تالاب ازگن یا همان تالاب قارون، از جاذبه های گردشگری استان لرستان است. این تالاب که در دامنه کوه پریز دورود قرار گرفته است، هر ساله گردشگران بسیاری را به سمت و سوی خود می کشاند. تالاب ازگن از تالاب های فصلی ایران به شمار می رود که به طور کلی تا اواخر بهار آب دارد و پس از آن خشک می شود. آب این تالاب از ذوب شدن یخ و برف دامنه کوه قارون و بارش باران تأمین می شود. با ما در ادامه همراه باشید تا بهتر با تالاب ازگن آشنا شوید.

 

جاذبه های اطراف تالاب ازگن

نزدیک ترین جاذبه های گردشگری لرستان به این تالاب، آبشار آبگرمه با فاصله زمانی ۳۰ دقیقه و قله قارون بار ارتفاع ۲۲۰۰ متر است. بهترین زمان برای بازدید از این منطقه، نیمه دوم اسفند تا اواخر اردیبهشت ماه می باشد. تالاب ازگن از زیباترین چشم اندازهای شهرستان دردو که جلوه زیبایی به این طبیعت داده است.درست در فاصله ۲۵ کیلومتری شهرستان دورود و در پای کوه قارون شاهد این جاذبه طبیعی و بکر هستید.

 

تصویر تالاب ازگن و طبیعت زیبای آن

 

چگونه به این تالاب برویم؟

برای رسیدن به تالاب ازگن باید از شهر دورود به سمت جاده پیرعبدالله بروید و پس از رسیدن به پل خط آهن چم چید و روستای گورکش مسیر خود را به سمت راست کج کنید. مسیری زیبا و شگفت انگیز که روستای گورکش، سراب منو، غار منو و تالاب ازگن در آن قرار گرفته اند. اما برای رسیدن به این تالاب راه دیگری نیز دارید؛ در مسیر دوم باید از طریق راه آهن دورود به سمت جنوب، در ایتسگاه چم چید پیاده شوید. پس از آن باید با خودرو یا پیاده مسیری ۴ کیلومتری را طی کنید تا به تالاب زیبای ازگن برسید.

 

تالاب ازگن و زیبایی های مسیر

به منطقه چم چید که برسید،با دیدن طبیعت زیبای مسیر، ناخوداگاه می خواهید مسیر پیش رو را تا تالاب قدم بزنید و از زیبایی های مسیر لذت ببرید.

در مسیر رسیدن به این تالاب و با دیدن پریز کوه، غرق در شکوه و استواری این جاذبه زیبا می شوید. قطعاً با دیدن کوهپایه سبز کوه های بکر و دست نخورده دورود، غرق در لذت می شوید. در مسیر پیش رو آبشارها و دره های مختلفی می بینید که هر یک در نوبه خود بی نظیر و زیبا هستند. طبیعتی بکر و دست نخورده که دوستداران طبیعت بسیاری را به سمت خود می کشاند. اما زیبایی های دورود به همین جا ختم نمی شود. آنجا که خانه های کاهگلی گورکش را می بینید، دلتان می خواهید روزهایی را در آن خانه های کوچک اما با صفا سپری کنید و از دیدنی های دورود بازدید کنید. اما پس از گذر از این جاذبه های دیدنی تازه به تالاب شگفت انگیز ازگن می رسید و غرق در زیبایی این جاذبه طبیعی می شوید.

 

تصویر طبیعت زیبای تالار ازگن در بهار

 

دریچه ای زیبا و منحصر به فرد که طبیعت تنها یک فصل فرصت تماشای آن را به شما می دهد. آب تالاب ازگن که به صورت فصلی است، بسیار شیرین می باشد. ذوب شدن آب باران و یخ و برف دامنه کوه ازگن سبب پدید آمدن چنین قاب زیبایی در طبیعت می شوند. چشم انداز زیبایی که می تواند هر کسی را شیفته و عاشق خود کند. در این منطقه گونه هایی گیاهی چون نرگس، زنبق، میخک وحشی، نعناع و پونه به صورت خود رو رشد می کنند؛ از طرفی هم گیاهان گندمین با ارتفاع ۵۰ سانتی متر نیز در این منطقه بکر رشد می کنند.

شهرستان دورود را می توان یکی از بکرترین و زیباترین مناطق ایران دانست که جاذبه های گردشگری بی شماری را درون خود جای داده است. شهری که هر ساله گردشگران خارجی و داخلی بسیاری را به سمت خود می کشاند. البته در این بین نباید فراموش کنیم که حفظ و نگهداری این طبیعت وظیفه هر کدام از بازدیدکنندگان است و نباید در زمان پیاده روی و پیک نیک در این طبیعت، به محیط اطراف خود آسیب بزنیم.

دریاچه گهر، دره نی گاه، چشمه و آبشار وقت ساعت، پریزکوه، آبشار ازنادر، بیشه تی، تنگه عزیزآباد، قله قارون، آبشار بیشه و دشت لاله های واژگون رزستان نمونه هایی از جاذبه های گردشگری دورود هستند.