امروز در این مقاله قصد داریم خوش طعم ترین غذاهای سنتی ایران را تا حدودی معرفی کنیم.

غذاهای سنتی گیلان

استان گیلان را می توان پرچم دار غذاهای ایرانی نام برد و لقب پر تنوع ترین غذاها را به آن داد. غذاهایی که در استان گیلان پخته و سرو میی شوند دارای عطر و طعمی مثال زدنی و به یاد ماندنی هستند که می توانند دل هر انسانی را ببرند. از ارکان اصلی که سبب می شوند غذاهای این دیار جزو خوش طعم ترین غذاهای سنتی ایران محسوب شوند، تنوع سبزیجات تازه ای است که در آن ها مورد استفاده قرار می گیرند. منوی غذاهای گیلان آنچنان طولانی و متنوع است که هر روز می توانید طعم تازه ای را بچشید.

باقالاقاتق

باقالاقاتق را می توان در زمره بی ضرر ترین و خوش طعم ترین غذاهای رشتی قرار داد. این غذا از خوش طعم ترین غذاهای سنتی ایران است. ترکیب اصلی تهیه این غذای بی نظیر  نوعی باقلای ویژه است که در استان گیلان کاشت و برداشت می شود.

در خصوص غذاهای شمالی به خصوص گیلان از قلم انداختن سیر به مانند گناهی نا بخشودنی است و این سبزی خوش عطر و طعم در این غذا نیز استفاده می شود. از دیگر ترکیبات باقالاقاتق تخم مرغ و شوید است. جالب است بدانید بسته به آن که چگونه این غذا را میل می کنید می توان از آن هم به عنوان پیش غذا و هم غذای اصلی یاد کرد.

میرزاقاسمی

هر جا سخن از غذای شمالی است نام میرزاقاسمی آنجا می درخشد. این غذای شمالی نیز هم به عنوان پیش غذا و هم غذای اصلی مورد استفاده قرار می گیرد. ترکیب اصلی این غذا بادمجان کبابی است و سیر و سیر و سیر و گوجه. با یک بار امتحان کردن این غذا بی برو برگرد مشتری ثابت آن می شوید و متوجه می شوید که چرا در لیست خوش طعم ترین غذا های سنتی ایران قرار گرفته است.

میرزاقاسمی از خوش طعم ترین غذاهای سنتی ایران

میرزا قاسمی یکی از معروف ترین غذاهای سنتی ایران

 

مازندران

به نظر من خوش سلیقگی در تهیه غذا را باید از شهر های شمال ایران آموخت؛ طرز استفاده از سبزیجات را یاد گرفت. مازرندان به مانند گیلان تنوع غذایی بالایی دارد، با اینکه بسیاری از غذاهای این دو شهر گاها مشترک هستند ولی باز هم تفاوت قائل می شویم و مازندران را در لیست غذایی خود قرار می دهیم.

مرغ شکم پر

از غذا هایی که اکثرا در همه شهر های ایران سرو می شود می توان به مرغ شکم پر اشاره کرد. ولی از حق نگذریم اصالت مرغ شکم پر با مازندران معنا می شود. مرغی درسته و درشت انتخاب می شود و کاملا تمیز می شود و آماده پر کردن می شود.

ترکیباتی که درون مرغ درسته قرار می گیرند عبارتند از انواع سبزیجات، پیاز داغ، گردو، زرشک، قیسی، آلو و آب نارنج که هر یک به گونه ای به جذابیت های این غذا اضافه می کنند. شاید برایتان جالب باشد بدانید که مازندرانی ‌ها علاوه بر مرغ، اردک شکم پر نیز در منوی غذایی خود دارند و بی شک در لیست خوش طعم ترین غذاهای سنتی ایران قرار می گیرد.

کدوبره

کدوبره مازندران یکی از خوش طعم ترین غذاهای سنتی ایران و بی ضرر ترین غذاهای سنتی است. کدوی سبز و سیب‌زمینی ترکیبات اصلی و کلیدی مورد استفاده برای پخت این غذا هستند. بعد از آن می توان به گوجه‌فرنگی، تخم‌مرغ، سیر و پیاز نیز اشاره کرد. چنانچه غذای کدوبره را با کدو تازه طبخ کنید، طعمی بی نظیر را در اختیار شما خواهد گذاشت.

 فارس

غذاهای لذیذ سنتی و  محلی تنها  به شهر های خطه شمال ختم نمی‌شود؛ برای مثال استان فارس نیز پر است از غذاهایی که برای آن سر و دست می شکنند. سعی کنید مسافرتی به شیراز را برنامه ریزی کنید و از غذاهای این شهر دوست داشتنی فیض کامل را ببرید.

کلم پلو

به نام ‌ترین غذای شیراز را می توان کلم پلو نامید که نا گفته نماند این غذا با کلم پلو هایی که در بقیه شهر های ایران سرو می شوند تفاوت دارد. به جز ترکیب کلم، از سبزیجات معطر، گوشت و ادویه‌جات در طبخ این غذای لذیذ استفاده می‌شود. پای ثابت کلم پلو شیرازی سالاد شیرازی معروف است و حتما باید در سفره تان به چشم بخورد. ای غذا از خوش طعم ترین غذاهای سنتی ایران به حساب می آید و طرفداران بسیاری دارد.