شهر تاریخی اردبیل بناهای زیبا و منحصر به فرد زیادی که درون خود جای داده است، بخشی عظیمی از تاریخ کشورمان را به دوش می کشد. جاهای دیدنی اردبیل و آب و هوای خوب آن به خصوص در فصل های تابستان و پاییز سبب شده تا گردشگران زیادی به این شهر سفر کنند. جاهای دیدنی، تاریخی و طبیعی اردبیل باعث شده تا سفر به ابن استان برای هر مسافری دلپذیر باشد.

اگر می خواهید سفری ماجراجویانه و لذت بخش به شهرهای ایران داشته باشید، شهرهای شمال غربی ایران انتخابی فوق‌العاده است. ما در این بخش از دبی دات آی آر قصد داریم تا شما را با جاهای دیدنی اردبیل بیشتر آشنا کنیم. شاید دیدن و شنیدن این همه زیبایی شما را ترغیب به بازدید از این شهر زیبا کند.

 

به روزرسانی شده در تاریخ ۱۳۹۹/۲/۱

جاهای دیدنی اردبیل، بهشت گمشده ایران

استان اردبیل از مناطق گردشگری و تاریخی ایران محسوب می شود. اردبیل مملو از بناهای باستانی، تاریخی، بقعه ها و مقبره ها است. علاوه بر آن، در اردبیل بیش از ۱۰۰ منطقه طبیعی بکر و زیبا برای گردشگری و طبیعت نوردی وجود دارد. اردبیل سالانه مقصد بسیاری از گردشگران و طبیعت دوستان است.

 

تصویر بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی از جاهای دیدنی اردبیل

بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی، از تاریخی ترین جاذبه های اردبیل

اردبیل مرکز استان اردبیل و از شهرهای بزرگ ایران است. نام شهر اردبیل از دو بخش آرتا (مقدّس) و ویل (شهر) به معنی «شهرِ مقدّس» تشکل شده که واژه‌ ای اوستایی است. اردبیل قبل از اسلام و پس از آن از جزو مهم ترین مراکز استان آذربایجان بوده است.

یکی از مهم ترین اشخاص که در تاریخ استان اردبیل نقش تاثیرگذاری داشته، شیخ صفی‌الدین اردبیلی است. شیخ صفی الدین در شهر اردبیل چشم به جهان گشود و در همین شهر نیز به خاک سپرده شد.  بقعه شیخ صفی‌الدین که شامل قندیل‌خانه، چینی‌خانه، کتابخانه و مسجد جنت‌سرا است در شهر اردبیل قرار دارد.

 

مسجد جامع اردبیل

مسجد جامع یا جمعه مسجد، از جاهای دیدنی اردبیل است که قدمت آن به دوره سلجوقیان باز می گردد. پیش از اسلام در این مکان آتشگاهی وجود داشته که قدمت آن به دوران ساسانیان بازمی‌گردد. پس از اسلام بر روی ویرانه های این آتشگاه، مسجد جمعه‌ کنونی اردبیل ساخته شده است. در بخش زیرین گنبد، قسمت اصلی مسجد جامع قرار دارد.

 

دشت مغان پارس آباد از جاهای دیدنی اردبیل

 

محوطه باستانی قلعه خسرو، از جاهای دیدنی اردبیل

در  ۲۸ کیلومتری شمال غرب شهرستان اردبیل، منطقه ای باستانی با نام قلعه خسرو واقع شده است. این قلعه در نزدیکی روستا قونان قیران قرار دارد. قلعه‌ خسرو از معروف ترین جاهای دیدنی اردبیل محسوب میشود که بر بلندای کوه شوش داغی ساخته شده است. این قلعه تاریخی با قدمت بیش از ۱۶ قرن توسط رودخانه زیبا قره سو احاطه شده است.

محوطه‌ باستانی قلعه‌ خسرو شامل دو قلعه و یک گورستان است. قلعه خسرو بدون هیچ ملات و تنها با استفاده از مصالح سنگی و به شیوه خشکه چینی ساخته شده است. باستان‌شناسان زمان احداث این قلعه تاریخی را به دوره مفرغ جدید و بین ۱۷۰۰ تا ۱۴۵۰ سال پیش از میلاد مسیح تخمین می زنند. به زبان دیگر این قلعه چیزی در حدود ۱۵۰۰ سال تا ۵۵۰ سال پیش از میلاد مسیح (ع) و در عصر آهن ۱، ۲ و ۳ فعال بوده است.

 

تصویر محوطه باستانی قلعه خسرو از جاهای دیدنی اردبیل

بازار بزرگ اردبیل

بازار بزرگ اردبیل از محبوب ترین مراکز خرید و از تاریخی ترین جاذبه های گردشگری این شهر است. معماری بازار بزرگ اردبیل با طاق های جناغی و گنبدهای ساده، بسیار چشم نواز است. این مجموعه ارزشمند که قدمتش به دوران صفویه باز می گردد دارای بخش های مختلفی چون: چهار سوق یا بازار بزرگ قیصریه، راسته‌ی کفاشان، بازار اصلی، راسته‌ی پارچه فروشان، بازار چاقوسازان، سراجان، بازار زرگران، مسگران، راسته‌ی پیر عبدالملک، علافان می باشد. با ساخت و سازهای صورت گرفته در ۵۰ سال اخیر بخش بزرگی از این بازار تاریخی از بین رفته است.

 

زبان و فرهنگ مردم اردبیل

گویش مردم استان اردبیل به زبان ترکی آذربایجانی است و با با لهجه اردبیلی حرف می زنند. مردم اردبیل همانند دیگر اقوام آذری، مردمی میهمان‌نواز و پیرو آداب و رسوم هستند. غذاهای محلی و سوغاتی های این استان نیز طرفداران زیادی دارد.

 

تصویر بازار بزرگ اردبیل، از جاهای دیدنی اردبیل

سخن پایانی…

استان اردبیل از مناطق گردشگری و تاریخی ایران است که در شمال غرب کشورمان واقع شده است. شهر اردبیل با قدمتی بیش از ۳۰۰ سال از شهرهای حاشیه ای جاده ابریشم است. اردبیل جاذبه های دیدنی و تاریخی بسیاری را درون خود جای داده که نظر هر گردشگری را به خود جذب می کند.