دیزین مهم‌ترین پیست اسکی ایران و خاور میانه است که در شهر کرج در استان البرز واقع شده‌ است. پیست اسکی دیزین او‌لین پیست اسکی در ایران است که از سوی فدراسیون جهانی اسکی مورد تأیید برای برگزاری مسابقات حرفه ای شناخته شد و به عنوان پیست بین‌ المللی شناخته میشود.

این پیست مجهز به تجهیزات ویژه و مختص که دربرگیرنده نکات فنی نظیر، شیب مسیر، ارتفاع مسیر، محل برگزاری مسابقات و تجهیزات رفاهی است. پائین‌ ترین نقطه از سطح آب هلی آزاد ۲۶۵۰ متر و بلندترین نقطه آن ۳۶۰۰ متر و مسیر اسکی ۷٬۵ کیلومتر است.

 

تصویر پیست اسکی دیزین

پیست اسکی دیزین مهم ترین پیست اسکی خاورمیانه

 

اولین دستگاه‌ های آسانسور در سال ۱۳۴۸ در دیزین نصب شدند . دیزین ۲۳ پیست اسکی داراد که دربرگیرنده ۴ تله کابین شاله، قله، دره، چمن، ۲ تله سیژ قله و چمن، ۷ تله اسکی بشقابی دربرگیرنده دوبل مایر، سی چال، گوزنی، پشت ویل، مبتدی و تازه کار، چمن و یک تله اسکی چکشی است.

بعضی از پیستهای آن عبارتند از: پیست اسنو بوستان، پیست یو، پیست تازه کار و پیست چمن.

زمان زمان فصل اسکی روی برف: مقطع زمان فصل اسکی در دیزین که بیشترین زمان را برای اسکی بازان درایران مهیا آورده از اوایل آذرماه تا آخرها اردیبهشت است.

 

مطالب مرتبط:

ییلاق های اطراف تهران 

 

اسکی روی چمن

فعالیت پیست اسکی دیزین به زمستان محدود نمیشود، در سال ۱۳۷۲ با حیث فدراسیون جهانی اسکی و همکاری متخصص ها این فن کلنگ احداث پیست اسکی روی چمن دراین حیطه زده شد که در فصل تابستان ورزش اسکی روی چمن در این پیست بوسیله علاقمندان صورت می پذیرد.

در زمان فصل‌تابستان، اسکی روی چمن هم در این پیست امکانپذیر است، همچنین باید خاطر نشان کرد که، پیست اسکی روی چمن دیزین از ۶۵۰ متر ارتفاع برخوردار است.همه ساله در این ناحیه مسابقات جهانی اسکی روی چمن برگزار می شود. هم زمان، در بخش های دیگر دیزین از جمله حیطه پیست چمن، قابلیت فعالیتهایی از قبیل دوچرخه سواری کوهستانی، تیراندازی با کمان، کایت سواری و غیره وجود دارد و گردشگران گلشن گل و گونه‌ های نادر گیاهان کوهستانی را مشاهده می‌ کنند.

 

تصویر پیست اسکی دیزین و اسکی بازان

اسکی بازان در پیست اسکی دیزین

 

تجهیزات رفاهی پیست اسکی دیزین

این پیست به وسعت منظقه، مشتمل بر ۲ هتل، ۱۹ کلبه ( شاله ) و ۵ رستوران است. آب و هوای دو چندان مطلوب زمستانی ( ۲۰ – سانتیگراد ) با تعداد روزهای آفتابی فراوان و آب و هوای دلپذیر تابستانی حداکثر ( ۲۰+ سانتی گراد ) و تجهیزات زیاد و دسترس، دیزین را به یک دهکده توریستی کم‌نظیر زمستانی و تابستانی در خاورمیانه تبدیل نموده است.