شیراز یکی از قشنگ ترین و کهنه‌ترین شهرهای ایران بوده که مرکز استان فارس است. چنانچه که قصد دارید مجموعه‌ای گوناگون از آثار طبیعی و تاریخی ایران را در یک شهر ببینید، بی شک شیراز بهترین گزینه برای شما به حساب می آید. تنوع در جاذبه‌های گردشگری و زیبایی‌های این شهر تاریخی به هیچ وجه قابل توصیف نبوده و همین موضوع باعث شده که شیراز به یکی از با ارزش ترین مناطق گردشگری کشورمان بدیل شود. جاهای دیدنی شیراز درست مثل یک آلبوم جذاب و تکرارنشدنی است.

جاهای دیدنی شیراز خیلی زیاد بوده و دیدن مناطق بکر و دست نخورده آن به شدت لذت‌بخش است.آرامش شیراز قابل توصیف کردن نیست و اشخاصی که به این شهر تاریخی سفر کرده‌اند، به خوبی این موضوع را متوجه می شوند. در این مقاله جاهای دیدنی و جاذبه‌ های گردشگری شیراز را معرفی خواهیم کرد.

آپدیت شده در تاریخ ۱۳۹۹/۱۱/۵

 سعدیه از جاهای دیدنی شیراز

سعدیه اسم یکی از جاهای دیدنی شیراز بوده که آرامگاه سعدی در آن وجود دارد. سعدی از شاعرهای دوست داشتنی و مشهور قرن هفتم هجری بوده که آرامگاه آن در حال حاضر مورد بازدید خیلی از مسافران و گردشگران قرار دارد. سازه آرامگاه سعدی در سال ۱۳۳۰ ساخته شد و در سال ۱۳۵۳ به ثبت آثار ملی ایران رسید. این مکان در زمان قدیم خانقاه و مکانی برای عبادت سعدی بود، به همین خاطر بعد از مرگ در آنجا دفن شد. ترکیب دو سبک سنتی و مدرن در کنار هم خیلی خاص و ویژه بوده و جلوه به خصوصی به این مکان داده است. وجود حوض، درختان و گل‌های رنگارنگ هم بی شک در زیبایی سعدیه تاثیر داشته و نقش ویژه ای در آرامش بی‌بدیل این مکان با ارزش داشته است.

سعدیه از جاهای دیدنی شیراز

 حافظیه از مکان های گردشگری شیراز

یکی از دوست داشتنی‌ ترین و پرمخاطب ترین شاعرهای بزرگ ایرانی است که لقب های بسیاری مانند لسان‌الغیب، ترجمان‌الاسرار و لسان‌العرفا را دارد، حافظ نام دارد. این شاعر از غزل‌سراهای بزرگ قرن هشتم هجری بوده و دیوان حافظ از آثار معروف او محسوب می شود.

حافظیه در شب جلوه قشنگ تری داشته و آرامش بیشتری را برای شما به وجود می‌آورد. نورپردازی این مکان بسیار عالی بوده و وجود طاق هشت ضلعی بر روی آرامگاه حافظ خیلی دیدنی است. خوب است این نکته را بدانید که معماری این بنا مربوط به دوره هخامنشیان و زندیه می‌شود و بر روی سنگ‌های مرمر آن، شعر های حافظ به شکلی قشنگ کنده‌کاری شده است. جالب است این نکته را بدانید که مساحت این مکان تقریبا ۲ هکتار است و در جنوب دروازه قرآن قرار گرفته است. این آرامگاه در بیشتر روزهای سال پر رفت و آمد بوده و همواره یک یا چند نفر در حال گرفتن فال حافظ برای شما هستند. شما می‌توانید در چایخانه حافظیه استراحت کنیدو از وقت گذرانی در این مکان مجلل لذت ببرید.

حافظیه از جاهای دیدنی شیراز

 آرامگاه خواجوی کرمانی از دیدنی های شیراز

یکی از شاعران محبوب و مشهور قرن هفتم و هشتم هجری قمری که خیلی از اشخاص با شعر های این شاعر بزرگ خاطره دارند، خواجوی کرمانی است. این شاعر در استان کرمان به دنیا آمده و بعد از سفر کردن های فراوان در استان‌های گوناگون، در آخر در شهر شیراز فوت شد.

آرامگاه خواجوی کرمانی در سال ۱۳۱۵ هجری شمسی یعنی در زمان حکومت پهلوی ساخته شد و محیط خیلی نوستالژیک و معنوی دارد. در سفر خود به شهر شیراز از آرامگاه خواجوی کرمانی که یکی از جاهای دیدنی شیراز محسوب می شود، دیدن کنید.

