با جاذبه های ایلام (عروس زاگرس) بیشتر آشنا شوید!

واژه عروس زاگرس، بی شک ذهن هر شنونده ‌ای را به سمت جاذبه های ایلام میبرد. شهر ایلام مرکز استان ایلام بوده و در نیمه غربی ایران قرار گرفته است. وجود چشم ‌اندازهای طبیعی و طبیعت بکر و دست‌ نخورده ایلام سبب شده تا این شهر مکان مناسبی برای طبیعت گردی باشد. فهرست بلند بالایی از جاهای دیدنی ایلام وجود دارد که هر کدام در نوع خود خاص و منحصر به فرد هستند.

معرفی استان و جاذبه های ایلام

ایلام در میان کوه ‌ها و ارتفاعات جنگلی قرار گرفته و دارای طبیعتی بسیار بکر و حیرت‌ آور است. شاید کمتر جایی را دیده باشید که دارای ارتفاعات صاف و همیشه سبز باشد، اما این ویژگی درباره شهر ایلام صدق می‌کند. آب‌ و هوای این شهر معتدل بهاری و کوهستانی بوده با مردمانی بسیار مهمان ‌نواز و خونگرم دارد.

بد نیست بدانید ایلام بر روی بقایای تمدن ساسانی بنا نهاده شده و مردمان آن به زبان کردی صحبت می‌کنند.  در ادامه به معرفی جاهای دیدنی ایلام می پردازیم و اطلاعات مورد نیاز شما را در اختیارتان قرار خواهیم داد.

تنگ کافرین – جاذبه‌ های ایلام

یکی از جاذبه های ایلام است که در شهرستان بدره می باشد، تنگ کافرین است. طبیعت بکر این تنگ بسیار بی نظیر بوده و تماشای آن واقعا روح بخش است. تنگ کافرین از چندین چشمه و کوه ‌های مرتفع کبیر کوه تشکیل شده و آب ‌های جاری که از آن نشات می‌گیرند، وارد رودخانه سمیره می شوند.

طول تنگ کافرین ۲ کیلومتر بوده و با سطح دریا تقریبا ۷۰۰ متر فاصله دارد. زیبایی تنگ کافرین به اندازه‌ای زیبا و دیدنی است که اگر تصویر آن را مشاهده کنید، تصور خواهید کرد که یک نقاش آن را به تصویر کشیده، اما این تنگ تماشایی در استان ایلام قرار گرفته است.

از نقاط گردشگری که در اطراف این تنگ قرار دارند، می‌توان به زیارتگاه جابر و برکه آب زمزم اشاره کرد. بیشترین تفریحی که در این منطقه انجام می‌شود، قایق سواری بوده که باید حتما آن را امتحان کنید، زیرا  یک تجربه تکرار نشدنی است.

جاذبه های ایلام

جاذبه‌ های ایلام

دریاچه دوقلو – جاذبه های ایلام

دریاچه دو قلوی شهرستان آبدانان استان ایلام تنها دریاچه دو قلوی کشور است و مشاهده می‌کنید که به یک جاذبه گردشگری منحصر ‌به‌ فرد در دنیا تبدیل شده. عبور رودخانه سیاه گاو از میان صخره و دره ‌ها به دو دریاچه تبدیل شده که اولی با اختلاف اندکی در قسمت بالایی دریاچه دوم قرار گرفته است.

این دو دریاچه توسط یک کانال ۱۰ متری به هم وصل شده اند و چیزی در حدود ۳ متر عمق دارند. عرض این دو دریاچه تقریبا ۸ متر بوده و طول آن نیز ۷۰ متر است. قدمت این پدیده طبیعی، هزاران سال بوده و تماشای آن واقعا لذت بخش است.

دریاچه دوقلو سیاه گاو از آب زلالی برخوردار بوده و جلوه خاصی به استان ایلام بخشیده است. در سفر خود به ایلام، حتما از این دریاچه بی‌نظیر و زیبا که یکی از جاذبه های ایلام به شمار می‌رود، دیدن کنید.

جاذبه های ایلام

جاذبه‌ های ایلام

قلعه والی – جاذبه های ایلام

یکی از مهم‌ترین بنا های تاریخی و جاذبه های ایلام را می‌توان قلعه والی دانست که در سال ۱۳۲۶ هجری قمری ساخته آن به پایان رسید. این قلعه به دستور غلام رضا خان والی و در محله ‌ای به نام حسین آباد فیلی که به آن ده بالا نیز گفته می‌شود، بنا نهادند.

موزه مردم شناسی را می‌توان تاریخی‌ ترین و مهم ‌ترین مکان گردشگری ایلام به حساب آورد که طرفداران بسیاری دارد و بازدید کنندگان زیادی از آن بازدید می‌کنند. بد نیست بدانید که این بنای قاجاری بر روی تپه چغامیرگ و در خیابان پاسداران ایلام قرار دارد.

مساحت این قلعه حدود ۴۶۸۸ مترمربع و زیربنای ساختمان آن تقریبا ۱۴۶۶ مترمربع میباشد. مصالح به کار رفته در ساخت قلعه شامل سنگ، آجر، کاشی، گچ و چوب بوده و از دوام بسیار بالایی برخوردار است. قلعه والی در سال ۱۳۶۷ الی ۱۳۶۹ مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت و در سال ۱۳۸۵ موزه مردم شناسی استان ایلام در آن جا گرفت.