تنگه کافرین استان ایلام یکی از دره های بکر عروس زاگرس است،که در بدره واقع شده است. این استان تنگه‌ ها و دره ‌های عجیب و تماشایی فراوانی دارد که بهترین مکان برای برپایی سفرهای هیجان‌ انگیز و داشتن برنامه های ماجراجویانه در دل طبیعت بکر و زیبای این منطقه از ایران هستند.

تنگه کافرین استان ایلام

نمای زیبای تنگه کافرین استان ایلام

بدره یکی از شهرستان‌ های استان ایلام است که در ۷۸ کیلومتری ایلام و ۳۹ کیلومتری شمال غربی دره شهر قرار دارد. در این شهرستان، دره های تماشایی و حیرت انگیزی وجود دارند که گردشگران و طبیعت ‌گردان زیادی را به سوی خود جذب می‌کنند. تنگه الماس، تنگه رازیانه و تنگه برنجان از جمله این دره ‌ها و جاهای دیدنی بدره هستند.

تنگه کافرین کجای استان ایلام است؟

تنگه کافرین در نزدیکی شهر بدره قرار دارد و از مهم‌ترین و پربازدیدترین اماکن دیدنی استان ایلام به شمار می‌رود. این تنگه که در ۱۵ کیلومتری شمال شهر بدره و در جاده ایلام به‌ سمت دره شهر جای دارد.

آدرس تنگه کافرین استان ایلام:

در سه کیلومتری شمال شهرک ولیعصر به طرف تنگ کافرین، سنگ شکنی قرار دارد که جاده تنگه از کنار آن عبور می‌کند که این جاده کاملا خاکی و شنی است. قبل از اینکه سد سیمره در این منطقه درست شود، بدون قایق می‌توانستید به این تنگه برسید و سپس به تنگه برنجان بروید؛ اما حالا باید برای رسیدن به کافری قایق ‌سواری کنید و با عبور از رودخانه خودتان را به تنگه برسانید.

تنگه کافری یکی از دیدنی ‌های زاگرس است که پشت سد هینی مینی یا سمیره و در منطقه‌ ای کوهستانی و در میان کوه‌ های کبیرکوه و مانشت جای گرفته است. یکی از دلایل شکل‌ گیری این دره و سایر زیبایی ‌های ایلام، وجود همین کوه ها است.

رودخانه ‌ای که در تنگ کافری جریان دارد از کوه‌ های سر به آسمان کشیده و استوار کبیرکوه سرچشمه می‌گیرد و پس از گذر از میان کافرین، خود را به رودخانه معروف سیمره می‌رساند. این رودخانه به‌ همراه چشمه ‌های آب این دره را شکل می‌ دهند. طول این تنگ رویایی دو کیلومتر است که در ارتفاع ۶۹۹ متری از سطح دریا قرار دارد و با داشتن چشم ‌اندازی خیره ‌کننده به رودخانه و سد سیمره، یکی از زیبا ترین اماکن دیدنی شهرستان بدره محسوب می‌شود.

 

از سری مطالب جاذبه های گردشگری ایلام:

آشنایی با جاذبه های ایلام، عروس ۱۰۰۰ ساله زاگرس

دریاچه دوقلو آبدانان، همه آنچه باید بدانید

در تنگه کافرین استان ایلام چه تفریحاتی وجود دارد؟

 

  • تماشای مناظر:
     مناظر خیره‌کنند و دیدنی تنگ، چنان آدمی را به وجد و حیرت می‌آورد که بی‌شک دوست دارید ساعت‌ها بنشیند و محو تماشای چشم‌انداز آن شوید. البته خیلی هم غرق این حس و حال نشوید و عکس گرفتن و ثبت زیبایی تنگه شداد را در قاب خاطراتتان فراموش نکنید.
  • قایق‌ سواری:
    وجود جریان آب رودخانه در داخل تنگه کافری جان می‌دهد برای قایق‌رانی و عبور از میان تنگه و غرق شدن در تماشایی زیبایی‌های طبیعت. اصلی‌ترین تفریح نیز در این تنگ قایق‌رانی است و برای گردشگران نیز قایق‌های متعددی وجود دارد که می‌توانید تجربه این تفریح مفرح را در بازدید از این محل داشته باشید.

    تنگه کافرین استان ایلام

    تصویر زیبای تنگه کافرین استان ایلام