مسجد سلیمان یکی از شهر های تاریخی و کهن ایران است که بین رشته کوه‌ های زاگرس در استان خوزستان واقع شده است. این شهر تاریخ طول و درازی دارد که پیشینه آن به تمدن ایلامی ها مربوط می شود و همانطور که می دانید این شهر یکی از قطب های حفاری نفت در کشور است. امروز در Dobey.ir به سراغ جاذبه های دیدنی مسجد سلیمان رفته ایم تا برخی از مهم ترین و بهترین های آن را به شما معرفی کنیم. با ما همراه باشید.

جاذبه های دیدنی مسجد سلیمان

سد شهید عباسپور

برای شروع لیست جاذبه های دیدنی مسجد سلیمان به سراغ سد شهید عباسپور رفته ایم که بر روی پر آب‌ترین و عظیم ‌ترین رودخانه ایران، یعنی کارون واقع شده است. سد شهید عباسپور در فاصله ۵۵ کیلومتری از شمال مسجد سلیمان تاسیس شده است. سد شهید عباسپور را می توان جزو یکی از عظیم ترین سد های کشور شمارد. این سد برای اهداف تولید انرژی برق آبی، تامین آب شرب، صنعت کشاورزی و کنترل سیلاب ساخته شده است. جالب است بدانید پشت سد شهید عباسپور جاذبه های دیدنی جالبی وجود دارد.

سد شهید عباسپور

جزیره کوشک

جزیره کوشک یکی از جاذبه های دیدنی مسجد سلیمان یکی از آن جاذبه هایی است که پشت سد شهید عباسپور واقع شده است. برای اینکه مسافران و گردشگران اوقات خوبی را در این محل سپری کنند دوازده ویلا احداث شده که هر یک امکانات بسیار خوبی دارند و از حال و هوایی دلپذیر برخوردارند. یکی از دلایلی که سبب تبدیل شدن جزیره کوشک به یکی از جاذبه های دیدنی مسجد سلیمان شده است وجود طبیعت مثال زدنی و منظره بسیار زیبایی است که پوشش گیاهی آن دارد.

آتشکده جاویدا

یکی از پر اهمیت ترین جاذبه های دیدنی مسجد سلیمان آتشکده یا معبد جاویدا یا سرمسجد نام دارد. این معبد که از پیشینه تاریخی زیادی برخوردار است در شمال شرق مسجد سلیمان واقع شده است. زمان ساخته شدن این معبد در حدود قرن ۷ پیش از میلاد تخمین زده شده و آنطور که محققان و کارشناسان سازه های تاریخی گفته اند برای ساخت آن از بنای تاریخی تخت‌ جمشید الهام گرفته‌اند. جالب است بدانید جاویدا به دستور یکی از پادشاهان بزرگ هخامنشی ساخته شده است.

آبشار نگین

در منطقه شمالی دریاچه سد شهید عباسپور آبشاری وجود دارد که به نام نگین. این آبشار در روستایی به اسم نگین واقع شده که آنچنان بین مسافران آشنا نیست. این آبشار توانسته با زیبایی که در خود جای داده است در این منطقه مانند الماس بدرخشد و در این منطقه بی نظیر به طور مثال زدنی خودنمایی کند. در بالای این آبشار مرتفع و سرسره مانند، دهانه‌ای قرار دارد که آب را به طرف دیگر کوه هدایت می‌کند و باعث پدید آمدن این آبشار شده است.

دشت گلگیر

یکی از دیگر از زیبایی های مسجد سلیمان دشت گلگیر است که در ۳۸ کیلومتری شمال ‌شرقی این منطقه واقع شده و زیبایی مثال زدنی را در خود جای داده است. درون مایه ای که این منطقه دارد باعث می شود مسافران و گردشگران بسیاری به دنبال سفر به آن باشند. دشت گلگیر که پر است از رنگارنگی و زیبایی، چشمه ای بکر را در خود جای داده است که آب آن گوگردی است و خودسرانه از زمین می جوشد. نکته ای که در خصوص این چشمه گردشگران را مجذوب خود می کند گرم بودن آب آن در زمستان و بلعکس در تابستان است. از نکات جالب توجه دیگر این چشمه می توان به خاصیت های درمانی آن اشاره کرد.