با بیستون استان کرمانشاه بیشتر آشنا شوید

مجموعه معروف بیستون واقع در شهر بیستون استان کرمانشاه، تعداد زیادی آثار باستانی نظیر مجسمه هرکول، کاروانسرای شاه ‌عباسی، پل بیستون، نقش ‌برجسته مهرداد دوم، فرهاد تراش و غیره را در خود جای داده و از همین رو از مناطق ارزشمند باستان‌ شناسی در ایران محسوب می شود.

یکی از آثار این مجموعه، سنگ ‌نوشته و نقش ‌برجسته حجاری ‌شده داریوش است که در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفته است. علاوه بر این، وجود غار های فراوان در کوه بیستون از حضور انسان در این منطقه در دوران پارینه ‌سنگی حکایت دارند.

بیستون استان کرمانشاه

نمای زیبای باستانی روران هخامنشی

 

بیستون استان کرمانشاه به خاطر وجود آثار تاریخی که قدمت ‌شان از حدود چهار هزار سال قبل شروع می‌شود و تا چند قرن پیش ادامه میابد، گنجینه‌ ای از آثار تاریخی ایران محسوب میشود که تاکنون ۲۸ اثر آن به ثبت آثار ملی ایران اضافه شده است.

مجموعه بیستون با وسعت ۱,۶۵۰ هزار متر مربع از نظر طبیعی، تاریخی و زیست محیطی دارای تنوع و ارزش زیادی است؛ ولی آنچه باعث شهرت بیستون شده، کتیبه داریوش بزرگ متعلق به ۵۲۰ سال قبل از میلاد است.

این مجموعه تاکنون ۲۸ اثر ثبت‌ شده در آثار ملی و جهانی را در خود جای داده که از آن جمله می‌توان به غار شکارچیان، سنگ بلاش، غار مَر دودر، غار مر تاریک، سراب بیستون، نیایشگاه مادی، نقش‌برجسته مهرداد اشکانی، نقش‌برجسته گودرز، فرهاد تراش، کاروانسرای ایلخانی، پل بیستون و … اشاره کرد. این آثار بی‌ نظیر و ارزشمند از اسناد مهم تاریخ کشور ایران به شمار می‌ روند.

مجموعه بیستون استان کرمانشاه از خاص ترین محوطه‌ های تاریخی کشور به حساب می آید که بنا به دلایلی، مورد توجه شاهان و فرمانروایان آن دوران بوده است. از جمله دلایل آن می‌توان به آب ‌و هوای مطلوب و موقعیت جغرافیایی خوب آن اشاره کرد؛ ضمن اینکه بیستون در نزدیکی بین ‌النهرین قرار داشت.

جالب اینکه دشت بیستون در نزدیکی راه‌ های مهم نظیر جاده ماد به بابل و جاده ابریشم واقع شده بود که خود علت توجه شاهان سلسله ‌های مختلف به آن را نشان می‌دهد. از آنجا که کوه بیستون در مسیر عبور کاروان ‌ها و نظامیان قرار داشت، منطقه‌ ای استراتژیک برای به ‌رخ‌ کشیدن قدرت پادشاهان ایران محسوب می‌شد.

سنگ واره زیبا در بیستون استان کرمانشاه

سنگ واره دوران هخامنشی