خانه تیمورتاش، بنایی است یادگاری از دوران قاجار در تهران که در این مقاله مورد بررسی قرار می دهیم. خانه‌ای که در زمان گذشته عبدالحسین خان تیمورتاش یکی از افراد قدرتمند دربار پهلوی اول در آن زندگی می‌کرد و اکنون میزبان موزه جنگ تهران است.

برای چه باید از خانه تیمورتاش دیدن کنید ؟

از محل زندگی یکی از وزیر های دربار پهلوی به اسم تیمورتاش دیدن می‌کنید. درون عمارت تیمورتاش موزه جنگ تهران برپاست و در آن سلاح‌های قدیمی را می توانید از نزدیک ‌ببینید. از عمارت‌های قدیمی متعلق به آخرین روز های دوران قاجار در تهران است که سابقه آن مربوط به حدود ۱۶۰ سال پیش است.
خانه تیمورتاش معماری خیلی زیبایی دارد. به آسانی با وسایل حمل و نقل عمومی می‌توانید به آن دسترسی داشته باشید و بازدید از آن رایگان است.

خانه تیمورتاش

آشنایی با خانه تیمورتاش | پذیرای موزه جنگ تهران

خانه تیمورتاش که اکنون آن ‌را به اسم موزه جنگ نیز می‌شناسند عمارتی متعلق به آخرین روز های زمان قاجار است که در میدان حر تهران و داخل دانشگاه جنگ قرار دارد. این بنا در آغاز محل زندگی عبدالحسین خان تیمورتاش، یکی از افراد قدرتمند دربار پهلوی اول بود. بعد از به قتل رسیدن  او در سال ۱۳۱۲ شمسی خانه و اموال او مصادره شد و در نهایت خانه‌ای که تیمورتاش زمانی در آن زندگی می‌کرد این بار و در سال ۹۵ و تحت عنوان موزه جنگ تهران به میزبان مهمانان خود تبدیل شد.

زمانی که داخل این بنای تاریخی می‌شوید بی تردید، هم معماری ساختمان برای‌ شما دیدنی خواهد بود و هم سلاح‌های سرد و گرمی که سیر تکامل ادوات جنگی و نظامی را به شما یادآور می‌شوند. همچنین سردیس‌هایی از شهدای ارتش مثل عباس بابایی، ابراهیم همتی، منصور ستاری و … نیز در قسمت ‌هایی از ساختمان به چشم می‌آیند.

خوب است این نکته را بدانید که سلاح‌های موجود در موزه در طول سال‌های قبل، به دست «امیرسرتیپ حسین ولیولند زمانی»، فرمانده دانشگاه فرماندهی و ستاد (دافوس) ارتش و ژنرال آجودان ریاست جمهوری جمع‌آوری و در این محیط قرار گرفته است و هیچ کدام از وسایل در لیست اموال شخصی تیمورتاش قرار نمی گیرد. عمارت تیمورتاش در ۲۵ مهر ۱۳۸۳ با شماره ۱۱۱۹۷ به ثبت ملی رسیده است.

خانه تیمورتاش | موزه جنگ تهران + تاریخچه

تاریخچه خانه تیمورتاش

پیش از آنکه از تاریخچه این عمارت صحبت کنیم باید این نکته را بدانید که در گزارش سازمان میراث این خانه را مربوط به دوره پهلوی اول می‌دانند. این اتفاق در حالی رخ داده است که در تابلوی معرفی خانه، قدمت آن را بیشتر از ۱۶۰ سال و متعلق به اوایل دوره ناصری عنوان کرده‌اند.

بیشتر منابع و کثب تاریخی اعتقاد دارند که گذشته این عمارت به زمان قاجار برمی‌گردد؛ زمانی که سلسله قاجار از بین رفت و رضاشاه روی کار آمد. تیمورتاش از افراد مهم و تاثیرگذار دستگاه حکومتی رضاشاه بود و برای سرنگونی قاجارها هم خیلی تلاش کرد.

در دوره پهلوی اول، تیمورتاش که در آن زمان وزیر دربار بود در سال ۱۳۰۲ هجری شمسی این بنا را از غلامحسین خان سالار محتشم خرید تا در آن زندگی کند. جالب است که این موضوع را بدانید غلامحسین خان سالار محتشم از ایلخانان مهم و اصلی ایل بختیاری و از فرماندهان فتح تهران پس از استبداد صغیر محمدعلی شاهی در سال ۱۲۸۸ هجری شمسی بود و در سال‌های ۱۲۹۰ و ۱۲۹۷ همچنین مقام وزیر جنگ دولت احمدشاه را داشت. بسیاری اعتقاد دارند که محتشم این خانه را در سال ۱۲۸۸ هجری شمسی از صاحب قبلی آن خریده است.

تیمورتاش در این عمارت زندگی کرد تا اینکه قدرت و محبوبیت و موثر بودنش در امور مملکت، شاه ایران را ترساند و او را مجبور کرد تا تیمورتاش را در زندان بیاندازد و در تاریخ ۹ مهر ۱۳۱۲ شمسی به قتل برساند.

بعد از قتل تیمورتاش و مصادره اموال و خانه او به‌ دست رضاخان، این خانه زمانی بی استفاده در گوشه ای ماند. با دستور رضاخان عمارتی خیلی بزرگ درست روبه‌روی خانه قبلی تیمورتاش ساختند و آن را به دانشگاه جنگ اختصاص دادند. با روی‌کارآمدن محمدرضا پهلوی، ساختمانی دیگر بین این دو ساختمان ساخته شد تا دانشگاه جنگ بزرگ تر و وسیع تر شود. بعد از همه این کار ها، خانه تیمورتاش به‌عنوان محل فرماندهی این دانشگاه انتخاب شد. بعد از انقلاب ۵۷ این مجموعه کاربری خود را حفظ کرد تا در نهایت در سال ۹۵ ساختمان فرماندهی به ساختمانی دیگر در باغشاه انتقال و خانه تیمورتاش تحت نظارت سازمان میراث فرهنگی و شهرداری به موزه جنگ تبدیل شد.

جالب است این قضیه را بدانید که خانه تیمورتاش در زمان قدیم در باغشاه و در محدوده‌ خارج از خندق ناصری تهران قرار داشت و در اکنون در قسمت شمال غرب پادگان در خیابان کارگر جنوبی، بین میدان حر و پاستور، خیابان دانشگاه جنگ، میدان دانشگاه جنگ واقع است و زیر نظر و نگه داری ارتش قرار دارد.

خانه تیمورتاش | موزه جنگ تهران + تاریخچه