جاذبه های گردشگری کرمانشاه که حتما باید آنها را دید.

استان کرمانشاه با مساحت ۹۳، ۳۸۹، ۹۵۶ متر مربع در غرب مرزو بوم جای‌دارد. این استان از سوی جنوب با استان ایلام، از طرف شمال با کردستان و از سوی شرق و جنوب شرقی با استان های همدان و لرستان همسایه است. استان کرمانشاه هم یکی شهرهای ایران بزرگ است و از دید جمعیت، نهمی شهر مالامال جمعیت در کشور است.

طاق بستان – جاذبه های گردشگری کرمانشاه

طاق بستان مکانی تاریخی در دل حرفه کوه زاگرس و در ۵ کیلومتری راس شهر کرمانشاه واقع شده‌است. عمر این مکان به بیش تر از ۱۷۰۰ سال می‌رسد. طاق بستان از یک تخته سنگ با دو طاق بزرگ و کوچک ایجاد شده است. مجسمه ها و انواع پر رنگ ی حک شده بر روی طاق های این محل، حکومت زمان ی ساسانیان را نمایش می دهد.

جاذبه های گردشگری کرمانشاه

جاذبه های گردشگری کرمانشاه

 

این تصاویر نشان دهنده صحنه های شکار خسرو دوم، فرمانروایی و مراسمات تاج گذار ی حاکمان از جمله خسرو پرویز، اردشیر دوم، شاپور دوم و شاپور سوم هم می‌باشند . بر روی طاق بزرگ مراسم تاج گذاری خسرو پرویز با حضور سه تندیس که نشان دهنده فروهر،  پادشاه و آناهیتا ( فرشته ای با سمبل سرسبزی و آب ) است، مشهود است.

در نصیب پایینی مراسم تاج گذاری یک شوالیه سوار بر اسب قراردارد که گمان می‌رود خویش خسرو پرویز است که سوار بر اسبش ( شبدیز ) هست . در سمت چپ و راست طاق صحنه های شکار، زنانی در اکنون نواختن آوا، فیل و… رسم شده‌است.

طاق های کوچکتر هم نشان دهنده تاج گذاری حاکمان دیگر است. در سمت دیگر طاق بستان سنگ نگاره ایست که نشان دهنده فرمانروا عصر قاجار پسر فتحعلی پاد شاه با یک کتیبه به خط مستعلیق هست . طاق بستان این یادگار تاریخی مجموعاَ نشان دهنده مذهب، اعتقادات و جواهرات عصر ساسانیان است.

بیستون – جاذبه های گردشگری کرمانشاه

کوه بیستون در شرق کرمانشاه جای‌دارد و یک کدام از مهمترین مکانهای تاریخی این شهر اکانت میشود . سنگ متن بیستون و نقش های پررنگ بیستون نشان دهنده اقتدار و عظمت فرمان روا هخامنشی، داریوش اولیه است . بلندی کتیبه بیستون حدود ۱۵ متر می باشد . سنگ متن ها با سه گویش فارسی، ایلامی و بابلی هستند.

نوشته فارسی در ۴۱۴ ردیف و به صورت یکپارچه بر روی ۵ ستون، نوشته ایلامی در ۵۹۳ ردیف و بر روی ۸ ستون و نوشته بابلی در ۱۱۲ ردیف و بر روی ۱ ستون حک گردیده اند.

جاذبه های گردشگری کرمانشاه

جاذبه های گردشگری کرمانشاه

 

این متن ها در نصیب زیرین نقش های پررنگ قرار دارا هستند . در سمت چپ تصویر داریوش که خرقه فارسی به بدن داراست با ریش آشوری و تاج کنگره ای بر رمز هست . این نقش پر رنگ نشان دهنده شوکت و توان داریوش برعلیه اسیران مجلس است.

در‌این تصویر داریوش در دست چپ خویش یک کمان داراست و پای خویش را بر روی سینه اولی دشمنش، گئومات نهاده، دست های گئومات صعودی جای دارد که نشان دهنده وضعیت درخواست است و پشت راز آن هشت اسیر دیگر به چشم می خورد که دست هایشان از پشت بسته شده‌است . همینطور پشت رمز داریوش تصویر دوتن از یارانش به اسم های ویندفرناه ( کمان دار ) و گوبریاس ( نیزه دار ) حک شده‌است . این اسیران به جرم ادعای دروغی ( شاهایران می باشند ) بازداشت گردیده اند . علاوه بر این اثرها دیگری مثل مجسمه هرکول، کتیبه فراتاش، محل عبادت اشکانی، پل خسرو و… در بیستون کرمانشاه جای‌دارد.

سراب صحنه – جاذبه های گردشگری کرمانشاه

سراب صحنه در شمال شهر دربند، ۵۵ کیلومتری کرمانشاه قراردارد . اسم دیگر سراب صحنه، دربند صحنه هست. عمر این حوزه‌ ی خوشگل به دوران پیش از اسلام گشوده می‌شود، همینطور تفریحگاهی برای حاکمان آن عصر بوده است. منشا آب روان در سراب صحنه از چهار چشمه ( چوار کینی ) در شمال شهر دربند هست.

سراب صحنه دره ای تفریحی و سرسبز است که گردشگران متعددی را مجذوب خویش نموده است. فضای سبز انبوه و درختان اطراف این چشمه و آبی‌رنگ که از دل کوه خارج می زند شمارا حیرت زده می کند.

در بهار و فصل‌تابستان سراب صحنه محلی مطلوب برای تفریح و آبتنی در آبشار سراب می باشد و در پاییز و فصل زمستان هم زیبایی های مخصوص بفرد خودش را داراست. در صورتیکه به کرمانشاه مهاجرت کردید حتما به سراب صحنه بروید و از زیبایی و آب و هوای عالی این مکان ارگانیک لذت ببرید.

سراب جوانرود – جاذبه های گردشگری کرمانشاه

جوانرود شهری در استان کرمانشاه با آب و هوای معتدل است. شغل مردمان این شهر کشاورزی و داداری است، همینطور بازارچه مرزی بیشترین منشا در آمدی مردمان این شهر است. و بخش ها توریسم این شهر پارک هلانیه، غارکاوات و سفید برگ هست. رودهای زمکان، خور و آب لیلی به صورت دائم در‌این شهر در جریانند.

در زمان صفویه، افشاریه، زندیه حاکمانشان بر این شهر فرمانروایی میکردند. این شهر هم اثرها باستانی و تاریخی متعددی دارااست که از تماشای آن‌ها پشیمان نمی گردید.

مسجد شافعی ها – جاذبه های گردشگری کرمانشاه

مسجد شافعی ها بوسیله یک زوج در‌ستکار و به سبک ترکی در حوالی بازار تاریکه ایجاد شده است. معماری قشنگ، ستون و قوس های پیچیده در ساخت این مسجد تمام حواس ها را به خویش توده می‌نماید. همینطور نقش سقف ها، گچبری های دقیق و حک شدن آیه های قرآن بر روی آن‌ها، مناره های ریز، همه این هنرهای بکار رفته در ساخت این مسجد تحسین بر انگیز است.

جاذبه های گردشگری کرمانشاه

جاذبه های گردشگری کرمانشاه