبورهای مکرر از رودخانه است. به دلیل لبریز آب بودن رودخانه خیلی جاها این عبور فارغ از ابزار , ناممکن و فراوان خطرناک بنظر می رسد. شدت جریان آب رودخانه زیادتر از حدی است که بتوان فارغ از تجهیزات از آن گذر کرد و در سمت دیگر دره رفت. آشنا نبودن با ابزارها و فوت و فن این فعالیت ممکن است اتفاق ساز شود.

فرارو گریز از دره ممکن نیست و در تمام ارتفاع مسیر دیواره های بلند و صعب العبور صخره ای دره را محصور نموده است. علاوه بر این میان مسیر هیچ روستا و عشایری نیست. با کلیه این اوصاف جایی جالب است و به مشقت های آن می ارزد.

دره نی گاه
دره نی گاه

برای رفتن به دره نی گاه از شهر دورود بسمت چشمه خیه بنا شده در جنوب شرق شهرحرکت نموده، بعد از وصال به پایان جاده آسفالته پیاده شده و به طرف گردنه گله چیر جنبش نمایید. بعداز وصال به گردنه گله چیر بجای ادامه مسیر معمول براست متمایل شده و در جهت جنوب وارد مسیر چشمه گردو و دره خرسها گردید و بعد از طی مسیری نزدیک به ۴ کیلومتر و گذر از چشمه گردو به رودخانه گهر می رسید.

نکته حائض اهمیت پیمایش ۲۰۰ متر پایان این مسیر است که بایستی از مسیری صعب العبور در کناره صخره ها و دوچندان مرتفع طی شود . مسیر را در امتداد رودخانه ادامه دهید. دره نی گاه بعد از چشمه پنبه عمل تنگتر می شود تا جاییکه در اکثری از نقاط برای ادامه مسیر می بایست از درون آب رد شد چون دیواره های صخره ای مضاعف بلند از دو طرف آنچنان به نیز نزدیک گردیده اند که خط مش عبوری از کناره آب نیست.

کوه ها و درختان این حوزه‌ در دسته خویش بی سابقه است. تردد در آن مضاعف کم است بطوری که در حالتی که علامتی در محل اطراق خویش بگذارید دفعه سپس آنرا خواهید یافت.

وجود حیواناتی مثل مار، عقرب، رتیل، گراز و خرس ریزشهای مضاعف پهناور در حین دره و عدم دسترسی به هیچگونه تجهیزات تا کیلومترها، تمامی و همگی از این دره محیطی وهمناک ساخته که در صورت عدم احاطه به محیط و تعداد کم نفرات رفتن به آنجا به دور از احتیاط است. هر چه درسمت ذیل دره جنبش نمائید صحنه ها و مناظر مسیر فراوان خوشگل خیس و بی بدیل خیس میشود.

شکافها ی دره مشرف به رودخانه به صورت کلی ارتفاع مسیر تا انتهای دره دوچندان دوچندان است، که برخی از آن‌ها چه بسا تا یکسری صد متر در دل کوه ادامه دارا هستند و از میانشان چشمه ای هم روان است. پهنا دره دوچندان کم است بحدی که در اکثری از جاهها تنها رودخانه از آن عبور می نماید و در طول روز هم تنها چندین ساعت آفتاب بخود می بیند.

دره نی گاه

محصول کوه صخره ای با تکه های بزرگ البته بدون نقص نیست بلکه در اکثری از جاها ظاهرا ( از فشرده شدن لایه لایه خاک و تکه های بزگ و کوچک قلوه سنگ صخره هایی عظیم تولید شده که در نقاطی تا تعدادی صد متر به بالا ادامه پیدا نموده است . نکته دیدنی دیگر راههای زیادی است که بصورت به طور کامل ( ارگانیک روی این صخره ها ساخت شده و بعضا تا چندین صد متر این صخره ها را به دور می زند و بشکل پر پیچ و خم تا میانه یا این که چه بسا تا بالای صخره ادامه می‌یابد.

در‌صورتی‌که می‌خواهید از دره طول بگیرید تا به ته دره مشاهده کرد داشته و عکس بگیرید فراوان احتیاط نمایید زیرا جنبش در لای صخره ها با وجود پهنای مطلوب زیاد خطرناک است به این دلیل‌که با کوچکترین لغزشی دره یک سری صد متری منتظر است.