باغ جنت شیراز

باغ جنت شیراز در دسته باغ‌هایی قرار دارد که هر ساله خیلی از مسافران و گردشگران از آن دیدن می‌کنند. این باغ در سال ۱۲۲۳ بنا شد و قدمت آن به زمان قاجاریه برمی‌گردد. مساحت باغ جنت در حدود ۵۴ هکتار بوده که حدودا ۲۷ هکتار آن توسط مردم قابل استفاده است.

باغ جنت شیراز، به پارک جنت نیز معروف است، در نتیجه می‌توان آن را یکی از مکان ‌های تفریحی شیراز محسوب کرد. خوب است این نکته را بدانید که در زمان قدیم یک عمارت از بناهای مشیرالممالک در این باغ قرار داشت که متاسفانه امروزه از بین رفته است. درختان بسیار مرتفع کاج و سرو به تعداد زیادی در این باغ منحصر به فرد وجود دارند که طبیعت آن را از آنچه تصور می کنید دلربا تر کرده.

وجود آبنماهای متنوع و زیاد در بخش‌های گوناگون باغ جنت روح تازه‌ای به این فضا داده و یکی از منطقه های بکر شیراز برای استراحت محسوب می شود . باغ جنت را می‌توان در فهرست یکی از بهترین جاهای دیدنی شیراز در زمان عید نوروز قرار داد، چراکه یک مکان دنج و باصفا برای استراحت بوده و می‌تواند اوقات خوبی را برای شما و خانواده‌تان بسازد. در سفر خود به شیراز حتما بازدید از باغ جنت دیدن کنید.

باغ جنت از جاهای دیدنی شیراز

باغ ارم از دیدنی های شیراز

یکی از بهترین جاهای دیدنی و جاذبه‌های گردشگری شیراز باغ ارم را می توان معرفی کرد که اینطور که نشان می دهد مربوط به زمان سلجوقیان می‌شود، ولی بیش تر بناهای نصفه‌کاره آن در زمان ناصرالدین شاه به پایان یافت. زیبایی باغ ارم شیراز بدون گزاف گویی و اضافه گویی مات‌کننده بوده و حس زندگی را در شما احیا می‌کند.

وجود درختان گوناگون مانند نخل، سرو، اقاقیا، افرا، بید و سروناز و گل‌های خوش‌رنگ در این باغ قشنگ به شکل فزاینده ای بر مورد علاقه بودن آن افزوده و فضای آن را دل‌چسب کرده است. جالب است این نکته را بدانید که مرتفع ترین درخت سرو شیراز در همین باغ قرار وجود دارد و میوه‌هایی مثل سیب، به، گلابی، ازگیل، گردو، نارنج، زردآلو، بادام و خرما بر روی درختان این باغ خود نمایی می کنند.

وجود یک حوض که طول زیادی نیز دارد در بخش میانی باغ ارم شیراز شما را تا کاخ قاجاری همراهی می‌کند و صدای آبی که در آن جاری است قدم زدن در آن را برای شما لذت‌بخش‌تر و زیباتر خواهد کرد. زیبایی این باغ در فصل های بهار و پاییز چند برابر می‌شود، به شکلی  که در فصل بهار عطر بهارنارنج و گل‌های بهاری به طور کامل محیط باغ را پر می‌کنند و در فصل پاییز هم رنگ نارنجی بی‌نظیر باغ از مقابل چشمانتان کنار نخواهد رفت. دوربین عکاسی با خود ببرید.  برای گرفتن عکس های جذاب و به یاد ماندنی در این باغ به شدت ضروری است. بد نیست این نکته را بدانید که باغ ارم هم اکنون در اختیار دانشگاه شیراز قرار دارد و اسم آن به عنوان میراث جهانی در سازمان یونسکو ثبت شده است.

جمع بندی

تنوع جاهای دیدنی شیراز خیلی زیاد است. ولی ما تلاش کردیم تا جایی که ممکن بود مشهور‌ترین و به نام ‌ترین آن‌ها را برای شما لیست کنیم تا با اطلاعات و دانسته های بیشتری به این شهر تاریخی سفر کنید. ولی قطع به یقین جاهای دیدنی معروف دیگری هم در این شهر وجود دارند که از جمله آن‌ها عبارتند از سرای مشیر، کلیسای شمعون غیور، موزه موسیقی، خانه صابر، مدرسه خان، کاروانسرای گمرک، موزه هفت تنان، دریاچه مهارلو، پل کوار، پارک قلعه بندر، آرامگاه تاج‌الدین غریب و بقیه جاهای دیدنی شیراز که از حوصله شما خارج می شود.