شهر رشت یکی از معروف ترین شهرهای شمال ایران است. رشت مرکز استان گیلان و اصلی ترین شهر آن است. شهر رشت به خاطر داشتن جاذبه های تاریخی و طبیعی متعدد یکی از محبوترین مقاصد گردشگران است. در ادامه برخی از جاهای دیدنی رشت را به شما معرفی می‌کنیم تا در زمان سفر به این شهر زیبا حتما به آنها سربزنید.

عمارت شهرداری در شهر رشت

نمای برج ساعت و عمارت شهرداری در شهر زیبای رشت

 

جاذبه های تاریخی شهر رشت
در این بخش جاهای دیدنی رشت را که جزو جاذبه‌های گردشگری شهر محسوب می‌شوند معرفی خواهیم کرد.

موزه میراث روستایی گیلان  از جاذبه های دیدنی شهر رشت

موزه مراث روستایی گیلان در ۱۸ کیلومتری جنوب رشت و در بوستان جنگلی سراوان جای‌دارد . این موزه با انگیزه محافظت و نمایش معماری بخش ها متعدد استان تاسیس شده است . تا روز جاری هفت روستای کامل درین موزه تجدید بنا گردیده اند . این موزه یکی‌از دیدنی‌ترین جاذبه‌های توریسم استان است که علاوه بر نمایش معماری استان نقش مهمی در محافظت سنت و آداب و رسوم گیلان داراست . در طول سال نمایشگاه‌های متعددی در موزه برگزار میگردد که بازدیدکنندگان هم میتوانند در اجرای بعضی سنت‌ها شریک شده و همکاری داشته باشند . همینطور این موزه جای خوبی برای خرید صنایع دستی و هنرهای بومی منطقه و محلی استان است .

موزه گنجینه شهر رشت

بنای موزه گنجینه در زیر زمینی به وسعت ۷۰۰ متر مربع و با زیر بنای ۵۶۰ متر مربع در سبزه میدان خیابان طالقانی ( بیستون ) جای گرفته است. این موزه بیشتر از ۷۰ سال عمر دارد و متشکل از قسمت های مردم شناسی و باستان شناسی است.

منزل میرزا کوچک خان از جاذبه های دیدنی شهر رشت

خوب است این نکته را بدانید این سازه به مدت ۸۵ سال هیچگونه ساکنی نداشت و تبدیل به خرابه شده بود اما در سال ۱۳۸۲ به دست کمک های مردمی نوسازی شد و اکنون تبدیل به جاذبه دوست داشتنی علاقه‌مندان به تاریخ شده است. منزل میرزا کوچک خان جنگلی در خیابان سهیل دبیری رشت قرار دارد.

بقعه دانای علی شهر رشت

این بقعه از اماکن مذهبی رشت به حساب می آید. دانای علی به خاطر داشتن کرامات و طی الارض، پیروانی داشت و از هر پیرمرد رشتی اگر درخصوص دانای علی سؤال بپرسید، با شوق و ذوق قصه نجات یک حاجی رشتی که در مکه موذد حمله راهزنان و سارقان قرار گرفته بود و همه پول و مال خود را از دست داده بود و در نهایت به دست دانای علی در کمال راحتی و سلامت به محل زندگی اش بازگشته بود و از نماز خواندن او در مکه معظمه و رشت در یک روز برای شما تعریف می‌کند. بقعه دانای علی در محله چمار سرای واقع شده است.

گنبد پیرمحله شهر رشت

این آرامگاه با شکل و شمایل و ساختاری ساده، مثالی قشنگ از معماری سنتی گیلان است. گنبد سازه نیز با شکل هشت ضلعی ، استفاده از قوس‌های جناقی تیز ، جلو آمدن قرنیزها و شکل گور نمادی از معماری زمان ایلخانیان دارد. گنبد پیر محله در جنوب شرقی رودسر و در فاصله ۷ کیلومتری حسنک سرا قرار دارد.

مجموعه میدان شهرداری شهر رشت

این مجموعه در زمان پهلوی اول ساخته شد و متشکل از برج ساعت، موزه ی پست، ساختمان قدیمی هتل ایران و کاخ شهرداری است. معماری کاخ شهرداری بنایی الهام گرفته از معماری سن پترزبورگ است. همچنین قسمت هتل ایران مجموعه به عنوان یکی از آثار ملی  ثبت شده است. همچنین برج ساعت یکی دیگر از مجموعه میدان شهرداری است که در زمان قدیم برای خبر دادن اهالی شهر از آتش سوزی و خطرات دیگر مورد استفاده قرار می گرفته است.

 

مطالب مرتبط:

آبشار ویسادار استان گیلان

 

دریاچه سقالکسار از جاذبه های شهر رشت

در نزدیکی چماچاه و روستای سقالکار یکی از عظیم ترین دریاچه های اطراف رشت وجود دارد. آب دریاچه سقالکار از چشمه های اطراف آن تامین می‌شود.

پارک جنگلی سراوان از اماکن دیدنی شهر رشت

 

پارک جنگلی سراوان در شهر رشت

پارک جنگلی سراوان از جاذبه های دیدنی شهر رشت

پارک جنگلی سراوان در غرب جاده تهران-رشت وجود دارد. این پارک جنگلی از با سابقه ترین پارک جنگلی‌های استان است و بستر گیاهی متنوع آن در دنیا کمتر دیده شده است. تفریحاتی که هنگام بازدید امکان استفاده و اجرای آن را دارید، عبارتند از قایق سواری، موتور چهار چرخ، پینت بال و … . همچنین موزه میراث روستایی گیلان در پارک جنگلی سراوان قرار گرفته است.

چشمه آب شور لاکان شهر رشت

در جنوب شهر رشت منطقه لاکان قرار گرفته است. در آخر مسیر جاده رشت-لاکان جاده خاکی وجود دارد که در اواسط راه به روستای آقا دانا پیر می‎رسد و در شرق آن جنگل پربار و دلربایی وجود دارد که چشمه آب شور لاکان در آن قرار گرفته است. مردم منطقه می گویند آب این چشمه مقدس است و استفاده آن برای موضوعاتی درمانی مانند بیماری‌های پوستی است.