با این وجود در یک سری نقطه هم خط مش بقدری عریض می شود که میتوانید در آن بالا خیمه هم بزنید.
صخره هایی هم در اکثری از نقاط دره بدلایل یخزدگی در فصل زمستان و احتمالا نیز زمین لرزه در حین مسیر و بخصوص میانه مسیر دره نی گاه بشدت ریزشی هستند.

بشکلی که در مناطقی سنگهای دوچندان عظیمی مسیر رودخانه را بسته اند و بایستی از روی آن‌ها یا این که در بعضا موردها از لابلایشان ادامه مسیر اعطا کرد.

نکته جذاب دیگر آبشار زیاد زیبایی است که در میانه مسیر خویش به رودخانه حیاتی دره می ریزد و آب را نسبتاً ۲ برابر می نماید. برای دیدن این آبشار می بایست تعدادی صد متر بالا بروید.

دره نی گاه در یک سری کیلومتر پایان و پیشین از وصال به روستای تی عریض خیس می شود تا جایی که در ۲ کیلومتری قریه کوهها به طور کامل ( از نیز مسافت می‌گیرند , طبیعت انبوه و زیبای بلوط و زمینهای کشت دیم قریه هویدا می شود.

بجای خروج از انتهای دره نیگاه، از دره گردو میتوان بالا رفته و خویش را به پارکینگ رساند. این مسیر کوتاهتر البته به شدت سنگین وزن خیس است، چون دره گردو شیب نسبتاَ تندتری داراست و خصوصاً هنگام بالا رفتن مقداری دشوار بنظر میرسد.

در مسیر رجوع ( از روستای تی در سوی دورود ) از روستاهای پیرعبدالله، عمارت و برآفتاب خوا‌هیم گذشت. بعد از طی نیمی از این مسیر ۳۵ کیومتری راه‌آهن جنوب در بین دره و حدودا ( ۲۰۰ متر تحت خیس از جاده پیدا است . بعداز آن به پایانه راه‌آهن قارون می رسیم. این مسیر روستای عمارت تا دورود مسیری فراوان مرتفع و خوشگل داراست.

سفارش های مسافرت به دره نی گاه

گذشته از تکان در راستای دره از پاسگاه های محیط زیست، داده ها کافی بگیرید و بعد به جهت دره بروید. ارتفاع این دره را می توان در زمان حدود ۹ ساعت طی کرد اما درصورتی که دربین مسیر استراحت فرمائید به زمان بیشتری نیاز دارید.

پس خوب تر است دو روز را به‌این سفر اختصاص دهید و شبی را درین حیطه سپری کرده و در صورت قابلیت و امکان به دریاچه گهر هم بروید. در حین مسیر حتما از بخش های مشخص و معلوم و مسیرهای پاکوب عبور فرمائید

در‌حالتی که راهنما همراه شما فقدان، هیچ گاه به مسیرهای فرعی و خطرناک وارد نشوید تا سفری ایمن و بشاش را به سالم بگذرانید. همینطور برای عبور از آب حتما امکانات واجب به همراه داشته باشید تا در جریان شدید آب بتوانید به سالم عبور نمایید.

مقالات مرتبط برای شما

کال جنی طبس یا همان دره جن ها

دره ای که در نزد بومیان به دره جن‌ ها معروف است کال جنی طبس نیز نام دارد. کال به …

رستوران ارکیده با 6 شعبه، از بهترین رستوران های تهران

مجموعه رستوران ارکیده تهران با سابقه ای بیش از شصت سال و تجربه کار در پایتخت ایران به همراه شش …

بهترین لیست وسایل کمپینگ

بر عکس سفرهای معمولی که اگر چیزی را فراموش کنید، می‌ توانید به نزدیک‌ ترین فروشگاه رفته و آن را …

با اصطلاحات طبیعت گردی آشنا شویم

یکی از سفر هایی که این روز ها در بین تمامی گردشگران فارق از هر سنی که باشند بسیار پر …

تنگه کافرین استان ایلام

تنگه کافرین استان ایلام یکی از دره های بکر عروس زاگرس است،که در بدره واقع شده است. این استان تنگه‌ …

برترین مراکز خرید کرمان در سال 99

مراکز خرید کرمان به ‌نوعی با تمام جاذبه ‌های توریسم این شهر گره خورده‌اند، هر جا که یک بنای تاریخی …