دره نی گاه یا این که دره نگار یکی‌ از دره های بکر و کم تردد زاگرس است که بوسیله رودی که از دریاچه گهر سر چشمه می‌گیرد، ایجاد شده است. این دره از حدود ۶ کیلومتری دریاچه گهر شروع و حدوداً بیست کیلومتر طول دارد و در نهایت به روستای تی ختم میشود.

در  مسیر رودخانه، تعدادی دره از جمله دره گردو و دره خرس هم به دره نی گاه وارد میشود و همین خاطر باعث پر آب شدن رودخانه شده ‌است. زیبایی این دره به خاطر بکر و دست نخورده بودن و شکل صخره هایی بلند با برش هایی طبیعی و رودخانه زلال است که از میان دره می گذرد. همینطور در بخش های متفاوت دره نی گاه و صخره های اطراف آن آبشارهای بلندی است که زیبایی ناحیه را دو چندان کرده است.

 

آپدیت شده در تاریخ ۱۴۰۰/۰۲/۱۲

 

معرفی دره نی گاه دورود

منطقه دره نی گاه از بخش های حفاظت شده اشترانکوه است و دارای پاسگاه محیط زیست می‌باشد. دره نی گاه در استان لرستان و در شهرستان دورود واقع شده ‌است.. این دره صخره ای دارای رود و آبشارهایی خروشان و شگفت انگیزی است،

آب روخانه های دره گردو و دره خرس هم به رود دره نی گاه اضافه می شود و آن را خروشان تر می کند. رودخانه ای که از میان دره نی گاه می گذرد سپید آب است که از امتداد دریاچه گهر بعد از گذشت یک کیلومتر به دره نی گاه (به پهنا حدود ۵۰۰ متر) می‌رسد. این دره را بیشتر طبیعت گردان ماهر و کوهنوردان میشناسند. پیشنهاد می کنیم در فتح قله اشترانکوه یا این که سفر به دریاچه گهر، حتما وقتی را به استراحت و گشت و گذار در دره نی گاه اختصاص می دهند.

در بخش های متفاوت دره نی گاه و صخره های اطراف آن آبشار های بلندی مشاهده می شود که زیبایی این منطقه را بیش از پیش کرده است. برخی از این آبشارها ارتفاعی بیشتر از صد متر دارند که کمتر جایی می توان آبشارهایی به‌این بلندی دید. چشمه های آب هم در چندین بخش دیگر موجود است.

حمام و آبتنی در آب بسیار پاک رودخانه بسیار دلچسب و شادی بخش است. این رودخانه از معدود رودخانه هایی است که خوشبختانه هنوز سالم ما‌نده و نمیتوان در آب یا این که کناره های آن پسماندهای انسانی مشاهده کرد. در کنار دره گیاهان خوراکی مانند ریواس و میوه هایی مانند انجیر، گردو و بادام بسیار دیده می شود. دسته های جانوری این منطقه اکثر وقت ها حیواناتی نظیر خرس، پلنگ، گربه وحشی، روباه، گرگ، گراز و نوع های پرندگان متفاوت و زیبا می باشد.

 

رودخانه زیبا دره نی گاه لرستان

تصویر زیبایی از رودخانه دره نی گاه لرستان

 

دره نوردی در دره نی گاه

برای دیدن این دره نیز می توان از اولِ دره یعنی سمت دریاچه گهر وارد شد و از روستای تی خارج شد. پیدا کردن مسیر دره سخت نیست. چرا که در هر حال باید میان دو دیواره در نزدیکی هم جابجا شوید. در بسیاری از قسمت ها سنگ چین وجود دارد و گاهی پجای پا نیز دیده میشود.

اما بارها باید جهت حرکت را از سمت راست و چپ رودخانه تغییر داد که همین کار نیازمند عبورهای مکرر از رودخانه است. به دلیل پر آب بودن رودخانه خیلی جاها این عبور بدون وسایل مورد نیاز، امکان پذیر نمی باشد و بسیار خطرناک است. شدت جریان آب رودخانه زیادتر از حدی است که بتوان بدون تجهیزات از آن گذر کرد و به سمت دیگر دره رفت. آشنا نبودن با ابزارها و فوت و فن این کار ممکن است خطر ساز شود.

فرارو گریز از دره ممکن نیست و در تمام طول مسیر دیواره های بلند و صعب العبور صخره ای دره را محصور کرده است. علاوه بر این، میان مسیر هیچ روستا و عشایری نیست. با همه این اوصاف دره نی اه مکانی زیبا است که دره نوردی در آن با همه سختی هایش می ارزد.

 

موقعیت جغرافیایی دره نی گاه

دره نی گاه از شهر دورود به سمت چشمه خیه (خرم) واقع شده است. برای رسیدن به این دره از جنوب شرق شهرحرکت کرده، بعد از رسیدن به پایان جاده آسفالت پیاده شده و به طرف گردنه گله چیر حرکت نمایید. بعداز رسیدن به گردنه گله چیر بجای ادامه مسیر معمولی به سمت راست متمایل شده و در جهت جنوب وارد مسیر چشمه گردو و دره خرس ها شوید. بعد از طی مسیری نزدیک به ۴ کیلومتر و گذر از چشمه گردو به رودخانه گهر می رسید.

نکته حائض اهمیت پیمایش ۲۰۰ متر پایان این مسیر است که بایستی از مسیری صعب العبور در کناره صخره های بسیار مرتفع عبور کنید. مسیر را در امتداد رودخانه ادامه دهید. دره نی گاه بعد از چشمه پنبه بسیار تنگتر می شود تا جاییکه در بسیاری از نقاط برای ادامه مسیر می بایست از درون آب رد شد؛ چون دیواره های صخره ای بسیار بلند از دو طرف آنچنان به هم نزدیک گردیده اند که راه عبوری از کناره آب نیست.

