جنگل ابر شاهرود تقاطع پیوند زمین و آسمان بر فراز جنگلی زیبا با درختانی بلند قامت است. این جنگل بازمانده ‌ای از جنگل ‌های چند میلیون ساله هیرکانی است که بر لب مرز دو اقلیم متفاوت، بین استان سمنان و استان گلستان قرار دارد. پوشیده شدن این جنگل با اقیانوسی از ابر نام و آوازه آن را جهانی کرده است و طبیعت ‌دوستان و توریستان زیادی را برای دیدنی زیبایی‌ ها آن راهی این منطقه می کند.

جنگل ابر  سمنان

تصویر جنگل ابر استان سمنان

تا به حال خود را در میان جنگلی پوشیده از ابرهای نرم و سپید و در حال قدم زدن میان اقیانوسی از ابرهای مخملی تصور کرده‌اید؟ آیا قبلا نامی از جنگل ابر به گوشتان رسیده بود؟ شاید تا قبل از آن که چنین جایی را از نزدیک ببینید، باور نکنید در نزدیکی ‌های شاهرود جنگلی وجود دارد که در آن، تلاقی درختان سر به فلک کشیده هیرکانی و ابرهای سپید جشنی از زیبایی بر پا است. با رفتن به این جنگل رویایی ‌ترین تجربه‌ جنگل نوردیتان  را رقم خواهید زد.

جنگل ابر استان سمنان

جنگل ابر یکی از جاذبه‌های طبیعی و  فوق‌ العاده‌ است. دیدنی های شاهرود و جایی که انگار آسمان به زمین دوخته شده است. این جنگل در منطقه ‌ای جای گرفته که محل تلاقی دو اقلیم متفاوت با آب ‌و هوای متفاوت است. همچنین، از زیباترین جنگل های ایران می توان به جنگل ابر شاهرود و جنگل بلیران نیز اشاره کرد.

نمای جنگل ابر استان سمنان

تصویر جنگل ابر استان سمنان

 

جنگل ابر به ‌عنوان باریک ‌ترین قسمت از سلسله جبال البرز، مرز دو اکوسیستم منطقه جنگلی و نیمه بیابانی محسوب می‌شود. همین موقعیت موجب تشکیل اقیانوسی از ابر در این منطقه شده و علت نام ‌گذاری این جنگل نیز به دلیل شباهت خیلی زیاد آن به دریای ابر و در آن ارتفاع کم با جنگل است که بر زیبایی این منطقه افزوده است.

جنگل ابر یکی از کهن سال ترین جنگل ‌های دنیا محسوب می‌شود که تقریبا چهل میلیون سال قدمت دارد، قدمتش معادل با عصر ژوراسیک است. این جنگل ادامه جنگل ‌های سر سبز شمال می باشد و ۳۵ هزار هکتار وسعت دارد. از ویژگی‌های این جنگل مرتفع بودن آن است؛ به‌گونه ‌ای که در فصل‌ های گرم سال دمای هوای پایینی دارد. میانگین بیشترین دما در این جنگل ۳۰ درجه سانتی‌گراد و میانگین کمترین دما در شب منفی ۷ درجه است. در این منطقه شب ‌ها و صبح ‌های زود هوا خیلی سرد می‌شود.

جنگل ابر در سال ۱۳۹۸ به ‌نام اثر ملی و طبیعی ایران به ثبت رسید و در سال ۱۳۹۳جزو مناطق حفاظت شده انتخاب شد و در فهرست مناطق چهارگانه سازمان محیط زیست قرار گرفت.

 

  • فاصله تقریبی سمنان تا جنگل ابر: ۱۳۸ کیلومتر
  • فاصله تقریبی تهران تا جنگل ابر: ۴۵۳ کیلومتر