سعدیه شیراز جذاب و دوست داشتنی

شیراز، شهر علم و هنر و فرهنگ پر از از مکان های خاص و معروف برای گردشگری و ثبت لحظاتی خاطره انگیز می باشد. میان کلیه مکان های دیدنی و جذاب شیراز، آرامگاه سعدی ملقب به سعدیه یکی از جاذبه های ویژه و منحصر به فرد شهر شیراز است. با ما همراه باشید تا با یکدیگر کلیه زیبایی ها، دانستنی ها و نکات کلیدی برای دیدار از سعدیه شهر شیراز را باهم بررسی کنیم.

تاریخ سعدیه

آرامگاه سعدی یا همان سعدیه شهر شیراز، در اصل خانقاهی بوده که سعدی سال های آخر عمر خود را در آن زندگی کرده است. این مکان تاریخی به هیچ عنوان شباهتی با ساختمان قشنگ و مسحور کننده فعلی ندارد. در اصل می شود گفت، آرامگاه سعدی محل زندگی او در سالهای آخر عمرش بوده است.

اولین بنا، بر مزار سعدی، تقریبا ۵۰ سال پس از فوت او ساخته شد. این ساختمان، تا به الان چند بار نوسازی شده است. این بنا، بر اساس آنچه در متون آمده است، بنایی متعلق به دوران زندیه بوده که از آجر و گچ ساخته شده است. بعد از سال ها، به دستور حاکم وقت فارس به دلیل های مختلف مثل اختلاف مذهب و … خانقاه آرامگاه سعدی که در باغ سعدیه بنا شده بود به شکل کامل مورد تخریب قرار می گیرد.

در دوره قاجار بسیاری سعی می کنند آرامگاه سعدی را دوباره زنده کرده و بسازند. ولی، این بنایی که اکنون در سعدیه شیراز تحت عنوان آرامگاه شیخ اجل، سعدی بزرگ خود را به نمایش گذاشته است، مرتبط به زمان پهلوی است. ولی خوب نا گفته نماند که قسمت هایی از سعدیه شیراز کنونی، پس از انقلاب کامل شد و یا اضافه می شود.

همه چیز در خصوص معماری و معمار سعدیعه  شیراز

شروع طراحی و ساخت سعدیه شیراز با بنای کنونی، سال ۱۳۳۱ می باشد. معمار این ساختمان محسن فروغ فرزند محمد علی فروغی بوده است. او نه تنها طراح آرامگاه سعدی بوده است، همچنین یکی از بهترین و به نام ترین استاد های دانشکده هنرهای زیبای تهران بوده است. بر اساس آنچه بعضی از کارشناسان گفته اند، طراحی ساختمان کنونی سعدیه شیراز یا به عبارتی همان آرامگاه سعدی از کاخ چهل ستون الهام گرفته است.

 

سعدیه شیراز

تصویر آرامگاه سعدی در سعدیه شیراز

آنچه برای بازدید باید از سعدیه شیراز بدانید

سعدیه شیراز، آرامگاه شیخ اجل، سعدی، در یکی از زیباترین و برجسته ترین خیابان های شهر علم و ادب، شیراز قرار دارد. شما می توانید از طریق بلوار زیبای بوستان به سعدیه شیراز دسترسی پیدا کنید.

این نکته را در نظر داشته باشید که سعدیه شیراز در اصل یک باغ مزار به حساب می آید. دلیل بهره گیری از ترکیب باغ به همراه المان های سرسبز ایرانی با آرمگاه سعدی، این است که باغ سعدیه شیراز در اصل به نوعی نماد آخرت و تصویری از بهشت بر آرامگاه سعدی می باشد.

آن چیز که به لحاظ معماری باید بدانید، بخش بندی سعدیه شیراز به دو بخش باغ سعدیه و آرامگاه سعدی می باشد.

ساختمان بنای آرامگاه سعدی، به شکل حرف L انگلیسی می باشد. از زیبایی های استفاده شده در معماری آرامگاه سعدی که باید به آن توجه کنید، این است که ساختمان قبر سعدی از نمای بیرونی به شکل مکعب می باشد، اما وقتی وارد فضای مقبره سعدی می شوید، با یک فضای ۸ ضلعی روبه رو می شوید.

