تنگ لی لی دورود

استان لرستان یکی زیباترین استان های کشور ایران است . شهرستان دورود درین استان بقدری گیرایی های ارگانیک قشنگ و شگفت انگیزی دارااست که بعنوان پایتخت توریسم به شهرت رسیده است .
تنگ ( لِی لِی ( هم یکی از رویایی ترین بخش ها توریستی لرستان است که در مسافت ٢٠ کیلومتری غرب شهرستان دورود قرار گرفته است . این تنگ بین روستاهای سیره و چمنار واقع شده‌است . آب خنک این تنگ قشنگ که دارنده حوضچه هایی جذاب است , در هوای گرم فصل‌تابستان برای آب تنی کردن مضاعف فرحبخش است .
دورود بسیاری از گیرایی های توریسم لرستان را به خویش اختصاص داده که نگین آنان دریاچه گهر است . فضای سبز زیبای دورود به واسطه محبوس شدن دربین کوه های زاگرس و وجود آب های روان و چشمه ها , سبب بوجود داخل شدن روستاهایی قشنگ و کم مانند شده‌است . از جمله میتوان به روستای چمنار اشاره نمود . روستای چمنار با درختان قشنگ و آب های روان در شرق شهرستان دورود و در مسافت ۱۴ کیلومتری این شهرستان , در سلسله جبال زاگرس مرکزی و غرب قله اشترانکوه و دریاچه گهر قرارگرفته است . مردمان روستای چمنار از ایل بختیاری ( لر بزرگ ) و از طایفه چهار لنگ میباشند .

در اطراف روستای زیبای چمنار و نرسیده به روستای سیره , صحیح فی مابین این دو ده , تنگی قشنگ و عجیب به نام تنگ لی لی جای دارد . این تنگ از جریان رودی به اسم ماربره , در دل صخره های زاگرس صورت گرفته و استخرهایی ارگانیک و قشنگ دارااست .

در دیرباز درین حوزه‌ مارهای متعددی داشته و به همین علت این رودخانه به ماربره دارای اسم و رسم است . باطن تنگ لی لی , صخره ای است که برای طی کردن آن بایستی با اصول اول کوهنوردی آشنا بود و وسایل کوهنوردی به همراه داشت .

خروجی تنگ , برای مشاهده عموم مطلوب خیس است و به قدری تماشائی است که از دیدین صخره های صیقلی و آب های روشن و کبود رنگ تنگ سیر نمی گردید . عمق آب رودخانه در بعضی نقاط به دو متر هم می‌رسد . قابلیت و امکان کمپ زدن در حیطه موجود است .

پیشنهاد
برای رفتن به‌این ناحیه خوشگل , کفش های مطلوب آب نوردی همراه داشته باشید , حتما جامه بیشتر و عینک آفتابی با خویش ببرید و تا جایی که ممکن است با تورهای درختان گردی همراه گردید .

مسیر دسترسی
چهت نیل به تنگ لی لی , حدود ۴۵ دقیقه از روستای چمنار و حدود یک ساعت از روستای سیره پیاده روی نیاز است . این تنگ خوشگل در بین دو روستای چمنار و سیره واقع شده که از هر دو آبادی فاصله طی شده پیاده , حدود نیم الی یک ساعت است .
شهرستان دورود در مسیر راه‌آهن سراسری جمهوری اسلامی ایران واقع شده و از این نحوه با بیشتر شهرهای کشور ایران رابطه داراست .

مقالات مرتبط برای شما

هتل های معروف جزیره قشم | جزیره رویایی

جزیره قشم دارای هتل های زیادی است که همین امر سبب شده تا انتخاب بهترین هتل در این جزیره به …

خوش طعم ترین و معروف ترین غذاهای استان خوزستان

آیا شما هم در پی لیستی از شایسته ترین و لذیذترین غذاهای استان خوزستان هستید؟ آیا می‌دانید غذاهای استان خوزستان …

روستای لاویج چمستان | بازدید از زیبایی

امروز در Dobey.ir قصد داریم به روستای لاویج چمستان یکی از روستا های شمال ایران سفری زیبا داشته باشیم؛ روستای …

جاذبه های دیدنی مسجد سلیمان | ۵ مورد

مسجد سلیمان یکی از شهر های تاریخی و کهن ایران است که بین رشته کوه‌ های زاگرس در استان خوزستان …

جاذبه های گردشگری گرگان |۶ جاذبه دیدنی

امروز کمی از فضای شلوغ شهری و ترافیک آن دور شدیم تا سری به شمال ایران بزنیم. امروز به معرفی …

غذاهای محلی سیستان و بلوچستان |۴ مورد

امروز در این مقاله تصمیم گرفته ایم به سراغ غذاهای محلی سیستان و بلوچستان برویم و برخی از جذاب ترین …