امروز در این مقاله قصد داریم به سراغ شهر دوست داشتنی تبریز برویم. شهری پر از غذا ها و خوردنی های جذابی که نمی شود دست رد به سینه آن ها زد. با ما همراه باشید تا خوراکی های جذاب تبریز را به شما معرفی کنیم.

اریس از خوراکی های جذاب تبریز

زمانی که حرف از خوراکی های جذاب تبریز به میان می آید نباید قدیمی ترین شیرینی تبریز را فراموش کنیم. اریس که در گویش محلی و سنتی سوت شیرینی سی نام دارد از ترکیبات جذابی تهیه می شود.

این ترکیبات عبارتند از پسته، وانیل، شکر، شیر، کاکائو، روغن حیوانی یا کره که همگی تشکیل دهنده عطر و طعمی به یاد ماندنی هستند.

زمانی که می خواهید اریس را تهیه کنید، ابتدا باید مواد اولیه گفته شده را به خوبی مخلوط کرده و سپس در ظرف لعابی یا مسی آن را حرارت دهید. این روند تا جایی ادامه دارد که مواد درون ظرف شروع به جوشیدن کند و غلظت بدست آمده مانند فرنی شود.

در قسمت دیگر کار سینی که با یک پلاستیک مساحت آن پوشیده شده داریم؛ مواد درون قابلمه مسی یا لعابی را روی سینی ریخته و آن را پهن می کنیم. زمانی که سفت شد و حالت مورد نظر را گرفت شروع به بریدن آن در ابعاد دلخواه می کنیم.

 

از سری مقالات تبریز: شهر تبریز و بهترین مکان های گردشگری | ۵ مورد

نوقا سوغات تبریز

نوقا یا لوکا یکی از بهترین خوراکی های جذاب تبریز است که طرفدارن بسیاری بین شیرینی دوستان دارد. طبق برخی مستندات و حرف هایی که نسل به نسل بین مردم چرخیده این خوراکی جذاب مربوط به خاورمیانه و اروپای جنوبی می شود.

ولی به طور کلی شناسنامه خاصی از این شیرینی وجود نداشته و کسی اطلاعی از مهد تولد آن ندارد. جالب است بدانید شیرینی نوقا در خیلی از کشور های دیگر نیز تولید می شود. کشور هایی مانند ایتالیا، اسپانیا و فرانسه که هر یک سبک خاص خود را دارند.

باقلوای تبریز

بسیار بی انصافی است اگر میان خوراکی های جذاب تبریز اسمی از باقلوای این شهر که زبان زد است نبریم. باقلوای تبریز از آن دسته شیرینی هایی است که هر شخصی یا یک بار طعم آن را چشیده و یا باید در لیست خوراکی های مورد نظرش نام آن را بنویسد.

خوراکی های جذاب تبریز - باقلوا

تصویر باقلوای تبریز

باقلوا تبریز نخستین بار از سوی آسیای میانه به کشورمان وارد شد. در طول زمان و شکل گیری کامل این خوراکی سبب شد طرفدار های متعددی در نقاط مختلف جهان بدست بیاورد. آنچه تبریز به دست مردم می رسد طعمی خاص و عطری دلپذیر دارد که ریشه در هل می دواند.

شیرینی لطیفه

یکی از خوراکی های جذاب تبریز  که به جرات می توان گفت محبوب دل همه ی ایرانیان است لطیفه نام دارد. لطیفه یک شیرینی خامه ای بسیار جذاب است که می تواند هوش از سر هر کسی ببرد و چه شود اگر محصول تبریز باشد.

ترکیبات این شیرینی تبریزی عبارتست از وانیل، بیکینگ پودر، پودر قند، نشاسته ذرت، آرد و تخم مرغ. تهیه کردن این شیرینی همانطور که می دانید به شکل خامه میان دو تکه نان نرم است که در آخر با پودر پسته تزئین می شود.