استان لرستان یکی زیباترین استان های کشور ایران است. شهرستان دورود در این استان به قدری گیرایی های طبیعی زیبا و شگفت انگیزی دارد که به عنوان پایتخت توریستی ایران به شهرت رسیده است. تنگ لی لی دورود و دره نی گاه از جاذبه های گردگشری مشهور استان لرستان هستند.
تنگ لِی لِی هم یکی از رویایی ترین بخش ها توریستی لرستان است که در مسافت ٢٠ کیلومتری غرب شهرستان دورود قرار گرفته است. تنگ لی لی دورود بین روستاهای سیره و چمنار واقع شده‌است. آب خنک این تنگ قشنگ که دارای حوضچه هایی جذاب است، در هوای گرم فصل‌تابستان برای آب تنی کردن بسیار لذت بخش است. اگر می خواهید بیشتر با تنگ لی لی دورود آشنا شوید ما را در ادامه همراهی کنید.

 

قایق نوردی در تنگ لی لی دورود

تنگ لی لی دورود از جذاب ترنی جاذبه های گردشگری لرستان

دورود بسیاری از جذابیت های گردشگری لرستان را به خود اختصاص داده که ارزشمندترین آنان دریاچه گهر است. فضای سبز زیبای دورود به واسطه محبوس شدن در بین کوه های زاگرس و وجود آب های روان و چشمه ها، سبب بوجودآمدن روستاهایی قشنگ و کم نظیر شده‌ است. از جمله میتوان به روستای چمنار اشاره نمود. روستای چمنار با درختان زیبا و آب های روان در شرق شهرستان دورود و در مسافت ۱۴ کیلومتری این شهرستان، در سلسله جبال زاگرس مرکزی و غرب قله اشترانکوه و دریاچه گهر قرارگرفته است. مردمان روستای چمنار از ایل بختیاری ( لر بزرگ ) و از طایفه چهار لنگ می باشند.

 

طبیعیت بکر تنگ لی لی دورود

 

در اطراف روستای زیبای چمنار و نرسیده به روستای سیره، درست بین این دو ده، تنگی قشنگ و عجیب به نام تنگ لی لی دورود جای دارد. این تنگ از جریان رودی به اسم ماربره، در دل صخره های زاگرس صورت گرفته و استخرهای طبیعی و زیبایی دارد. در زمان های قدیم در این منطقه مارهای بسیاری وجود داشته و به همین علت این رودخانه به ماربره شهرت دارد. داخل تنگ لی لی، صخره ای است که برای طی کردن آن بایستی با اصول اول کوهنوردی آشنا بود و وسایل کوهنوردی به همراه داشت.

خروجی تنگ، برای مشاهده عموم مناسب تر است و به قدری تماشائی است که از دیدن صخره های صیقلی و آب های روشن و کبود رنگ تنگ سیر نمی گردید. عمق آب رودخانه در بعضی نقاط به دو متر هم می‌رسد. قابلیت و امکان کمپ زدن در منطقه موجود است.

 

تصویر صخره های تنگ لی لی دورود

پیشنهاد طبیعت گردی در اطراف تنگ لی لی دورود

برای رفتن به‌ این منطقه زیبا، کفش های مناسب کوهنوردی همراه داشته باشید، حتما لباس بیشتر و عینک آفتابی با خودتان ببرید و تا جایی که ممکن است با تورهای درختان گردی همراه گردید.

مسیر دسترسی تنگ لی لی دورود

جهت نیل به تنگ لی لی، حدود ۴۵ دقیقه از روستای چمنار و حدود یک ساعت از روستای سیره پیاده روی نیاز است. این تنگ زیبا در بین دو روستای چمنار و سیره واقع شده که از هر دو روستا فاصله طی شده پیاده، حدود نیم الی یک ساعت است. شهرستان دورود در مسیر راه‌آهن سراسری ایران واقع شده و به همین دلیل با بیشتر شهرهای کشور ایران ارتباط دارد.