بیستون استان کرمانشاه

با بیستون استان کرمانشاه بیشتر آشنا شوید

مجموعه معروف بیستون واقع در شهر بیستون استان کرمانشاه، تعداد زیادی آثار باستانی نظیر مجسمه هرکول، کاروانسرای شاه ‌عباسی، پل بیستون، نقش ‌برجسته مهرداد دوم، فرهاد تراش و غیره را در خود جای داده و از همین رو از مناطق ارزشمند باستان‌ شناسی در ایران محسوب میشود. یکی از آثار این مجموعه، سنگ ‌نوشته و نقش ‌برجسته حجاری ‌شده داریوش است که در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفته است. علاوه بر این، وجود غار های فراوان در کوه بیستون از حضور انسان در این منطقه در دوران پارینه ‌سنگی حکایت دارند.

بیستون استان کرمانشاه

بیستون استان کرمانشاه به خاطر وجود آثار تاريخی كه قدمت ‌شان از حدود چهار هزار سال قبل شروع می‌شود و تا چند قرن پیش ادامه میابد، گنجينه‌ ای از آثار تاريخی ايران محسوب میشود که تاکنون ۲۸ اثر آن به ثبت آثار ملی ایران اضافه شده است.

مجموعه بیستون با وسعت ۱,۶۵۰ هزار متر مربع از نظر طبیعی، تاریخی و زیست محیطی دارای تنوع و ارزش زیادی است؛ ولی آنچه باعث شهرت بیستون شده، كتیبه داریوش بزرگ متعلق به ۵۲۰ سال قبل از میلاد است.

این مجموعه تاکنون ۲۸ اثر ثبت‌ شده در آثار ملی و جهانی را در خود جای داده که از آن جمله می‌توان به غار شكارچيان، سنگ بلاش، غار مَر دودر، غار مر تاريک، سراب بيستون، نيايشگاه مادی، نقش‌برجسته مهرداد اشکانی، نقش‌برجسته گودرز، فرهاد تراش، کاروانسرای ايلخانی، پل بيستون و … اشاره کرد. این آثار بی‌ نظیر و ارزشمند از اسناد مهم تاریخ کشور ایران به شمار می‌ روند.

مجموعه بیستون استان کرمانشاه از خاص ترین محوطه‌ های تاریخی کشور به حساب می آید که بنا به دلایلی، مورد توجه شاهان و فرمانروایان آن دوران بوده است. از جمله دلایل آن می‌توان به آب ‌و هوای مطلوب و موقعیت جغرافیایی خوب آن اشاره کرد؛ ضمن اینکه بیستون در نزدیکی بین ‌النهرین قرار داشت. جالب اینکه دشت بیستون در نزدیکی راه‌ های مهم نظیر جاده ماد به بابل و جاده ابریشم واقع شده بود که خود علت توجه شاهان سلسله ‌های مختلف به آن را نشان می‌دهد. از آنجا که کوه بیستون در مسیر عبور کاروان ‌ها و نظامیان قرار داشت، منطقه‌ ای استراتژیک برای به ‌رخ‌ کشیدن قدرت پادشاهان ایران محسوب می‌شد.

مقالات مرتبط برای شما

با اصطلاحات طبیعت گردی آشنا شویم

یکی از سفر هایی که این روز ها در بین تمامی گردشگران فارق از هر سنی که باشند بسیار پر …

تنگه کافرین استان ایلام

تنگه کافرین استان ایلام یکی از دره های بکر عروس زاگرس است،که در بدره واقع شده است. این استان تنگه‌ …

برترین مراکز خرید کرمان در سال 99

مراکز خرید کرمان به ‌نوعی با تمام جاذبه ‌های توریسم این شهر گره خورده‌اند، هر جا که یک بنای تاریخی …

جنگل ابر استان سمنان، از قدیمی ترین جنگل های جهان

جنگل ابر شاهرود تقاطع پیوند زمین و آسمان بر فراز جنگلی زیبا با درختانی بلند قامت است. این جنگل بازمانده …

هتل ارم تهران، همه آنچه باید درمورد این هتل بدانید

هتل ارم تهران (چهار ستاره) هتل ارم تهران در شمال شهر با منظره‌ ای چشم نواز در سال ۱۳۸۰ افتتاح …

دریاچه دوقلو آبدانان، همه آنچه باید بدانید

دریاچه سیاه گاو یا دریاچه دوقلو آبدانان دریاچه دوقلو آبدانان در استان ایلام قرار گرفته است. رودخانه سیاه گاو از …