به روزرسانی شده در تاریخ ۱۴۰۰/۴/۲

جنگل گلوبردکان از بخش ها اصلی و توریسمی استان بوشهر است که بیشتر از دو قرن قدمت دارد. با چشم انداز زیبای طبیعت، کوه، رود و پوشش گیاهی و گونه‌ های جانوری همواره در تمام طول سال میزبان گردشگران و دوست داران محیط زیست و گردشگران خارجی است.
این جنگل با بیش تر از ۵۰ گونه گیاهی، قلب شهرستان جم در استان بوشهر محسوب می ‌شود. از قسمت های ویژه گردشگری شهرستان جم در استان بوشهر، جنگل گلوبردکان است. اگر می خواهید بیشتر با این جنگل آشنا شوید، با ما در ادامه همراه باشید.

 

تصویر هوایی از جنگل گلوبردکان

 

معرفی جنگل گلوبردکان

جنگل گلوبردکان بخش ریز شهرستان جم، از بقیمت های پرتردد در روزها عید باستانی است. طبیعت متنوع، پوشش گیاهی اختصاصی، جریان رودخانه همیشگی، هوای مطبوع و همجواری کوه‌‌ ها از ویژگی‌ های جنگل گلوبردکان به شمار می رود .

این جنگل، زیست بوم پهناور با تنوع گسترده گیاهی و جانوری، مکانی بکر برای گونه های پژوهش های زیستی به شمار می‌رود. جنگل گلوبردکان با بیش تر از چهل نوع پرنده مهاجر که شناسایی گردیده اند، نظیر شاهین آمور، کورکور پر و بال سیاه، عقاب طلایی، عقاب دو برادر و . . . همینطور کفتار (در حال انقراض)، پلنگ، کله بز و چندین مدل دیگر از جنگل های چشمگیر ایران به شمار می رود.

این جنگل با مناظر طبیعی و چشم‌‌ اندازهای بسیار زیبا که از ترکیب سه عنصر جنگل، کوهستان و رودخانه به وجود آمده در جلوی چشم گردشگران عرض‌اندام می کند.

جنگل گلوبردکان که در سال‌ های نه‌ چندان ‌دور در مسیر خود رودخانه ها و چشمه های خنک و زیبایی داشت، در چندین سال اخیر با کاهش بارش  ها و برداشت بی ‌رویه از سفره‌ های آب زیر زمینی مواجه است و دیگر خبری از رودخانه پرخروش و چشمه‌ های پر آب در آن نیست.

خشکسالی، انقطاع طبیعت به وسیله غارتگران درختان، خالی‌ شدن سفره‌ های زیر زمینی، عدم دقت مسئولان به مراقبت و احیای جنگل، آتش‌ سوزی، تجاوز به اطراف جنگل دست به دست هم داده ‌است تا نابودی این جنگل هر چه زودتر رقم خورد.

 

تصویر دریاچه و جنگل گلوبردکان

 

تهدید‌ات جنگل گلوبردکان

آتش‌ سوزی های عمدی و سهوی، تخریب بوسیله انسان‌، دخالت ‌های ناسنجیده انسان‌ ها در درختان بخش ریز، تغییر کاربری، آلودگی ‌های تولید شده در این ناحیه و کم‌ آبی‌ از تهدیدها مهم این جنگل به شمار می رود. این جنگل که شهرت آب، رسوتا و فضای سبز دلربایش به بیشتر شهرها رسیده است، جنگل‌ بان ندارد و هر فصل‌ تابستان جزو آن طعمه آتش‌ سوزی ‌های بی ‌رحمانه می ‌شود.
رودخانه همیشگی جنگل، فرسنگ‌ ها عقب ‌نشینی کرده و فضای سبز سایه ‌گستر و برافراشته، در هنگام حمله عظیم سیلاب ‌های فصل‌زمستان، نقش بر زمین می ‌شوند. جمعیت گسترده ماهیان در اردیبهشت، در هجران بی ‌آبی، از نفس می‌ افتند و می ‌میرند.
حفر چاههای عمیق بوسیله موسسه ها متعدد و استفاده بی رویه از سفره های آب زیرزمینی از سایر تهدیدها این جنگل است.

 

شرایط مکانی :

جنگل گلوبردکان در مسافت سه کیلومتری بخش ریز شهرستان جم واقع شده‌است.