مدل معماری سعدیه شیراز به شکلی است که به برون گرا معروف است و لقب دارد. یعنی از درون آرامگاه سعدی به محیط بیرون به آسانی دید دارید. در زمان بازدید از آرامگاه سعدی حتما این نکته را در ذهن خود مرور کنید.

آندره گدار، معمار کبیر و به نام فرانسوی، طراح ورودی خاص و دوست داشتنی سعدیه شیراز می باشد.

در جای جای آرامگاه سعدی، اشعاری از او قابل رویت است که حس خوب گشت و گذار در سعدیه شیراز را برای شما چند برابر می کند.

در ۷ گوشه بنای سعدیه شیراز، کتیبه هایی خطی قرار دارند و قابل رویت است که بر روی آن ها ابیاتی از شیخ اجل، سعدی به رشته تحریر درآمده است. اشعاری که از دل کتاب های بوستان و گلستان هستند.

دو حوض به شکل مستطیل و همچنین طراحی فضای سبز فضای سعدیه شیراز، همگی الهام گرفته از المان های معماری اصیل باغ های ایرانی می باشند. حوض هایی که در سعدیه شیراز قرار دارند و این باغ ایرانی خیلی مورد توجه توریست های خارجی که برای بازدید از آرامگاه سعدی به شیراز میروند می باشند.

در قسمت غربی مجموعه سعدیه شیراز، یک کتابخانه وجود دارد که در سال ۱۳۵۱ تاسیس شده است. اگر کتاب خوان هستید و اینکار برایتان جذاب است، می توانید به این کتابخانه که دارای ساختمانی سفید رنگ است سری بزنید.

درکنار مجموعه سعدی شیراز، شما می توانید طعم بهترین فالوده های اصل شیرازی و انواع گوناگون بستنی های سنتی را تجربه کنید. سعدیه شیراز در نزدیکی باغ دلگشا قرار دارد.

 

مطالب مرتبط: چند مورد از مکان های دیدنی شیراز

 

حوض ها

نکات جالب توجهی در خصوص حوضچه های دیدنی آرامگاه سعدی، وجود دارد.

با سابقه ترین و کهنه ترین نوشته ها در خصوص سعدیه شیراز، مربوط به گزارشی از ابن بطوطه است که ۳۵ سال بعد از مرگ سعدی از آرامگاه او به رشته تحریر درآمده است. در این گزارش ذکر شده است که با توجه به یک باور کهنه، آب حوضچه های آرامگاه سعدی، خاصیت  دارویی، درمانی و شفا بخش داشته است. به همین دلیل خیلی از بازدیدکنندگان آرامگاه سعدی، لباس های خود را در این حوضچه های سعدیه شیراز می شسته اند.

یکی دیگر از باورهای مرسوم به ویژه در بین ساکنین شیراز در خصوص آرامگاه سعدی، شستشو در آب حوضچه های سعدیه در شب چهارشنبه سوری است.

از جالب توجه ترین و باحال ترین قسمت های بازید از سعدیه شیراز، حوض ماهی است. این حوض در جلوی ایوان اصلی سعدیه شیراز و آرامگاه سعدی وجود دارد. خوب است این موضوع را بدانید، چشمه آب زلالی در زیر این حوض وجود داد. بسیاری از بازدیدکنندگان آرامگاه سعدی برای حاجت گرفتن از شیخ اجل، سعدی، سکه ای در این حوض می اندازند.

مراسم بزرگداشت سعدی 

مراسم بزرگداشت سعدی از آن شکل مراسم و جشن هایی است که حتی مسافران و بازدیدکنندگان بسیاری از کشورهای گوناگون برای شرکت در آن به ایران و شهر شیراز سفر می کند. مراسم بزرگداشت هنر و خاطره سعدی، اولین روز ماه اردیبهشت در سعدیه شیراز برگزار می شود.