کوه ها و درختان این منطقه در نوع خودشان بی نظیر هستند. تردد در این مسیر بسیار است؛ به طوری که اگر علامتی در محل اطراف خویش بگذارید دفعه بعدی آن را خواهید یافت. وجود حیواناتی مثل مار، عقرب، رتیل، گراز و خرس و ریزشهای بسیار گسترده در اطراف دره و عدم دسترسی به هیچگونه تجهیزات تا کیلومترها، تهمه و همه از این دره محیطی تزسناک ساخته است.

در صورت عدم آشنایی با محیط و تعداد کم نفرات، رفتن به آنجا خطرناک است. هر چه به سمت پایین دره حرکت نمائید، صحنه ها و مناظر مسیر بسیار زیباتر و بکرتر می شود. شکاف های دره مشرف به رودخانه به صورت کلی در طی مسیر تا انتهای دره بسیار مرتفع است، که برخی از آن‌ها  تا چند صد متر در دل کوه ادامه دارد و از میان آن ها چشمه ای هم روان است. پهنا دره بسیار کم است. به حدی که در بسیاری از جاه ها تنها رودخانه از آن عبور می نماید و در طول روز هم تنها چندین ساعت آفتاب به خود می بیند.

 

تصویر رودخانه زیبا دره نی گاه

مسیر رودخانه دره نی گاه

 

صخره نوردی در دره نی گاه لرستان

ساختار کوه صخره ای با تکه های بزرگ بدون نقص نیست و در بسیاری از جاها ظاهراً از فشرده شدن لایه لایه خاک و تکه های بزگ و کوچک قلوه سنگ صخره هایی عظیم تولید شده که در نقاطی تا بیش از صد متر به بالا ادامه پیدا کرده است. نکته دیدنی دیگر راه های زیادی است که به صورت کاملاً طبیعی روی این صخره ها ساخته شده و بعضاً تا چند صد متری این صخره ها را دور می زند و به شکل پر پیچ و خم تا میانه یا تا بالای صخره ادامه می‌یابد.

در‌صورتی‌که می‌خواهید از دره ارتفاع بگیرید تا ته دره دید داشته باشید و عکس بگیرید بسیار احتیاط کنید زیرا حرکت در لای صخره ها با وجود پهنای مناسب بسیار زیاد خطرناک است. چرا که با کوچکترین لغزشی دره چند صد متری منتظر است. با این وجود در چند نقطه هم مسیر به قدری عریض می شود که می توانید در آن بالا چادر هم بزنید.
صخره هایی هم در بسیاری از نقاط دره به دلایل یخ زدگی در فصل زمستان و احتمالاً هم زمین لرزه در حین مسیر و به خصوص میانه مسیر دره نی گاه به شدت ریزشی هستند. به شکلی که در مناطقی سنگ های بسیار بزرگی مسیر رودخانه را بسته اند و بایستی از روی آن‌ها یا این که در برخی اوقات از لابلای آن ها ادامه مسیر را طی کرد. نکته جذاب دیگر آبشار بسیار زیبایی است که در میانه مسیر خود به رودخانه اصلی دره می ریزد و آب را نسبتاً ۲ برابر می کند.

برای دیدن این آبشار می بایست حدوداً صد متر بالا بروید. دره نی گاه در چند کیلومتری پایان و پیش از رسیدن به روستای تی عریض تر می شود؛ تا جایی که در ۲ کیلومتری قریه کوه ها به طور کامل از هم فاصله می‌گیرند و طبیعت انبوه و زیبای بلوط و زمین های کشت دیم قریه هویدا می شود. به جای خروج از انتهای دره نیگاه، از دره گردو میتوان بالا رفت و خود را به پارکینگ رساند. این مسیر کوتاه تر و البته به شدت سنگین تر است، چون دره گردو شیب نسبتاَ تندتری دارد و خصوصاً هنگام بالا رفتن مقداری سخت بنظر میرسد.

در مسیر بازگشت (از روستای تی به سمت دورود) از روستاهای پیرعبدالله، عمارت و برآفتاب خوا‌هیم گذشت. بعد از طی نیمی از این مسیر، ۳۵ کیومتری راه‌آهن جنوب در بین دره حدوداً ۲۰۰ متر پایین تر از جاده مشخص است. بعداز آن به پایانه راه‌آهن قارون می رسیم.  این مسیر روستای عمارت تا دورود مسیری بسیار مرتفع و خوشگل دارد.

 

تصویر صخره های دره نی گاه

شکاف آبشار در دره نی گاه

 

توصیه های سفر به دره نی گاه

  • پیش از حرکت در راستای دره از پاسگاه های محیط زیست، اطلاعات کافی بگیرید و بعد به سمت دره بروید. ارتفاع این دره را می توان در زمان حدود ۹ ساعت طی کرد اما درصورتی که دربین مسیر استراحت فرمائید به زمان بیشتری نیاز دارید.
  • بهتر است دو روز را به‌این سفر اختصاص دهید و شبی را درین منطقه سپری کرده و در صورت امکان به دریاچه گهر هم بروید. در طول مسیر حتما از بخش های مشخص و معلوم و مسیرهای پاکوب عبور فرمائید.
  • در‌حالتی که راهنما همراه شما نبود، هیچ گاه به مسیرهای فرعی و خطرناک وارد نشوید تا سفری ایمن و آرام را به سلامت بگذرانید. همین طور برای عبور از آب حتما امکانات لازم را به همراه داشته باشید تا در جریان شدید آب بتوانید به سلامت عبور کنید.